Tartu on Euroopa Kultuuripealinn 2024

Kultuuripealinna sündmused 2024

Allikas: Mana Kaasik, Visit Estonia

Tartu on Euroopa Kultuuripealinn 2024

Tartu on Euroopa Kultuuripealinn 2024 – vaatame üle, mida seal linnas teha-näha!

Üks kolmest 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnast on meie oma kodune Tartu. Võit tuli tasavägises heitluses Narvaga, otsuse tegi rahvusvaheline sõltumatu ekspertkomisjon.

Vaatame, mis sündmused meid ees ootavad ja mis on Tartus sellist, mis kultuurifännidel silmad särama paneb.

Neid asju võiksid Tartu kohta une pealt teada!

Tartu on juba rahvuslikust ärkamisajast peale olnud Eesti vaimne ja kultuuriline keskus, väljendab seda ka linna hüüdnimi: Emajõe Ateena. Olles Eesti kultuuri sünnikohaks, on Tartu alati koondanud häid mõtteid ja tarku inimesi, linna iseloomustavad mõned ajaloolise tähtsusega maamärgid.

- Tartu Ülikool, mis asutati 1632. Praegu kuulub see 3% maailma edukaimate ülikoolide sekka.
- Tartus asub Eesti esimene rahvusteater, mis asutati aastal 1870.
- Aastal 1869 toimus Tartus toimus esimene üldlaulupidu.
- Tartus asub Eesti kultuuripärandi kodu – Eesti Rahva Muuseum.

Kultuuriaasta programm

Juhtivaks teemaks on Kultuuriaastal "Ellujäämise kunst", mis näitab meile, kuidas kunsti abil tulevikku paremaks teha.

Üks tähelepanuväärsemaid projekte 2024. aastal on linnas elurikkuse suurendamine ehk otsitakse võimalusi, kuidas linnaparkidesse, haljasaladele ja miks mitte ka niisama tänavatele tuua rohkem mitmekesist rohelust ja sellega koos ka liigirikkust.

On teada, et Tartu 2024 kolm programmiliini on Elu ja Keskkond, Inimene ja Oskused ning Omapära ja Euroopa. Vaatame üle, mida iga alapunkt sisaldab ja kaasa toob.

Kultuuriaasta üritused teemal "Elu ja Keskkond"

 • Ürituse «Metsavaimud masinas» raames muudetakse Eesti Rahvaluule Arhiivi vaimuvara kättesaadavaks kõigile. 
 • ReVogue moefestivali eesmär­giks on suunata inimesi läbimõeldumale moetarbimisele. Toimuvad moesündmused, sealhulgas moemess.
 • Toimub laevafestival «Emajõe ja Suure Järvistu taasavastus», mis aitab teha lähemat tutvust Võrtsjärvest Peipsini ulatuva põneva ja veel vähe tuntud veteilmaga.
 • Festival «Loodus loob» paneb publiku märkama elurikkust meie ümber.
 • «Kureeritud elurikkuse" raames tuuakse linnaruumi rohkem paiku, kus puhata, kohata inimesi ja olla koos loodusega.
 • «Stencibility läheb Euroopasse» tutvustab Tartu tänavakunsti eripära ja tänavakunstnikke.
 • «Kasvades oma toiduga» programmi raames õpetatakse lapsi väärtustama toitu seemnest kompostimiseni.
 • «Metsikud bitid» on tehnoloogilise kunsti vabaõhunäitus, mis paneb vaataja mõtlema looduse ja tehnoloogia seoste üle.


Tartu 2024 kultuuriprogrammist saad kaasahaarava ülevaate ka selle video abil:


Kultuuriaasta üritused teemal "Inimene ja Oskused"

