Tartu on Euroopa Kultuuripealinn 2024

Kultuuripealinna sündmused 2024

Allikas: Mana Kaasik, Visit Estonia

Tartu on Euroopa Kultuuripealinn 2024

Tartu on Euroopa Kultuuripealinn 2024 – vaatame sündmused üle

Üks kolmest 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnast on meie oma kodune Tartu. Võit tuli tasavägises heitluses Narvaga, otsuse tegi rahvusvaheline sõltumatu ekspertkomisjon. Vaatame, mis sündmused meid ees ootavad ja mis on Tartus sellist, mis kultuurifännidel silmad särama paneb.

Tartu on juba rahvuslikust ärkamisajast peale olnud Eesti vaimne ja kultuuriline keskus, väljendab seda ka linna hüüdnimi: Emajõe Ateena. Siin on laulupidude traditsiooni häll, siin sündis esimene rahvuslik teater ja alustasid oma tegevust esimesed ajalehed ning kultuuriseltsid. Olles Eesti kultuuri sünnikohaks, on Tartu alati koondanud häid mõtteid ja tarku inimesi.

Kultuuriaasta programm

Suur osa programmist on lukku löödud. On teada, et Tartu 2024 kolm programmiliini on Elu ja Keskkond, Inimene ja Oskused ning Omapära ja Euroopa. Vaatame üle, mida iga alapunkt sisaldab ja kaasa toob.

Elu ja Keskkond

  • Ürituse «Metsavaimud masinas» raames muudetakse Eesti Rahvaluule Arhiivi vaimuvara kättesaadavaks kõigile. 
  • ReVogue moefestivali eesmär­giks on suunata inimesi kiirmoekettidest ja kasutute moekaupade ostmiselt läbimõeldumale moetarbimisele. Toimuvad moesündmused, sealhulgas moemess.
  • Toimub laevafestival «Emajõe ja Suure Järvistu taasavastus», mis annab nii eestlastele kui külalistele Euroopast võimaluse teha lähemat tutvust Võrtsjärvest Peipsini ulatuva põneva ja veel vähe tuntud veteilmaga.
  • Festival «Loodus loob» paneb publiku märkama elurikkust meie ümber.
  • «Kureeritud elurikkuse" raames tuuakse linnaruumi rohkem paiku, kus puhata, kohata inimesi, olla koos loodusega ja teha huvitavaid tegevusi.
  • «Stencibility läheb Euroopasse» tutvustab nii kohalikule kui ka rahvusvahelisele publikule Tartu tänavakunsti eripära ja tänavakunstnikke.
  • «Kasvades oma toiduga» on keskkonnasõbraliku toidu kasvatamise algatus, mis haarab õppeasutusi ja peresid kogu Lõuna-Eestist. Programmi raames õpetatakse lapsi väärtustama toitu seemnest kompostimiseni.
  • «Metsikud bitid» on tehnoloogilise kunsti vabaõhunäitus, mis paneb vaataja mõtlema looduse ja tehnoloogia seoste üle.


Tartu 2024 kultuuriprogrammist saad kaasahaarava ülevaate ka selle video abil:

Küll on ilus, kui linnast voolab läbi jõgi

Pilt: Mana Maasik

Inimene ja Oskused

  • «Peaasi ajab naerma!» tõstab esile vaimse tervise teemad ja seda ka huumori võtmes. Avatakse vaimse tervise kohvikud, esinevad improkomöödia harrastusgrupid ning stand-up-etendused, kus laval jagavad oma vaimse tervise lugu nii professionaalid kui kohalikud inimesed.
  • «Kunst loob lähedust» arendab kunsti abil sotsiaalseid oskusi ja vastastikust mõistmist. Projekti käigus luuakse kunsti- ja sotsiaalvaldkondi siduv haridusprogramm, suhtlust toetavad kunstiteosed ja toimub rahvusvaheline kaasaegse kunsti näitus.
  • «Läbi linna» on elav lugu Tartust ja tartlastest, kus kogutakse eriilmeliste linnaosade elanike mälestusi.
  • «Hinge helid» on ambient-muusika elamuskontsertide sari Tartus. Publikule luuakse elektroonilise muusika, psühhogeograafilise teatri, visuaalide ja valguse mänguga terviklikke kogemusi.
  • «Varjatud maailmade avardumine» annab võimaluse tegeleda loomingulise eneseväljendusega neil, kes vajavad erilist tuge.
  • 2024. suvel avatakse rahvusvahelise Autsaiderkunsti näitused kolmes Eesti linnas – Tartus, Narvas ning Viljandis.
  • Kirjandusfestival Prima Vista 2024 «Paremad ja halvemad tulevikud» kutsub kokku erinevate maade kirjanikud, kunstnikud, akadeemikud ja kultuuripubliku, et mõtestada tulevikuga seotud ühiskondlikke hirme ja lootusi.
  • «Põlvest põlve» toob kohaliku ja rahvusvahelise publikuni vanemate põlvkondade ununema kippuvad oskused.
  • Sürrealism 100 raames korraldatakse Tartu Kunstimuuseumis ja Eesti Rahva Muuseumis neli kunstiprojekti, mis on pühendatud sürrealismi manifesti 100. aastapäevale.
  • «Peedist pesumasin» on Eesti Maanteemuuseumi, Eesti Põllumajandusmuuseumi ja Tartu Linnamuuseumi ühine näituseprojekt leiutamisest, leidlikkusest, taaskasutusest ja isetegemisest.


