Allikas: Mart Vares

Elamustoitlustus ja õpitoad

Hea toit on alati elamus – pidupäev maitsemeelele ja rõõm heast seltskonnast toidu nautimisel. Eestis tekib aga järjest rohkem põnevaid kohti, mis peale hea toidu pakuvad muidki elamusi. Saad näha, kuidas toit valmib ja kus kasvab, samuti degusteerida ja uusi teadmisi omandada.

Populaarsed on toiduga seotud ekskursioonid. Neid korraldatakse nii Tallinnas kui ka mujal Eestis, nii valmisprogrammidena kui ka kliendi soovile vastavalt rätsepatööna valminud reisikava alusel.

Järjest enam mitmekesistab toiduteema harival ja põneval moel muuseumide ekspositsioone ja programme. Olgu tegemist mis tahes ajastuga, tähtsate sõdade või kunstisaavutustega – söödi ju ikka ning eks ütlegi toit päris palju ajastu vaimu ja tollaste inimeste kohta. Näiteks seob ekspositsiooniga tutvumist ajastuhõnguliste suupistete degusteerimisega Pärnu Muuseumi giidituur gurmaanidele, Eesti Vabaõhumuuseum pakub peipsivene ja seto toidukultuuri teemalisi töötube. Muuseumi mõõtu toidu ajalooga tutvumise võimalusi leidub mujalgi. Näiteks tegutseb Hellenurme vesiveskis õpituba  „Veest leivani ehk jahutegu veskikojas ja leivategu leivakojas“, mis kannab ehedate loodus- ja kultuurielamuste pakkujaid tunnustavat kvaliteedimärki EHE.

Hariv seltskondlik meelelahutus on toidu valmistamise õpituba professionaalse või hobikoka juhendamisel. Õppima ei pea ainult linnas, vaid teadmiste omandamise võib ühendada väljasõiduga mõnesse kaunisse Eesti paika – näiteks on tuntud toidukoolituste korraldajad Kopli taluköök Põlvamaal ja Nautse Mihkli talu Muhumaal. Elamusi pakub ka väiketootmiste külastus.

Toiduga saab siduda aktiivset puhkust. Mitmed maaturismiettevõtted pakuvad võimalust koos giidiga seenel ja marjul või kalal käia ning pärast korjatud ja püütud loodusandidest ühiselt süüa teha.

Toit on nii mitmekesine valdkond, et põneval moel saab süüa ka see, kes ise toiduvalmistamise saladusi õppida ei soovigi. Võid tellida pidusöögid tavatusse keskkonda või panna oma degusteerimisvõime proovile pimeõhtusöögil.

Kuhu minna ja mida teha

Teave otsingutulemuste kuvamise kohta kasutustingimuste punktis 12.