Matkamine Eestis – kõik, mida teadma pead!

Millised on Eesti pikimad matkateed? Kus on ringikujulised rajad või head lõkkekohad? Kuhu võiks minna lastega? Kogu info matkamisest leiad siit.

Allikas: Sven Zacek, Visit Estonia

Matkamine Eestis – kõik, mida teadma pead!

Eesti pikimad matkateed

Kolm Eesti pikimat matkarada on Metsa matkarada, Ranniku matkarada ja Peraküla-Aegviidu-Ähijärve matkatee.

Metsa matkarada

See on mööda Ida-Eestit kulgev kaugmatkatee, mis läbib Läti ja Eesti metsasemaid alasid ja kolme rahvusparki. Teekond on jagatud 50 etapiks, igaüks umbes 20 kilomeetrit. Võite läbida terve marsruudi või suure lõigu mitme päeva pikkuse matkana, kuid loomulikult on võimalikud ka üksikud päevareisid. Lõikudel on erinevad raskusastmed, nii et igale sobivustasemele on midagi.

Eestis läbib Metsa matkarada neid kohti: Haanja - Vana-Vastseliina - Värska - Räpina - Alatskivi - Mustvee - Kauksi - Toila - Kunda - Loksa - Maardu - Tallinn.

Ranniku matkarada

Ranniku matkarada kulgeb Läänemere rannikul ja on osa Euroopa kaugmatkarajast E9. Marsruudi kogupikkus on 1200 km, millest 580 km on Lätis ja 620 km Eestis, algab Leedu-Läti piiril ja lõpeb Tallinnas.

Kogu teekonna läbimise aeg on ca 60 päeva, kuid rada jaguneb päevadeks ja raskusastmeteks, mis võimaldab valida endale sobivaima vahemaa. Rada on läbitav mõlemas suunas, Eestis alusta kas Iklast või Tallinnast ja Eesti distants on jagatud 30 matkapäevaks.

Näha saab rohkem kui 500 loodus- ja kultuuriobjekti, samuti viib rada majutus- ja söögikohtade juurde, kus nautida pehmet voodit ja head toitu.

Peraküla-Aegviidu-Ähijärve matkatee

Eesti pikim matkatee saab alguse Nõva looduskeskuse juurest Perakülas. See läbib üheksat maakonda, terve rea kaitstavaid alasid ja eksponeerib 820 kilomeetril rohkesti Eestimaa imelisi maastikke. Rada on looduses tähistatud valge-rohelise värvimärgistusega ning suunavate viitadega.


Ranniku matkarada kulgeb mööda meie ilusat rannajoont. See on Eesti üks pikimatest matkateedest.

Pilt: Coastal hikink



Linnalähedased ja lastele sobivad loodusrajad

Vahel on hea võtta ette väike looduseamps, mille pärast ei peaks kaugele sõitma ja mida saavad vabalt läbida ka pere pisemad.

Eestis pole loodus linnadest ja asulatest õnneks väga kaugele kolinud. Natuke maad sõita ja juba leiab mõne mõusa metsatee või loodusraja. Sellistest radadest leiad hea ülevaate siit.

Üle Eesti leidub ka mitmeid selliseid radasid, mida saab kenasti läbida kas lapsevankri või ratastooliga. See info huvitab kindlasti ka neid, kes ei armasta juurikate või konarlike mätaste vahel turnida, vaid eelistavad kulgeda tasa ja targu.

Kui aga soovid tutvustada matkamist pere pisematele põnnidele, kes alles jalad alla saanud või kes veel pikki teid rännata ei jaksa, siis soovitame näiteks minna Keila-Joa loodusrajale, Riisa õpperajale, Taevaskoja matkarajale või Orjaku õpperajale – need on igati lapsesõbralikud paigad. Vaata ka teisi lapsele sobivaid radasid.



600 meetrine Pärnu rannaniidu vaateplatvormiga matkarada asub Pärnu keskrannas mere ääres. Külalised saavad kõndida otse sonnide ehk üleujutatud niitude kohal ja avastada erilisi ning looduskaitse all olevaid taimi.

