Suurimad üritused, mis Eestis toimuvad

Allikas: Gert Nõgu

Suurimad üritused, mis Eestis toimuvad

Eestis on üritusi, mis puudutavad üht või teistpidi igat elanikku – olgu selleks rahvusvaheline tähelepanu, kogukonda ühendav aktsioon või kogu rahvast kokkutoov traditsioon, mis aitab hoida eestluse vaimu värskena. Panime kõik suurüritused siia kirja – milline nendest on sinu lemmik, mida vahele jätta ei tahaks?

Tartu Maraton

Kui suusad kapis nihelevad, siis kaua enam ootama ei pea. Pane oma vorm proovile 48. Tartu Maratonil. See 60-aastase ajalooga võistlus kuulub teadaolevalt maailma parimate suusavõistluste hulka ja meelitab igal aastal Lõuna-Eestisse väga palju sise- ja väliskülalisi.

Distantsidest on valida 63 km ja 31 km klassikarada, lisaks on kavas Avatud Raja sõit, Teatemaraton ja sõidud lastele. Maratonil saab osaleda ka virtuaalselt endale sobival ajal, kasvõi kohe, sest lund praegu jagub.

Selleaastane võistlus tuleb eriline: maraton on pikamaasuusatamise profisarjas, mis tähendab, et starti lähevad ka tippsuusatajad. Teisalt nihkub võistlusaeg tunni võrra hilisemaks ja mass-stardi asemel tehakse lainestart.

Tartu Maraton kuulub Worldloppeti, Estoloppeti ja Russialoppeti kalendritesse ning profisarja Visma Ski Classics Pro Tour.


Sellises massis on lihtne tempot hoida – võtad sappa ja muudkui tuhised.

Pilt: Tarmo Haud

Eesti Vabariigi aastapäev – 24. veebruar

Kui Tartu Maratonil jalad valusaks sõidetud, siis pole muret..paar päeva hiljem ehk 24. veebruaril on vaba päev ja võib rahus kiluvõileibu süüa, telekast paraadi, kontserti ja kõnesid kuulata/vaadata.

Kui paraad sel aastal toimub, siis sellest võtab osa rohkem kui 800 osalejat ja ligi poolsada ühikut tehnikat, 42 lippu, 4 kompaniid, 2 patareid, 8 rühma ja 2 orkestrit. Liitlastest on esindatud Ameerika Ühendriigid, Prantsusmaa, Läti, Leedu, Poola ja Ukraina liputoimkondadega. Osalevad ka NATO Eesti lahingugruppi kuuluvad Ühendkuningriigi ja Taani üksused ning Prantsusmaa ja Ameerika Ühendriikide üksus. Võimas vaatepilt on haarav nii lastele kui täiskasvanutele. Sel aastal toimub pidulik vastuvõtt Tallinnas.

Tallinn Music Week – 10.-14. mai

Tallinn Music Week (TMW) on põhja ja balti regiooni suurim siseruumides toimuv muusikafestival, üles astub ligi 200 Eesti ja välismaist artisti erinevatest muusikalistest žanritest.

Festivalist saab osa ligi 25 000 inimest Eestist ja piiri tagant. Peale linna olulisimates klubides ja kontserdikohtades toimuva festivali põhiprogrammi, saab Tallinn Music Weekil tutvust teha ka linna vähem tuntud poolega. Üle Tallinna toimuvad linnalava kontserdid, vestlusari "TMW jutud", restoranifestival "TMW maitsed" ja kaasagse kunsti programm "TMW kunst".


Kiluleib ja Eesti lipp – pole kahtlust, et tegemist on 24. veebruariga.

Pilt: Maarja Urb

Jazzkaar – 22.-30. aprill

Jazzkaar on juba üle 20 aasta Tallinnas toimuv rahvusvaheline džässifestival, mis on Baltimaade samalaadsetest suurim. Aprillis toimuvale põhiüritusele lisaks saab jõulude ajal detsembris külastada Jõulujazzi, mis täidab novembri lõpus ja detsembri alguses kirikud, kontsertsaalid ja klubid ilusa jazzmuusikaga. Lisaks korraldab organisatsioon ka kontserthooaegu Talvejazz ja Sügisjazz.

Simple Session – 19.-20. august

Kui sinus on veidikenegi ekstreemspordikirge, siis on Simple Session puhtalt sinu rida. Kui ise ei taha kaasa teha, on ka huvitav vaadata, kuidas teised rulade ja muude sõiduvahenditega pööraseid trikke teevad. Simple Session on Euroopa suurim ekstreemspordivõistlus, mis toimub igal aastal Eestis, Tallinnas ja on sotsiaalmeedia vahendusel nähtav üle maailma. Viimati näitasid arvud, et võistlust jõudis 735 miljoni silmapaarini. Kohal on maailmas esirulatajad ja BMX sõitjad.