 • «Peaasi ajab naerma!» tõstab esile vaimse tervise teemad ja seda ka huumori võtmes. Avatakse vaimse tervise kohvikud, esinevad improkomöödia harrastusgrupid ning stand-up-etendused, kus laval jagavad oma vaimse tervise lugu nii professionaalid kui kohalikud inimesed.
 • «Kunst loob lähedust» arendab kunsti abil sotsiaalseid oskusi ja vastastikust mõistmist.
 • «Läbi linna» on elav lugu Tartust ja tartlastest, kus kogutakse eriilmeliste linnaosade elanike mälestusi.
 • «Hinge helid» on ambient-muusika elamuskontsertide sari.
 • «Varjatud maailmade avardumine» annab võimaluse tegeleda loomingulise eneseväljendusega neil, kes vajavad erilist tuge.
 • 2024. suvel avatakse rahvusvahelise Autsaiderkunsti näitus.
 • Kirjandusfestival Prima Vista 2024 «Paremad ja halvemad tulevikud» kutsub kokku erinevate maade kirjanikud, kunstnikud, akadeemikud ja kultuuripubliku, et mõtestada tulevikuga seotud ühiskondlikke hirme ja lootusi.
 • «Põlvest põlve» toob publikuni vanemate põlvkondade ununema kippuvad oskused.
 • Sürrealism 100 raames korraldatakse Tartu Kunstimuuseumis ja ERMis neli kunstiprojekti.
 • «Peedist pesumasin» on Eesti Maanteemuuseumi, Eesti Põllumajandusmuuseumi ja Tartu Linnamuuseumi ühine näituseprojekt leiutamisest, leidlikkusest, taaskasutusest ja isetegemisest.


Tartu viimaste aastate suur hitt on olnud Autovabaduse puiestee. Jalakäijatel on mõnusalt ruumi, saab julgelt liikuda ja suveilma nautida.Pilt: Maanus Kullamaa


Kultuuriaasta üritused teemal "Omapära ja Euroopa"

 • Performa Borealis festival publik saab vaadata nii visuaalteatrit, poliitilist teatrit, dokumentaalteatrit, kaasaegset tantsu ja tsirkust jne.
 • «Toomemäe taasavamine» – Toomemägi ärkab ellu valguse, kultuuri ja teaduste kaasabil.
 • Suudlev Tartu on inimliku hoolivuse ja lugupidamise algatus, mis koosneb haridusprogrammist, suurest kontsertlavastusest ning enneolematust ühissuudlusest.
 • «Maailma maaliin» avab Lõuna-Eestit erinevate marsruut-etendustega.
 • Tartu maailmaülikool on kogukonna-akadeemiate sari, kus osavõtjad otsivad lahendusi globaalsetele probleemidele lokaalselt ja vastupidi.
 • Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm on arendus- ja kaasamisalgatus, kus sõna on vägevatel kogukondadel.
 • Ellujäämise Kunstide Dokprogramm loob dokumentaalfilmide kogumiku. Need Lõuna-Eesti mitmekesisust näitavad teosed valmivad Eesti ja maailma režissööride koostöös.
 • Hübriidarvamusfestival Tartus ja Euroopas. Aastal 2024 on Tartu samal ajal digitaalne maailmalinn ja roheline väikelinn. Tulevikust hoolivaid inimesi kutsutakse kaheks päevaks Tartu [eel]arvamusfestivalile ja üle-Euroopalisele Hybrid European Democracy Festivalile.


Tartu ajalugu

Kas teadsid, et Tartu on Baltikumi vanim linn? Seda kinnitavad vanad Vene kroonikad, kus Tartut on esmakordselt mainitud juba 1030. aastal, kui Jaroslav Targa väed linna vallutasid. Läbi ajaloo on Tartu käinud käest kätte, olnud sakslaste, venelaste, poolakate ja rootslaste võimu all. Oma pika ja värvika ajaloo vältel on Tartu kandnud palju erinevaid nimesid – Tarbatu, Dorpat, Dorpt, Dörpt, Derpt ja Jurjev.

Rootsi ajal 1630. aastal asutati siia esimene gümnaasium ja kaks aastat hiljem, 1632. aastal ülikool, kus on õppinud ja õpetanud mitmed maailmakuulsad teadlased ja haritlased. Siinsest ülikoolist võrsus esimene Eesti rahvuslik eliit. Tänasel päeval kuulub Tartu ülikool esimese 400 hulka maailma mainekamate ülikoolide reas.