Tartu viimaste aastate suur hitt on olnud Autovabaduse puiestee. Jalakäijatel on mõnusalt ruumi, saab julgelt liikuda ja suveilma nautida.Pilt: Maanus Kullamaa

Omapära ja Euroopa

  • Performa Borealis festival toimub nii teatrisaalides kui linnaruumis ning publik saab vaadata nii visuaalteatrit, poliitilist teatrit, dokumentaalteatrit, kaasaegset tantsu ja tsirkust jne.
  • «Toomemäe taasavamine» – Tartu linna keskne koht Toomemägi ärkab ellu valguse, kultuuri ja teaduste kaasabil.
  • Suudlev Tartu on inimliku hoolivuse ja lugupidamise algatus, mis koosneb haridusprogrammist, suurest kontsertlavastusest ning enneolematust ühissuudlusest.
  • «Maailma maaliin» avab Lõuna-Eestit marsruut-etendustega erinevate keelelis-kultuuriliste gruppide silmade läbi.
  • Tartu maailmaülikool on kogukonna-akadeemiate sari, kus osavõtjad otsivad koos teiste ärksameelsetega lahendusi globaalsetele probleemidele lokaalselt ja vastupidi.
  • Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm on kogu piirkonda hõlmav arendus- ja kaasamisalgatus, kus sõna on vägevatel kogukondadel.
  • Ellujäämise Kunstide Dokprogramm loob dokumentaalfilmide kogumiku. Need Lõuna-Eesti mitmekesisust näitavad teosed valmivad Eesti ja maailma režissööride koostöös.
  • Hübriidarvamusfestival Tartus ja Euroopas. Aastal 2024 on Tartu samal ajal digitaalne maailmalinn ja roheline väikelinn. Tulevikust hoolivaid inimesi kutsutakse kaheks päevaks Tartu [eel]arvamusfestivalile ja üle-Euroopalisele Hybrid European Democracy Festivalile.


Tartu ajalugu

Kas teadsid, et Tartu on Baltikumi vanim linn? Seda kinnitavad vanad Vene kroonikad, kus Tartut on esmakordselt mainitud juba 1030. aastal, kui Jaroslav Targa väed linna vallutasid. Läbi ajaloo on Tartu käinud käest kätte, olnud sakslaste, venelaste, poolakate ja rootslaste võimu all. Oma pika ja värvika ajaloo vältel on Tartu kandnud palju erinevaid nimesid – Tarbatu, Dorpat, Dorpt, Dörpt, Derpt ja Jurjev.

Rootsi ajal 1630. aastal asutati siia esimene gümnaasium ja kaks aastat hiljem, 1632. aastal ülikool, kus on õppinud ja õpetanud mitmed maailmakuulsad teadlased ja haritlased. Siinsest ülikoolist võrsus esimene Eesti rahvuslik eliit. Tänasel päeval kuulub Tartu ülikool esimese 400 hulka maailma mainekamate ülikoolide reas.



Linn on koduks pea 100 000 tartlasele. Omanäolised puitlinnaosad, väärikas ülikool, huvitavad arhitektuuripärlid, mõnusad väikesed kohvikud, kirev kultuuri- ja spordielu, värvikas tänavakunst, arvukad muuseumid – neil kõigil on jutustada oma lugu.

Festivalid, kontserdid, teatrietendused, kogu elav ja värvikirev kultuurielu on linna omanäolise vaimse ja boheemlasliku õhkkonna säilitanud tänase päevani. Ajal on siin oma tempo ja mõõde.

Osale Tartu virtuaaltuuril või tule Tartusse ja saa sellest kõigest ise osa!

Tartus toimub pidevalt põnevaid giidiga tuure. Mõni näide siin:

Avasta Tartu salajased põnevad paigad

Ajaloolise Tartu virtuaaltuur „VR Tartu 1913“ audiogiidiga

Giidituur "Kultuurilooline jalutuskäik Tartu parkides ja kaldapealsetel"

Giidiga elamustuur "Emotsioonide Tartu"