Pilt: Mait Kose

TOP 10 matkarada

Mille järgi panna paika, millised on Eesti parimad matkateed? Meie teeme seda selle järgi, milliseid matkateid on Puhka Eestis veebist enim otsitud.

Võiks isegi öelda, et see on Eesti matkaradade pingerida, kuid olgem ausad – kõik need rajad on suurepärased ja ühel või teisel viisil erilised. Kõige enam on Puhka Eestis veebist otsitud Mukri raba, sellele järgnevad Pääsküla raba loodusõpperada, Tuhu soo matkatee ja Marimetsa raba matkarada. Ülejäänud pingerida näed siit.

Ringikujulised matkarajad

Algus ja lõpp ühes kohas – ei mingit poolelt teelt tagasi pööramist.

Rajad, mis algavad ja lõpevad ühes kohas, on mugavad – hakkad aga astuma, teed tiiru ära ja jõuad kindla peale algusesse tagasi. Selliseid radasid on üle Eesti rohkelt. Vaata piirkondade järgi: Põhja-Eesti ringikujulised rajad, Lõuna-Eesti ringikujulised rajad I osa ja II osa ja Lääne-Eesti ringikujulised rajad.


Ringikujulisel rajal on terve tee uus ja huvitav. Kui rada viib sind mööda mõnest järvest, haara kaasa ka SUP-laud ning naudi veemõnusid.

Pilt: Raigo Tõnisalu


Lõkkekohtadega matkarajad

Õues maitseb toit alati paremini!

Tegime ülevaate kauneimatest ja vähemtuntud matkaradadest Eesti looduses, kus on olemas korralik grillimiskoht, kuivkäimla ja lõkkekoht. Lisaks leiad sealt huvitavaid ideid, mida lõkkel süüa teha.

Kui nendest radadest endale lemmikut ei leia, siis tegelikult on grillimiskohti üle Eesti palju. Vaata näiteks piirkondade järgi: grillimiskohaga rajad saartel, Lõuna-Eestis või Lääne-Eestis.


Tudu lõkkekoht

Korralik istumisala, WC ja grill – õues maitseb söök alati paremini!

Pilt: Helin Siibak
Matkamine rattaga või haagissuvilaga

Matk ei tähenda alati jalgsi kulgemist. Võta appi rattad ja liigud märksa kiiremini.

Karavanimatkas on oma romantika. Sind ei piira miski – võtad aga maja kaasa ja sõidad, kuhu hing ihkab. Eriti romantiline on see Eesti valgetel suveöödel! Puhka Eestis veebis on olemas ülevaade peatumispaikadest, kuhu on hea haagissuvila mõneks ajaks ankrusse jätta.

Jalgrattafännidele oleme pannud kokku ülevaate Eesti rattamatkateedest ja -ekskursioonidest. Populaarseks on saanud ka jalgrataste laenutamine – sõidad kuskile linna ja võtad siis sealt ratta, et kohaliku ümbrusega paremini tuttavaks saada. Lihtne ja mugav. Ka selle info leiad Puhka Eestis lehelt. Otsi kategooriast omale sobiv matk.


Rattamatkajad Sibulateel!

Pilt: Ahto Sooaru
Organiseeritud matkad, kuhu minna üksi või oma seltskonnaga!

Üle Eesti korraldatakse põnevaid ühismatkasid ja seda igal aastaajal. Koos retkejuhiga on matk alati põnevam ja kogemus meeldejäävam.

Eesti Loodusturismi Ühingu liikmed pakuvad igasse nädalavahetusse põnevust ning tutvustavad Eesti looduse võlusid, mis on just sellel hetkel eriti nauditavad.

Olgu need siis jalgsimatkamised ja loodusvaaltused, rattasõidud ja avastusretked või hoopiski kulgemine jõgedel kanuudega või merel süstadega. Talvel saab seda kõike võrratut nautida tõukekelkude, matkasuuskade või räätsadega.

Tavaliselt teeb retkejuht vahvaid pilte ning räägib ka kohalikke legende ja lugusid. Lisaks omandad uusi teadmisi ning julgust teinekord iseseisvalt sarnast asja proovida. Tutvu matkavõimalustega Eesti Loodusturismi Ühingu Facebooki ürituste lehel.