Lihtne, kuid unustamatu ööbimine keset metsa

Allikas: Mariann Liimal, Visit Estonia

Lihtne, kuid unustamatu ööbimine keset metsa

Eestlaste jaoks on mets iseenesestmõistetav. Kosutab ta ju meie keha ja hinge, siit saame seeni, marju, ehitusmaterjali, küttepuid ja ravimtaimi, siin leiame lõõgastuse jalutamisest, matkamisest, sportimisest ja lihtsalt looduse nautimisest.

Meie maa on üks metsarikkamaid riike maailmas - pool siinsest maismaast on kaetud metsaga. Metsa rikkus peitub selle mitmekesisuses, on ta ju on koduks taime- ja loomaliikidele, kes peavad häirimatult saama oma elu elada.

Mets ootab külla

Foto: Sven Zacek

Riigimets võtab lahkelt vastu kõik loodusest hoolivad külalised. Üle Eesti ootavad kaunid puhkealad, kust võib leida lõkkekohti, matkaradu, telkimisplatse, metsamaju ning metsaonne.

Matkarajad on loodud liikumise lihtsustamiseks ja suunamiseks, õpperajad on varustatud ka rohke teabega.

Metsas ei tohi suvalises kohas telkida ega lõket teha, selleks on tähistatud ja ette valmistatud vastavad paigad. See säästab loodust liigse koormuse ja tuleohu eest ning seda tuleb kindlasti järgida. Alates 6.aprillist kehtib Eestis tuleohtlik aeg. Ka ettevalmistatud lõkkekohtades lõket tehes või grillides tuleb olla äärmiselt ettevaatlik.

Kuiva jalaga üle

Foto: Danel Rinaldo

Sageli tekib küsimus, et mis on vahet RMK metsamajal ja metsaonnil, kui mõlemad pakuvad lihtsat ööbimiskohta looduses liikujale. Vahe on selles, et metsamaja tuleb kasutamiseks ette broneerida ning see pakub ööbijale privaatsuse.

Seevastu on öömaja metsaonnis tasuta, kuid ruumi tuleb teha kõigile, kes soovivad samuti seal ööbida. Mõlemad on üsna lihtsad ja spartaliku sisustusega, kuid tavaliselt leiab siit lõkkeplatsi ja kuivkäimla kasutamise võimaluse.

Põline ja kaunis

Foto: Karl Ander Adami

Ööbimiskohti puhkamiseks ja öö metsas veetmiseks on küll kõikides Eestimaa nurkades. Metsaonni leiad Kirikumäe matkarajal, samuti Laiksaare lammimetsa õpperaja ääres. Rebasmäe metsaonn asub Rebasmäe allika lähedal, aga Ida-Virumaal Kotka matkarajal on metsaonnile lisaks ka püstkoja.

Kui soovid metsas omaette olemist, siis broneeri endale Pullijärve matkarajal olev metsamaja või Päikseloojangu metsamaja Meenikunno matkarajal. Õrsava järve matkarajal leiad maalilised loodusvaated, tervisliku männimetsaõhu, paadisillaga ujumiskoha ja metsamajad ööbimiseks. Nõva maastikukaitsealal 1 km kaugusel kaunist liivarannast asuv Nõva metskonna Metsamaja sobib hästi mõnusaks rannapuhkuseks.

Kui aga igatsed minna Alutaguse metsadesse loomi pildistama, siis kasuta selleks Alutaguse fotoonni.

Igaühele midagi

Foto: Jaanus Ree

Võta aega, et uurida metsa ja loodust. Matkaradadel rännates leiad põnevaid taimi, kohtad metsloomi ja näed imelisi maastikke kogu nende täiuslikus ilus. Jäädes metsa ka ööbima, avastad aga selle kohta veelgi rohkem.

Enne kui metsa lähed, loe läbi juhised looduses liikujale.