12 suurimat kunstimuuseumit Eestis

Allikas: Tõnu Tunnel, Visit Estonia

12 suurimat kunstimuuseumit Eestis

Need muuseumid on klassika – igaüks võiks elu jooksul neid külastada ja läbi kunsti mõtestada oma elu, ühiskonna käekäiku ja valitsevaid mõttevoolusid. Põnev! Eestis on märkimisväärne kunstielu, mis areneb hoogsalt – tegutsetakse nii kohalikul kui rahvusvahelisel tasandil. Eesti suurim ja tuntuim kunstimuuseum ja -galerii on vaieldamatult KUMU. See on esinduslikem näitusepaik Eestis, samuti üks suurimaid kunstimuuseume kogu Põhja-Euroopas. Oma sisult ei jää maha ka teised erinäolised muuseumid ning näitused.

Kumu kunstimuuseum

Harju maakond, Kesklinna linnaosa

Kumu on Eesti Kunstimuuseumi peahoone ning suurim ja esinduslikem näitusepaik Eestis. 2006. aastast avatud Kumu kunstimuuseumi ülesandeks on hoida ja mõtestada Eesti kunsti alates 18. sajandist tänapäevani. Kumu näeb oma rolli sotsiaalse ja kultuurilise arutelu loojana, seda nii kunstiajaloo väljapanekutes kui ka kaasaegse kunsti galeriis, mis on uute ideede laboriks kunstnikele Eestist ja välismaalt. Kumu püsiväljapanek tutvustab eesti kunsti 18. sajandi algusest kuni 1991. aastani, vahetuvad näitused hõlmavad lisaks rahvusvahelist ja kaasaegset kunsti. Vaata Kumu näituse- ja sündmusekalendrit.

Loe edasi

Tartu Kunstimuuseum

Tartu maakond, Tartu linn

Tartu Kunstimuuseum on Lõuna-Eesti suurim kunstimuuseum, mis asutati 1940. aastal kaasaegse kunsti kogumiseks, säilitamiseks ja tutvustamiseks.  Raekoja plats 18 majas toimuvad näitused nii muuseumi kollektsiooni põhjal kui ka koostöös teiste Eesti ja välismaiste muuseumide ja galeriidega, tutvustades nii eesti kunstiajalugu kui ka kaasaegsete kunstnike loomingut. Tartmusis asub Lõuna-Eesti suurima valikuga kunstiraamatute pood, kus on olemas kõik viimastel aastatel Eestis kirjastatud kunstiraamatud, samuti põhjalik valik Tartmusi näitustega seotud trükiseid ning kunstist inspireeritud meeneid.

Loe edasi

Fotografiska Tallinn

Harju maakond, Põhja-Tallinna linnaosa

Fotografiska on Stockholmi juurtega rahvusvaheliselt tunnustatud fotograafiamuuseum. See on kohtumispaik, kus saavad kokku kunst, hea toit, muusika, disain ja avatud mõtteviis. Fotograafiamuuseumi Fotografiska Tallinn kontseptsioon hõlmab näituste ja ürituste ala, kohvikut, restorani ning fotokunstipoodi. Esimene Fotografiska avati Stockholmis 2010. aastal ja Fotografiska New York 2020.aastal. Tallinna järel on juba järgmisteks fotograafiamuuseumi maandumispaigaks on Berliin.

Loe edasi

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Harju maakond, Kesklinna linnaosa

Keskaegses vanalinna aidahoones asuv muuseum tutvustab Eesti ehte-, tekstiili-, metalli- ja klaasikunstnike, keraamikute ning disainerite töid 20. sajandi algusest tänapäevani. Ligi 18 000 museaali moodustavad väärtuslikuima ja ülevaatlikuima eesti professionaalse tarbekunsti ja disaini kogu, lisaks veel foto-, negatiivi- ja slaidikogu ning arhiiv. Naudi Eesti tarbekunsti ajaloo püsiekspositsiooni, uudsemate ideedega saad tutvuda muuseumi esimesel korrusel ja galeriis korraldatavatel näitustel. Pakume giiditeenust ja haridusprogramme, korraldame üritusi ja töötubasid.

Loe edasi

Kai kunstikeskus

Harju maakond, Põhja-Tallinna linnaosa

Kai kunstikeskus on Tallinna uus mereäärne kultuurisüda, mis põimib Noblessneri piirkonna ajaloo ja ajastuhõngulise arhitektuuri kaasaegse kunsti- ja kultuurimaailmaga. Endise salajase allveelaevatehase 100-aastases tööstushoones ootavad külastajaid rahvusvahelised näitused, kunsti- ja väärtfilmikino, kultuurivaldkonna eestvedajate ühiskontor ja erinevad pinnad üritusteks. Kai kunstikeskuse alumisel korrusel asuvad toidu- ja joogikohad: kaasaegset Eesti kööki pakkuv Lore Bistroo, Jaapani restoran Kampai, kokteilibaar Kaif ning Suhkruingel kondiiter.

