TOP 10 matkarada

Allikas: Sven Zacek / Visit Estonia

TOP 10 matkarada

Tõmba jalga kummikud ja mine loodusesse matkama! Hinga kopsud täis kõige puhtamat õhku kogu maailmas ning vaata järele, kuhu suunduvad rebaste, jäneste ja põtrade rajad... Keereldes läbi metsade ja soode, viivad väljapakutud matkarajad Sind mere äärde ning loodusparkidesse, neid on lihtne läbida ja paljud on ligipääsetavad ka ratastooli kasutajatele.

Kakerdaja raba matkarada

Järva maakond, Vetepere küla

See raba on Kõrvemaa üks suuremaid rabasid. Rabamassiivi suurus on ca 1000 hektarit. Rohkete laugastega maalilise kõrgraba omapäraks on raba kaheastmelisus ehk kahel erineval kõrgusel paiknev laukavöö. Kevadel ja sügisel peatub raba laugastikul tuhandeid veelinde. Keset raba lamab Kakerdaja järv. Kakerdaja järvest kolmveerand kilomeetrit ida pool asuv 2,6 ha liigirikka puistuga Hiiesaare soosaar, arvatavalt muistne pelgu- ja ohvripaik. Mäel on olnud ka ohvrikivi.

Loe edasi

Keila-Joa pargi loodusrada

Harju maakond, Keila-Joa alevik

3 km pikkune ringikujuline Keila-Joa pargi loodusrada kulgeb mööda Keila jõe kallast ja läbi pargi. Raja alguses on infotahvel kaardi ja üldinfoga ning rajal 8 kirjeldustega huvipunkti, mis tutvustavad huvitavamaid loodusobjekte ja Keila-Joa pargi ajalugu. Rekonstrueeritud on pargi trepid ja rippsillad. Raja alguses on parkla ja rajal jalapuhkamiseks istepinke. Vaata ka Mati Karmini südamete skluptuuri, mille külge pruutpaarid pulmalukke kinnitavad.

Loe edasi

Viru raba õpperada

Harju maakond, Kolga alevik

Viru raba on üks parima ligipääsuga sooradasid Eestis, läbides Lahemaale omast metsa- ja rabamaastikku. Rada on 3,5 km pikk. Õpperada tutvustab rabataimestikku, endiseid liivaluiteid, vallseljakut ja nõmmemetsa. Läbi raba kulgeb laudtee, mille keskel on vaatetorn. Rada on tähistatud ja viidastatud. Hea teada: Kuni vaatetornini (1400 m) rajatud laudtee sobib kasutamiseks ka ratastooliga või lapsevankriga liikujatele. Erivajadustele mõeldes on ka torni esimesele platvormile juurdepääs!

Loe edasi

Panga Pank

Saare maakond, Panga küla

Panga pank on Lääne-Eesti ja saarte kõrgeim aluspõhjapaljand. Siluri klint on ulatuslik astang, mis saab alguse Gotlandi saarelt Rootsis, kulgeb läbi Läänemere ja tõuseb maapinnale Saaremaa läänerannikul. Panga maksimaalne kõrgus on 21,3 m ja ulatus on u 2,5 km. Panga pank kerkib paljandunud  "müürina" otse rannalt, kõrgemais kohas asub muistne ohvrikoht, kus vanasti toodud ohvreid merele. Looduskaitsealal on lummav päikseloojang. Siin saad vaadelda linde, teha kauneid loodusfotosid ja kiikuda külakiigel.  Pangal on dolomiidist päikesekell, matkarajad ning Eesti100 raames istutatud tammik. 

Loe edasi

Oandu - Ikla matkatee

Lääne-Viru maakond, Oandu küla

RMK matkatee on esimene tervet Eestit läbiv matkarada. 375 km pikkune teekond saab alguse Põhja-Eestist Lahemaa rahvuspargist Oandult, kulgeb läbi paksude Kõrvemaa metsade ja Euroopa ühe võimsaima soomaastiku – Soomaa rahvuspargi. RMK matkatee läbib 6 maakonda, 2 rahvusparki ning 9 kaitseala ja lõpeb Eesti-Läti piiripunktis Iklas. Rada on tähistatud kilomeetripostide ja suunavate siltidega, mis aitavad hästi rajal püsida. Rajaäärsed infotahvlid pajatavad metsamajandusest ja –pärandist, kultuurist ning puhkamisest.

