Panga pank

Allikas: Sven Zacek

Saaremaa ja Muhu

Eesti suurim ja suuruselt kolmas saar tekitavad sõltuvust: suvist puhkust on parim veeta Mandri-Eestist hoopis erinevas looduses ja peatuda turismitalus, talvel aga lõõgastuda spaades.

Tänu pehmele kliimale ja lubjarikkale pinnasele on Saaremaa ja Muhu saartel rikkalik floora ja fauna. Loodushuvilisi ootavad õpperajad Viidumäe looduskaitsealal ning sadade tuhandete rändlindudega ja metsikute orhideedega Vilsandi rahvuspark. 

Loodushuvilise reisimenüüsse kuulub ka Kaali kraatri, Euroopa esimese teaduslikult tõestatud meteoriidikraatri külastamine, ja jalutamine Panga pangal ning päevitamine Järve ranna luidetel. Läbi aasta ootavad külastajaid toredad väikesaared Vilsandi, Abruka, Ruhnu ja Viirelaid.

Kultuurihuvilist ootavad Saaremaal keskaegsed kivikirikud, Maasi ordulinnuse varemed, Sõrve tuletorn ja militaarrajatised, Mihkli talumuuseum ja Kuressaare vanalinn. Kuressaare piiskopilinnus on omataoliste hulgas kõige terviklikumalt säilinud ehitis Baltikumis. Angla kõrgendikul seisavad piirkonna tuntuimad tuulikud, kus saad omandada käsitööoskusi. 

Kuressaare, üks Eesti pikima traditsiooniga kuurortlinn, on tõenäoliselt koguni kõige spaatihedam linn maailmas – siin on üks spaakoht kümne elaniku kohta. Sobiva pakkumise leiavad nii ravispaa teenuste vajajad kui ka kogu perega spaapuhkust nautivad külastajad. Peale spaaprotseduure on hea jalutada Kuressaare armsas vanalinnas ning nautida arhitektuuri, kohvikuid ja galeriisid.

Muhu pärlid on pikkade kiviaedadega Koguva küla, Üügu pank ja Eesti üks vanemaid pühakodasid Katariina kirik oma paganlike hauakividega. Samuti on tähelepanu vääriv taas elluäratatud muistne komme – uste värvimine ja kaunistamine maagiliste sümbolitega. Muhu saarel on ka jaanalinnufarm ja Tihuse hobuturismitalu. Kuulsat Muhu leiba, imelist käsitööd ja häid söögikohti leiab Liiva keskusest. Imelist veinielamust pakub Lucher & Matiesen veinitalu. Sealsetest söögikohtadest tasub esile tõsta Pädaste mõisa restorani Alexander, mida tunnustab ka Põhjamaade restoranigiid White Guide.

Suurematest sündmustest on valikus Kuressaare Tänavafestival, Saaremaa Ooperipäevad, Merepäevad, Muhu tulevikumuusikafestival “Juu Jääb”, elamusfestival “I Land Sound”, Saaremaa Rally ning hooaega lõpetav Saaremaa Toidufestival koos tänavapiknikuga. 

2007. aastal algatas Euroopa Komisjon konkursi „Euroopa turismi tippsihtkohad”. Muhu saar oli nominent aastal 2010 kategoorias „EDEN. Eesti avastamata aarded. Veeturism“.

Saaremaa kuulub ka 2020 Sustainable Top100 sihtkohtade hulka. Rahvusvahelist kestliku turismi edulugude konkurssi korraldab Green Destinations, et tunnustada sihtkohti, kes töötavad selle nimel, et muuta sihtkoha külastaja kogemust kestlikumaks ja väärtuspõhisemaks. Saaremaa edulugu on ökoloogilist jalajälge vähendavate algatustega silma paistnud muusikafestival I Land Sound. Pole just palju festivale, mis seaks ette oma optimaalse külastajate piirarvu. Selle 5000 inimese hulka pidi mahtuma lisaks külastajatele ka kogu korraldustiim, esinejad ja toetajad. Festivalialal keelustati ühekordselt kasutatavad nõud ja asendati need esmalt biolagunevate nõudega aga 2019. aastal võeti kasutusele päris nõud ning festivalialale seati üles nõudepesupunktid, kus kasutati öko-pesuvahendit. Selle tulemusena jäi 4-päevase festivalil prügiks muutmata 25 00 plastiktopsi ja 240 000 plastikust taldrikut-nuga-kahvlit.

Kuhu minna ja mida teha

Teave otsingutulemuste kuvamise kohta kasutustingimuste punktis 12.