Loe edasi

Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum

Harju maakond, Põhja-Tallinna linnaosa

Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum on mittetulunduslik kunstiasutus, mis tegutseb alates 2006. aastast Tallinna Kultuurikatla ja Linnahalli kõrval – kunagise Tallinna Soojuselektrijaama abihoone ruumides.  EKKMi üheks põhimõtteks olnud tasuta sissepääs kõigile huvilistele. 2021.a. suvest alates on uuenenud ka muuseumi hooviala, millest on kujundatud avalik kunsti- ja skulptuuriaed, kus eksponeeritakse EKKMi kogusse kuuluvaid teoseid. 2021. aastal on EKKMi kohvikuoperaatoriks vegankohvik Lisanna ning avatud on muuseumipood uute meenetega EKKMi toetuseks ning Lugemiku raamatupoe värske raamaturiiul.

Loe edasi

Kunstihoone galerii

Harju maakond, Kesklinna linnaosa

Hea kunstisõber! Kunstihoone galerii asub 1953.a. valmis arhitekt Alar Kotli poolt projekteeritud Vabaduse väljak 6 hoones.  Kunstihoone galerii koos Tallinna Kunstihoone ja Tallinna Linnagaleriiga moodustavad Eesti kunstielu keskme. Tegemist on Eesti ühe olulisima kunsti ekspositsioonipinnaga. Näitusteprogramm on orienteeritud peamiselt kaasaegsele Eesti ja rahvusvahelisele kunstile.  Lisaks näitustele leiab meie programmist performance'id, kontserte, etendusi, vestlusringe ja palju muud huvitavat. Tule kunstihoonesse, kunst avardab maailma!

Loe edasi

Uue Kunsti Muuseum

Pärnu maakond, Pärnu linn

Pärnu paljude kunstigaleriide seas võib alati kindel olla Uue Kunsti Muuseumi põnevatele ja positiivselt üllatavatele kaasaegse kunsti näitustele. Muuseumi kollektsioonis on üle 400 kujutava kunsti teose ning videoteegis üle 1200 dokumentaalfilmi. Mark Soosaare rajatud kunstikeskus on Pärnu kultuurielu oluline tuiksoon! Huvitav teada! Traditsiooniks on saanud igasuvine rahvusvaheline aktinäitus Mees ja Naine. Üle paarikümne korra on toimunud ka Pärnu Filmifestival, kus omavahel võistlevad rahvusvahelised dokfilmid ning tutvustatakse uusi eesti dokumentaale.

Loe edasi

Hobusepea galerii

Harju maakond, Kesklinna linnaosa

Hobusepea galerii prioriteetideks on kaasaegse kunsti non-profit näitused ja näitus-müügid, eesti tippkunstnike sooloprojektid, Eesti Kunstnike Liidu alaliitude eriprojektid ja noorte kunstnike loomingu tutvustamine. Täpsema info praeguste ja tulevate näituste kohta leiad meie Facebooki lehelt.

Loe edasi

Eesti Rahva Muuseumi galerii

Tartu maakond, Tartu linn

ERMi galerii on ligi 400 ruutmeetrine kahest ruumist koosnev näitusepind, mis asub B-sissepääsu ja kohviku vahetus läheduses. Muide, ka Pööriöö kohvikus saab alati vaadata mõnda väikest näitust. Maja avamisest alates on galeriis üleval olnud mitmeid kunstinäitusi, millel on rahvusmuuseumile omaselt veidi laiem kandepind ‒ tavapärase kujutava kunsti kõrval näidatakse sageli ka tarbe-, moe- ja etnograafilist fotokunsti. Iga näitus on küll iseseisev, aga haakub siiski mingil määral ERMi püsinäituste või mõne suure ajutise näitusega. Sissepääs A-sissepääsust!

Loe edasi

Viinistu Kunstimuuseum

Harju maakond, Viinistu küla

Viinistu Kunstimuuseum avas uksed 2002. aastal. Muuseumi peahoone on ümber ehitatud endise kalurikolhoosi kalatöötlemistehase külmhoonest. Täna leiab muuseumi saalidest enam kui neljasajast teosest koosneva ekspositsiooni Jaan Manitski rikkalikust kunstikogust, mis hõlmab Eesti kunstnike loomingut 19. sajandist kaasajani. Püsinäitus annab hea ülevaate Eesti kunsti ajaloost, pakkudes samal ajal võimalust piiluda ühe konkreetse koguja isiklike eelistuste maailma. Muuseum on ainus omataoline Eestis.  Tünnigaleriides pakuvad silmailu ja tekitavad emotsioone iga suvi vahetuvad külalisnäitused.

Loe edasi

Kadrioru kunstimuuseum

Harju maakond, Kesklinna linnaosa

Kadrioru kunstimuuseum on ainus varasemale Euroopa ja Vene kunstile pühendatud muuseum Eestis. Kunagises Vene tsaari Peeter I suveresidentsiks ehitatud barokklossis eksponeeritakse ja hoitakse Eesti Kunstimuuseumi Lääne-Euroopa ja Vene maali, graafika, skulptuuri ja tarbekunsti. Vahelduvad näitused toovad publiku ette kunstiaardeid rahvusvaheliselt tuntud muuseumidest ja erakogudest. Ainulaadse interjööri ja akustikaga peasaalis toimuvad etendused ja kontserdid.  14.01-08.05.2022 on püsinäituse kõrval avatud näitus  "Avamäng skulptuurile".

Loe edasi
Viimati muudetud: 26.04.2022

Teema: Kultuur ja Ajalugu