Millise transpordiga Eestis reisida?

Eestis on hästi väljaarendatud teede- ja taristuvõrk, suurepäraselt toimiv transpordisüsteem ning reisimine ühest sihtkohast teise on lihtne, kiire ja mugav. Ringi rändamiseks on võimalusi palju ja sobivaid lahendusi leidub igasuguse eelarve jaoks. Vaata lähemalt!

Rongiga

Sõiduplaani, piletiinfo ja rongipiletite ostmise leiab veebilehelt elron.ee. Siit saab tellida oma meiliaadressile ka operatiivsed teavitused sõiduplaani muudatuste ja rongide hilinemiste kohta.  

Reisirongide ooteplatvormid ning Elroni rongid sobivad kasutamiseks piiratud liikumisvõimega ja puuetega reisijatele. Elroni kodulehelt leiab info ka lapsevankriga, jalgrattaga ja lemmikloomaga reisija.

Rongiinfo telefon 6160245 töötab 24 h.

Alates 2021. aasta suvest tuleb rongi rattaga sisenedes osta sellele pilet. Rattapilet kehtib hooajaliselt aprillist oktoobri lõpuni kõikides rongides. Piletihind sõltub reisi pikkusest ja on 50% vastava täispileti hinnast (ümardatud 10 sendi täpsuseni), minimaalselt 1 euro. Pilet tuleb osta rongis klienditeenindajalt, ette osta seda ei saa.

Bussiga

Info bussimarsruutidest ja väljumistest üle Eesti leiab veebilehelt tpilet.ee, siit saab osta ka sõidupiletid. Reisiplaneerijat kasutades saab marsruudi paika panna veebilehel peatus.ee. Siin on info asula- ja maakonnasiseste ning -üleste liinide kohta. Pileteid sellelt lehelt osta ei saa.

Suuremates linnades on võimalik kasutada ühiskaarti, selle saab soetada müügipunktidest üle Eesti. Info raha kaardile laadimise ja pileti ostmise kohta annab veebileht pilet.ee. Ühiskaardid on ristkasutatavad üle Eesti ning kehtivad ka osa kaugliinidel.

Kui soovid bussiga sõites ka oma jalgratta kaasa võtta, siis Lux Expressiga sõites saad soetada tasuta jalgrattapileti. Igale reisile saab broneerida kuni 5 jalgrattakohta. Lisaks on igas bussis olemas ka jalgrattaümbrised, et kaitsta nii kaherattalist kui ka muud pagasit.

Ära unusta bussis kinnitamast turvavööd.

Bussiinfot jagab tasuline infoliin 12550 iga päev kell 8–20.

Jalgrattaga

Eesti mitmekesisel ja vahelduval maastikul on mõnus liikuda jalgrattaga, ka terviserajad on jalgrattal läbitavad. Jalgrattaid saab rentida paljudes kohtades üle Eesti.

Info jalgrattateede ja parkimise kohta Tallinnas, siit leiab ka väljaprinditava jalgrattateede kaardi.

Tartu pakub rattaringlust – üle linna on ligi 70 rattaparklat ja 750 jalgratast.

Kui soovid oma kaherattalist võtta kaasa rongi või bussi, siis pea meeles, et Elronis tuleb alates 2021. aasta suvest perioodil aprillist oktoobri lõpuni oma rattale pilet osta (rongist kohapealt, eelmüügist seda piletit osta ei saa). Ratast bussi kaasa võttes tea, et Lux Expressiga sõites saad soetada tasuta rattapileti (igale reisile saab broneerida kuni 5 rattakohta).

Jalgsi

Eestis on tihe matkaradade võrgustik, mis meelitab jalgsimatkajaid. Lisaks RMK matkaradadele pakuvad jalgsimatka võimalusi paljud turismiettevõtted.

Enamikul telkimisplatsidel on lõkkekoha kasutamise võimalus, kuid puudub joogivesi.

Hoia loodust ja võta oma prügi ise kaasa!

Autoga

Maanteeameti liiklusinfo rakendus Tark Tee aitab planeerida ohutumat ja efektiivsemat teekonda ning annab infot liikluspiirangute, teetööde ja teeolude kohta. Teavet riigiteede kohta vahendab ka maanteeinfo lühinumber 1510.

Autos peab ohutuse tagamiseks olema ohukolmnurk, helkurvest ja tulekustuti. Turvavööd peavad olema kinnitatud nii esi- kui ka tagaistmetel. Alkoholipromillide suhtes on nulltolerants. Kui lapse pikkus ei võimalda teda nõuetekohaselt kinnitada auto turvavööga, tuleb kasutada tema pikkusele ja kaalule sobivat turvatooli või -hälli.   

Lisaks autorendi võimalustele on ringireisimiseks võimalik rentida haagissuvila.

Eestis on mugav kasutada elektriautot: üle kogu maa on paigaldatud peamisi maanteid ja linnu kattev kiirlaadimisjaamade võrk. Laadimisjaamade distants on 40-60 km ja need asuvad käidavates kohtades nagu bensiinijaamad, kohvikud, kauplused jms. Kokku on kiirlaadijaid ligi 170.

Et muuta reisimine mugavamaks, kasuta eestlaste poolt välja töötatud mobiilirakendusi.

Talvisel ajal on mõnel pool võimalik kasutada jääteid, ametlikke jääteid on Eestis 7. Jääteede kohta leiad infot Maanteeameti veebilehelt.

Parkimine on suuremates linnades ja linnakeskustes sageli tasuline, jälgi vastavaid viiteid. Mobiilirakendused teevad parkimise autojuhtidele lihtsaks. Tallinnas ja selle lähiümbruses on võimalik kasutada Pargi ja reisi süsteemi, mis võimaldab jätta auto tasuta valvega parklasse ning sõita kesklinna ühissõidukiga.

Saartele

Eesti suurimatele saartele saab reisida nii praami kui lennukiga, loomulikult võib kasutada bussitransporti või liikuda autoga.

Veel võimalusi

Reisimiseks on veel mõned head võimalused, näiteks:

  • Väikesadamad pakuvad teenuseid paadiomanikele ja mereturistidele.
  • Väikelennukitele sobivad lennuväljad.
  • Eesti lennujaamad: Tallinn, Tartu, Pärnu, Kuressaare, Kärdla.

Pane tähele

Selleks et reis Eestimaal kulgeks mõnusalt ja murevabalt, tasub meeles pidada veel paar asja:

  • Kui satud hätta, siis hädaabinumber 112 on alati kättesaadav ning sellele helistamine on tasuta. Kasuta sama numbrit nii kiirabi, pääste kui politsei kutsumiseks.
  • Riigi ilmateenistuse lehelt leiad ilmainfo, rannailma ja veetemperatuurid saab kätte veebilehelt ilm.ee/rannailm
  • Rongides, bussides ja praamidel on võimalus kasutada tasuta wifit, seda pakuvad paljud majutusasutused ja söögikohad.
  • Pimedal ajal liikudes ära unusta helkurit!
  • Kui vajad nõu ja abi, siis astu kindlasti läbi kohalikest turismiinfokeskustest. Sealt leiad täpsed piirkonnakaardid ning saad asjatundlikku infot vaatamisväärsuste, söögikohtade ja öömaja kohta.
  • Tutvu ka infoga erivajadustega inimeste reisimise kohta.
  • Ära kõhkle abi küsimast! Inimesed on lahked ja juhatavad meeleldi teed.

Planeeri reis Eesti kaardi abil

Planeeri reis Eesti kaardi abil