Tartus toimub pidevalt põnevaid giidiga tuure. Mõni näide siin:

Avasta Tartu salajased põnevad paigad

Ajaloolise Tartu virtuaaltuur „VR Tartu 1913“ audiogiidiga

Giidituur "Kultuurilooline jalutuskäik Tartu parkides ja kaldapealsetel"

Giidiga elamustuur "Emotsioonide Tartu"

Rahvusvaheline edulugu! Mida tegi Tartu õigesti?

Tartu suureks edulooks on rattaringlus ja eestimaise rohegaasiga sõitvad linnaliinibussid, mis tõid linnale rahvusvahelise Green Destinations 2020 auhinna. Keskkonna ja kliima kategoorias võitis Tartu Tšiili järel teise koha. Vaatame, mis veel Tartus nutikat on.

Tartus on isegi majad targad

Puhtama keskkonna nimel tuleb tegutseda innovaatiliselt. Kes pole veel kuulnud, siis projekti SmartEnCity raames muudeti 1960. aastatel ehitatud korterelamud energiatõhusateks ja keskkonnasõbralikeks – majad said päikesepaneelid ja teised nutikad lahendused. Hrustšovkatest said Smartokad!


Tartu rattaringluse rattaga on mugav linna avastada

Pilt: Mana Kaasik

Tänavakunsti austajate meelispaik

Euroopas pole palju linnu, kus tänavakunsti luuakse koostöös linnavõimudega. Tartus käivad aga asjad ikka omamoodi. Kunstnikel on lubatud linnaruumis läbi oma tööde lugusid jutustada. Ka eelmainitud Smarovkasid ehivad majasuurused seinamaalingud. Kunst muudab elukeskkonna palju elavamaks ja rõõmsamaks.

Tartus toimuvad ka tänavakunsti festivalid.

Aparaaditehas tasub eraldi esiletõstmist

Head keskkonda ei saa lasta raisku minna – vanasse tööstuslikku tehasehoonesse loodud väikses linnakus on disaini- ja kunstipoed, ainulaadne raamatupood, moodsad söögikohad, galeriid ja ala, kus korraldada kontserte. Sinna on koondunud paljud loomeettevõtjad ja kunstnikud. Kindla peale on Aparaaditehas praegu Tartu moodsaim kohtumis- ja ajaveetmispaik.

Seal juures asub ka TYPA trüki- ja paberikunstikeskus, kus võimalik näha paberi valmistamist, paberskulptuure, ajaloolisi trükipresse, puust ja tinast kirjatüüpe ning erinevaid teemakohaseid ekspositsioone ja vahetuvaid näitusi


Supilinnas on omapärane elulaad ja eriline arhitektuur

Pilt: Visit Estonia

Igas linnajaos oma arhitektuur

Tartu üheks omapäraks on kindlasti arhitektuur – pea igas linnaosas on see vaatamist väärt ja just sellele piirkonnale omane. Annelinnas 5- ja 9-korruselised nõukaaegsed korterelamud, vanalinnas ajaloolised ja majesteetlikud hooned ning Karlovas ja Supilinnas boheemlaslikud puitelamud.
Erinevat miljööd saab nautida niisama läbi jalutades või sõites, kuid aeg-ajalt toimuvad linnaosades kohalikud festivalid, mis just selle piirkonna eripärast kunsti ja elulaadi esile tõstavad.

Tule tee arhitektuuriline jalutukäik Tartu linnas!

Linn on koduks pea 100 000 tartlasele.

Festivalid, kontserdid, teatrietendused, kogu elav ja värvikirev kultuurielu on linna omanäolise vaimse ja boheemlasliku õhkkonna säilitanud tänase päevani. Ajal on siin oma tempo ja mõõde.

Perega Tartusse? Siis soovitame külastada neid kohti.

Nimeta koht Tartus, kuhu iga laps tahab minna! Eks muidugi AHHAA keskus. Aga mis veel? Ära rohkem pead vaeva – siit leiad veel mõned paigad, kus lastel mingil juhul igav ei hakka.

Eesti Lasterikaste Perede Liit tunnustab igal aastal söögikohti, kus on väga hea lastega käia. Vaata, millised on Tartus asuvad lastesõbralikud söögikohad.