Viimased üldlaulupeod on olnud nii rahvarohked, et lausa piletid said kassast otsa.

Pilt: Jelena Rudi


Laulu- ja tantsupidu – 30. juuni - 2. juuli

Järgmine suurem pidu (XIII noorte laulu- ja tantsupidu) toimub 2023. aasta suvel. Laulu- ja tantsupeo tunne on sõnulseletamatu ning seda on võimalik tajuda vaid ise sellest osa saades – ükskõik, kas siis laulja-tantsija või pealtvaatajana. Ja näib, et huvi selle ürituse vastu ei rauge: viimasel üldlaulupeol said lausa piletid otsa, mis tähendab, et väljakuala oli rahvast nii täis, et lihtsalt ei mahtunud enam ära. Kas sina oskaksid seletada välismaalastele, miks see üritus on eestlaste jaoks nii tähtis ja omane? Siin on hea kokkuvõte laulu- ja tantsupeo olemusest. Võibolla saad siit häid mõtteid.

WRC rally Estonia – 20.-23. juuli

Suve kõige ekstreemsem ja kiiruseid üles krutiiv üritus on kindlasti WRC Rally, mis haarab enda alla pea terve Lõuna-Eesti. Tegemist on siis autoralli maailmameistrivõistluste etapiga, mille korraldamise õiguse sai Eesti alles mõned aastad tagasi. Kõrgetasemelised võistlused toovad Eestisse maailma tipprallijad ja hulgaliselt välisturiste – läbi telekanalite ja interneti jõuab meie väike riik oma ilusa loodusega maailmas miljonite inimesteni. Üritus toimub juulikuus.

Viljandi Pärimusmuusika Festival – 27.-30. juuli

Folk pole mitte ainult lahe, vaid ka missiooniga üritus. See toob kontsentreeritul, uuendatud või ka autentsel kujul meie ette esivanemate loomingu, pillimängutavad ja muusikastiilid, mis vastasel juhul kipuks moodsas ühiskonnas meelest minema. See on kultuurikandja, mis toob igal suvel kokku mitukümmend tuhandeid inimesi. Juba Viljandi linnake ise väärib folgile sõitu – kõrged lossimäed, järv, väikelinna hubasus ja folgi energia pakuvad mõnusa nädalavahetuse.


Viljandi Pärimusmuusika festival toob igal aastal kokku mitukümmend tuhat külastajat.

Pilt: Marek Metslaid

Ironman Tallinn – 5. august

Triatlonfestival toob suvel Tallinna oma ala tipud, kuid nende kõrval on stardis ka hobisportlased, kes soovivad oma suvise vormi proovile panna ja ennast veidi ületada. Võistlus on raske – päeva jooksul tuleb pikal distantsil läbida 3,8 km ujudes, 180 km rattaga ja 42,2 km joostes. Seda peetakse üheks kõige raskemaks ühepäevaseks spordiürituseks maailmas. Saab läbida ka poolikud distantsid, kuid needki on omajagu pikad ja üldiselt tuleb sellel võistlusel osalemiseks eelnevalt korralikult treenida.

Tallinn maraton – 8.-10. september

Tallinna maraton on igal sügisel toimuv suur rahvaspordiüritus, kus saab lisaks täispikale maratonile osaleda poolmaratonil ja 10 km distantsil nii joostes kui käies. Osaleda saab alates 13-eluaastast ja huvi selle ürituse vastu on alati meeletult suur. Üle 20 aasta korraldatud võistlus on aastatega muutnud oma trajektoore. Algaastatel liiguti mööda Pirita teed, viimasel ajal on aga rada kulgenud läbi Põhja-Tallinna teede, läbides muuhulgas ka Kultuurikatla hoonet, mis on eriti põnev olnud välismaalt tulnud osalejate jaoks. Kui sa pole sellest üritusest veel osa saanud, siis tule proovima.


Tallinna maratoni ajal on tavaliselt ilus ilm. Linn on rõõmsaid sportlasi täis ja tee äärde kogunevad kaasaelajad, kelle huiked ja plaksutused jooksjatele mõnusa hoo annavad.

Pilt: Toomas Huik

PÖFF ehk Pimedate Ööde Filmifestival – 3.- 19. november

Väärtfilmide vaatamine on nagu hea raamatu lugemine – saab uusi teadmisi ja mõtteainet, vahel ka natuke raputamist ja mugavustsoonist välja tulemist. Seepärast PÖFFi armastataksegi. Tegemist on siinse regiooni mõjukaima kultuurifestivaliga, mille filme on võimalik jälgida ka veebi vahendusel. VIimati oli PÖFFi kavas 182 pikka filmi, 2 lühifilmi ja 12 teleseriaali.

Viimati muudetud: 04.04.2023

Teema: Üritused