Ava uks Rohelise Võtmega

Allikas: Visit Estonia

Ava uks Rohelise Võtmega

Öömaja saab valida hinna, varustuse, asukoha, hommikusöögi ja veel õige mitme mõõdupuu järgi. Kui esmavajadused täidetud, on paljude palju reisivate inimeste jaoks muude võrdsete tingimuste korral mõõdupuuks ka see, kuidas hoida reisides oma ökoloogilist jalajälge võimalikult väiksemana. Siin tuleb appi keskkonnamärgis Roheline Võti ehk Green Key.

Mis on Green Key? See on rahvusvaheline keskkonnamärgis, mis sai alguse 1994. aastal Taanist ja ühendab tänaseks üle 3000 ettevõtte ja 60 riigi üle maailma. Eesti liitus süsteemiga aastast 2001 ning praeguseks on Green Key märgisega majutusi 20 ringis. Neid on üle Eesti ja väga erinevaid: enda rohestamisega tegelevad nii suured hotellid kui ka väikesed turismitalud ja isegi külaliskorterid.
Eestis koordineerib Green Key tunnustamist EAS Turismiarenduskeskus koostöös Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskusega.

Roheline mõtteviis algab lapsepõlvest

Foto: Visit Estonia, Jaanus Ree

Mis on Green Keyga teisiti?

Märgisega soovitakse saavutada kooskõla kvaliteedi, mugavuse ja keskkonnasõbraliku tegutsemise vahel. Siin on valik olulisematest külastajat mõjutavatest nõuetest, mida Green Key omanikud täidavad ning millele vastamist kontrollitakse järjepidevalt.

  • Veenõuded: alates sellest, et kraanid, potid, dušid ja nõudepesumasinad valitakse lähtudes veesäästu põhimõtetest, kuni mitmesuguste soovituslike nõueteni, näiteks et külalistele pakutakse kraanivett ning tualetis kasutatakse loputusveena vihmavett.
  • Puhastusnõuded: lisaks laiemalt tuttavale käterätivahetusele ainult kliendi soovi korral on puhastusainete kasutamine täpselt doseeritud ning teatud ained ka välistatud.
  • Jäätmenõuded: ettevõte sorteerib ise jäätmeid ning on teinud selle mugavaks ka külastajatele. Välditakse igasugust ülepakendamist ja ühekordsete nõude kasutamist.
  • Energianõuded: uusi seadmeid ostetakse energiatõhususe ja ökomärgistest lähtudes, kasutatakse taimereid, tühje tube asjata ei köeta, hooldatakse regulaarselt rasvafiltreid ja ventilatsiooniseadmeid, et need ei suurendaks energiakulu.
  • Toidunõuded: hommikusöögi menüü sisaldab vähemalt 50% ulatuses Eestis toodetud tooteid või toorainet. Kohalikel traditsioonidel põhinev roog, mille põhikomponendid on Eestis toodetud, on ka à la carte menüüs ja kliendile nähtavalt märgitud. Soovituslik on öko- ja õiglase kaubanduse toodete kasutamine.
  • Õuehooldus: ettevõtte maa-alal ei kasutata pestitsiide, kastetakse hommikul või õhtul, et säästa vett.
  • Ostud: paberkäterätid ja tualettpaber on ökomärgisega või kloorivabalt pleegitatud paberist, kontoripaber samuti ökomärgisega või ümbertöödeldud. Green Key kriteeriume järgivad ka tellitavate teenuste osutajad (pesupesemine, koristus) ja ettevõttega seotud teiste teenuste pakkujad (juuksurisalong, tervisekeskus). Soetatavad autod on madala CO2 emissiooniga.

Green Keyga tunnustatud Vihula mõis

Foto: Visit Estonia

Hiljaaegu sai Rohelise Võtmega liitumine Eestis võimalikuks ka atraktsioonidele: muuseumidele, külastuskeskustele, teemaparkidele, loomaaedadele jne. Ka piiri taga on atraktsioonide liitumine Rohelise Võtmega veel pigem harv nähtus. Kuid siiski muutuvad ka need teenused ajapikku rohelisemaks.

Miks valida roheline hotell?

Tänasel päeval on keskkonnateemad üha teravamalt päevakorda tõusnud ning nendele pööratakse palju tähelepanu. Inimesed on nii igapäevaelus kui reisides hakanud jälgima seda, et nende ökoloogiline jalajälg oleks võimalikult väike. Peatudes Green Key märgisega hotellis, võime olla kindlad, et anname ka oma väikese panuse keskkonna heaks ning suhtume ümbritsevasse säästlikult.


Green Key tunnustusega ettevõtted Eestis

Rohelisele reisijale

Green Key märgise taotlemine

Viimati muudetud: 21.12.2021

Teema: Rohelisele reisijale, Loodus