Loe edasi

Alatskivi matkarada

Tartu maakond, Alatskivi alevik

Raja algus on Alatskivil või Kalevipoja sängi juures. Rajale jäävad Alatskivi loss ja lossipark, hirveaed, truuduse tamm, lambasild, kalevipoja säng, Veskijärv ja Lossijärv. Raja pikkus on 4,5 km.  Raja alguses olevasse Alatskivi parklasse mahub 6 autot, Kalevipoja sängi juures asuvasse parklasse 4 autot. Rajal asuvad 2 suurt infotahvlit, Kalevipoja sängis palktrepp, 2 silda, viidad ja väiksed infotahvlid kaitseala üksikobjektide tutvustamiseks.

Loe edasi

Kiideva - Puise matkarada

Lääne maakond, Kiideva küla

Rada asub Matsalu lahe põhjakaldal, ühendades Kiideva ja Puise külasid. Raja põhiosa on 2,6 km pikkune lõik Kiideva poolsest alguspunktist läbi salumetsa ja taastatud puisniidu kuni Lõpre tammeni. Tamme tüve ümbermõõt on 4m ja kõrgus 20m. Tammede läheduse võid leida huvitavaid seeni, või kuulda kodukakku ja musträhni. Tamme juurest Puisesse on 800m. Hea teada: Üks suund on 3,4 km, aega varu 2h, rada on enamasti kuiv, Kiideva Kalakülas on telkimis- ja lõkkeplats.

Loe edasi

RMK Taevaskoja matkarada

Põlva maakond, Taevaskoja küla

Taevaskoja matkarada asub Ahja jõe ürgoru maastikukaitsealal. Raja algus on Saesaare parklast ja kulgeb ringselt Ahja jõe mõlemal kaldal, kus pilku püüavad Väikese ja Suure Taevaskoja paljandid, allikakoopad ja maalilised vaated. Matkaraja alguses on infostend raja ja puhkeala kaardiga ning rajal suunavad viidad eesti, inglise ja vene keeles. Ratastooliga külastajatel on võimalik tutvuda rajaga kuni Väikese Taevaskojani (edasi-tagasi u 2 km). Teadmiseks: Seoses Emalätte juures toimunud varinguga on külastajate suletud Emalätte juurest ülesminev rajalõik.  

Loe edasi

Harilaiu matkarajad ja telkimisala

Saare maakond, Kõruse-Metsaküla

Harilaiu poolsaar on Vilsandi rahvuspargi üks kauneim ja vanem osa, mis on kaitstud kui huvitava loomastiku, taimestiku ja geoloogiaga juba 1924.aastast. Harilaiu matkarajad saavad alguse RMK Harilaiu puhkekoha parklast. Pikem, 10 km pikkune tähistatud rada läbib Harilaiu kaelakitsuse ja suundub loodes Kiipsaare tuletornini, sealt rannaluiteid järgides Kelba nukini ja tagasi raja algusesse. 6 km rada keerab poolsaare keskel pikemalt rajalt Haabade lahe poole ja ühineb pika rajaga lõunas. Jalgu saab puhata ja telkida Laialepa lahe ääres. Tark on enne külastada RMK Vilsandi RP teabepunkti Loonas.

Loe edasi

Koprarada Soomaa Rahvuspargis

Viljandi maakond, Tipu küla

Koprarada algab Soomaa rahvuspargi looduskeskuse juurest ning viib metsa, koprakuhilate ja -tammide juurde. Kogu raja ulatuses on võimalik näha kobraste elutegevuse jälgi - nende langetatud puid ja ehitisi. Raja lõpupoole saab tutvuda erinevate taimekooslustega.

Loe edasi
Viimati muudetud: 04.02.2020

Teema: Lääne-Eesti, Loodus

Soovitame
Uudiskiri