Kaasahaaravad festivalid

Aastaringselt pakuvad sulle unustamatuid elamusi Tartu uued ja ka traditsioonilised sündmused: tänavakunstifestival Stencibility, linnaloodust esile toov Tartu Loodusfestival, tänavateatri suursündmus TaDaa! Festival, üllatusi täis Tartu linna päev, keskaegse hõnguga hansapäevad, maitseelamusi pakkuv Tartu toidu- ja veinifestival ning mitmed teised tervele perele suunatud suurüritused.

Põnevad avastused

Sündmusterohkesse Tartusse mahuvad ära paljud muuseumid ja teaduskeskused, mis pakuvad lisaks väärtuslikele teadmistele ka põnevaid käed-külge tüüpi näitusi. Laste lemmikuteks on kujunenud Tartu Mänguasjamuuseum, kus saad mängida ja tutvuda erinevate ajastute mänguasjadega ning Teaduskeskus AHHAA, mis teeb läbi mänguliste eksponaatide teaduse ja loodusseadused arusaadavaks ka kõige pisematele lastele.

Teadus ei peida end ainult AHHAA keskuses. ​​Kas oled kuulnud Hullu Teadlase kabinetist? See on Tartu Ülikooli muuseumis asuv teemaruum, mis kutsub nii lapsi kui ka täiskasvanuid avastama ja saama sõbraks teaduse ning teadlase tööga. Fantaasiarikas ja põnevate mehaaniliste interaktiivsete mänguasjadega ruum on koduks ning tööpaigaks Hullule Teadlasele, keda innustavad pidevalt tuhanded uued ideed ja küsimused ning kes ennastunustavalt püüab neile vastuseid leida. Hullu Teadlase kabinetti saab sisse Tartu Ülikooli muuseumi piletiga.

Kui füüsikast küll saab, keerab aga Tagurpidi Maja kõik su varasemad teadmised pea peale. Koos kooliealiste ja vanemate lastega tasub kindlasti külastada ka Eesti Rahva Muuseumit, mis tutvustab Eesti ajalugu ja kultuuri läbi nii esemelise kui ka virtuaalse maailma.

Sellest pole räägitud palju, aga Tartus on Eesti üks vingemaid loodusmuuseume: Tartu Ülikooli loodusmuuseum. Näitusel saad uurida miljonite aastate taguse elu jälgi, imetleda säravaid mineraale, jälgida liblikate "öist lennujaama" või Devoni ajastust pärit rüükala liikumist. Tõtt saad vaadata esimese Eestist püütud šaakaliga ja kogeda inimkeha roomaja pilgu läbi. Kohtud ka külastajate mitme põlvkonna lemmikutega: põdra, piisoni ja kaelkirjakuga. Elavnurgas pakuvad elevust paljud eksootilised väikeloomad.


Mis õigupoolest tagurpidi on? Sina või maja ise? Mine kindlasti Tartus Tagurpidi Maja külastama – külastuse aeg on umbes 30 minutit, saad ägeda elamuse ja lahedad fotod!

Pilt: Tagurpidi MajaLõbusad seiklused

Kui oled aktiivne ning tahad oma vastupidavuse ja julguse proovile panna, siis vägevad rajad ja õhusõidud ootavad nii koolieelikuid kui ka vanemaid lapsi suveperioodil Tartu Seikluspargis ning aastaringselt Lõunakeskuse liuvälja kohal paiknevas siseseikluspargis. Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi elamusnäitusel „Kõik mängu!" saavad mitmesugustes pallimängudes kätt proovida lisaks spordihuvilistele noorukitele ka mudilased.

Vesi on Tartus tähtsal kohal – seda nii tänu Emajõele, Aura Keskusele kui V Spale. Suvisel ajal võid terve perega Emajõel nautida linnavaateid lõbusõitudel Pegasusel ja Alfal, seilata lodjal Jõmmu ja suuremate lastega viikinglaeval Turm.

Aasta ringi võivad aktiivse puhkuse huvilised veeatraktsioonidel lõbutseda Aura Keskuses, kus vanemad lapsed saavad lasta alla liutorudest, harjutada kätt veekorvpallis ja proovida jõudu veekahuri all, mudilased aga lustida väikestel liumägedel. V Spas ootavad põnne hullama vahvate atraktsioonidega lastebassein ja väikelaste laevaujutustee.