Ava uks Rohelise Võtmega

Allikas: Toomas Tuul

Ava uks Rohelise Võtmega

Öömaja saab valida hinna, varustuse, asukoha, hommikusöögi ja veel õige mitme mõõdupuu järgi. Kui esmavajadused täidetud, on paljude palju reisivate inimeste jaoks muude võrdsete tingimuste korral mõõdupuuks ka see, kuidas hoida reisides oma ökoloogilist jalajälge võimalikult väiksemana. Aitab keskkonnamärgis Roheline Võti.

Rahvusvaheline keskkonnamärgis Roheline Võti sai alguse 1994. aastal Taanist ja tänaseks on märgisega liitunud 57 riiki üle maailma. Eesti on süsteemiga liitunud alates aastast 2001 ning praeguseks on Rohelise Võtme märgisega majutusi pisut üle 20. Neid on üle Eesti ja väga erinevaid: enda rohestamisega tegelevad nii suured hotellid kui ka väikesed turismitalud ja isegi külaliskorterid.

Eestis koordineerib Rohelise Võtmega tunnustamist EAS Turismiarenduskeskus koostöös Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskusega.

Mis on Rohelise Võtmega teisiti?

Eesmärgiks on saavutada kooskõla kvaliteedi, mugavuse ja keskkonnasõbraliku tegutsemise vahel. Siin valik olulisematest külastajat mõjutavatest nõuetest, mida Rohelise Võtme omanikud täidavad. Nendele nõuetele vastamist kontrollitakse regulaarselt.

Veenõuded. Alates sellest, et kraanid, potid, dušid ja nõudepesumasinad valitakse lähtudes veesäästu põhimõtetest, kuni mitmesuguste soovituslike nõueteni, näiteks et külalistele pakutakse kraanivett ning tualetis kasutatakse loputusveena vihmavett.

Puhastusnõuded. Lisaks laiemalt tuttavale käterätivahetusele ainult kliendi soovi korral on puhastusainete kasutamine täpselt doseeritud ning teatud ained ka välistatud.

Jäätmenõuded. Ettevõte sorteerib ise jäätmeid ning on teinud selle mugavaks ka külastajatele. Välditakse igasugust ülepakendamist ja ühekordsete nõude kasutamist.

Energianõuded. Uusi seadmeid ostetakse energiatõhususe ja ökomärgistest lähtudes, kasutatakse taimereid, tühje tube asjata ei köeta, hooldatakse regulaarselt rasvafiltreid ja ventilatsiooniseadmeid, et need ei suurendaks energiakulu.

Toidunõuded. Hommikusöögi menüü sisaldab vähemalt 50% ulatuses Eestis toodetud tooteid või toorainet. Kohalikel traditsioonidel põhinev roog, mille põhikomponendid on Eestis toodetud, on ka à la carte menüüs ja kliendile nähtavalt märgitud. Soovituslik on öko- ja õiglase kaubanduse toodete kasutamine.

Õuehooldus. Ettevõtte territooriumil ei kasutata pestitsiide, kastetakse hommikul või õhtul, et säästa vett.

Ostud. Paberkäterätid ja tualettpaber on ökomärgisega või kloorivabalt pleegitatud paberist, kontoripaber samuti ökomärgisega või ümbertöödeldud. Rohelise Võtme kriteeriume järgivad ka tellitavate teenuste osutajad (pesupesemine, koristus) ja ettevõttega seotud teiste teenuste pakkujad (juuksurisalong, tervisekeskus). Soetatavad autod on madala CO2 emissiooniga.

Alles aastapäevad tagasi sai Rohelise Võtmega liitumine Eestis võimalikuks ka atraktsioonidele: muuseumidele, külastuskeskustele, teemaparkidele, loomaaedadele jms. Ka välismaal on atraktsioonide Roheline Võti veel pigem haruldus. Jääme ootama ka nende teenuste rohelisemaks muutumist.

Rohelise Võtme tunnustusega ettevõtted Eestis

Rohelise Võtme märgise taotlemine

Viimati muudetud: 01.10.2019

Teema: Rohelisele reisijale, Aktiivne puhkus, Spaad ja Saunad

Uudiskiri