Allikas: Toomas Tuul

Lahemaa rahvuspark

Lahemaa rahvuspark annab ülevaate Eestile iseloomulikest loodus- ja kultuurmaastikest: kivised ja liivased rannad, maalilised rabad, põlismetsad, loopealsed, klinti lõikunud kärestikulised jõed, mandrijääga tulnud rahnud ning ajaloomälestised.

Tallinnast vaid tunnise autosõidu kaugusele jäävast rahvuspargist kolmandiku moodustab meri, kaks kolmandikku rahvuspargi maismaaterritooriumist katab mets.

Nii metsad kui ka rannad on inimtegevusest vähe mõjutatud, sest Nõukogude ajal oli tegu suletud piiritsooniga. Militaarrajatiste jälgi leiab sealt seniajani.

Lahemaa on Euroopa olulisemaid metsakaitsealasid, kus elab palju loomi. Kõrvemaa sood-metsad lõunas lisavad veelgi eluruumi põtradele, metssigadele, karudele, ilvestele ja rebastele. Oandu ja Altja vahel maalilises orus saab tutvuda kobraste eluga. Lindudest on tavalised händkakk ja musträhn, sügisel kogunevad Sagadi põldudele sookured.

Lahutamatud on Lahemaa rannad ja ajaloopärand. Kalurid käisid Soome saartel kala ja hülgeid püüdmas, üle lahe kaubeldi. Kuulsaimad rannakülad on kaptenite küla Käsmu, Altja kaluriküla ning salapiirituse vedajate küla Viinistu.

Lahemaal asuvad ka suured mõisakompleksid, mis on renoveeritud ja külastajatele mitmekesiste teenustega avatud.

Rahvuspargi looduskeskus ja infopunkt asuvad Palmses, Sagadis saad tutvuda metsamuuseumiga, Oandul osaleda looduskeskuse programmides ja minna loodusradadele. Rannapuhkuseks sobib hästi kunagine kuurort Võsu.

Lahemaa kuulub 2020 Sustainable Top100 sihtkohtade hulka. Rahvusvahelist kestliku turismi edulugude konkurssi korraldab Green Destinations, et tunnustada sihtkohti, kes töötavad selle nimel, et muuta sihtkoha külastaja kogemust kestlikumaks ja väärtuspõhisemaks. Lahemaa esitas konkursile Euroopa Kaitsealade Päeva korraldamise Eestis. Lugu rääkis sellest, kuidas koostöös on võimalik ka väikeste eelarve ja lühikese ettevalmistusajaga üleriigilist üritust korraldada, koondada kokku 60 teenusepakkujat ning anda pandeemia leevenedes võimalus rahval looduses vabas õhus liikuda ning kohalikke väikeettevõtteid külastada.

Kuhu minna ja mida teha

Teave otsingutulemuste kuvamise kohta kasutustingimuste punktis 12.