Matkarajad Peipsimaal

Allikas: Peipsimaa

Matkarajad Peipsimaal

Soovid Peipsimaal matkata? Panime kirja seal asuvad matkarajad ja rattamatkateed. Lisaks huvitav info sealse looduse tähttegelasest - mudakonnast.

Üheks võimaluseks Peipsimaa avastamisega on alustada Sibulatee küladest või romantiliste jalutuskäikudega parkides - Alatskivi või Luunja pargid ja paljud teised paigad. Matkasõpradele on erineva pikkusega looduskauneid paiku, mille vahel valida. Valikus on lühemaid kuni 3,5 km radu nagu näiteks Emajõe õpperada (3 km), Padakõrve (3,6 km), Järvselja Ürgmetsa loodusõpperada (3,5 km) või Tammeluha matkarada (3 km), kuid ka pikemaid nagu Selisoo matkarada (4 km), Meenikunno matkarada (5,8 km), Kurtna matkarada (9 km), Kotka matkarada (7 km) või Poruni matkarada (5 km).

Alatskivi loodusrada

Foto: Peipsimaa

Metsa matkarada on Riiast Tallinnasse kulgev kaugmatkarada, mis läbib mõlema riigi metsasemaid alasid ja kolme rahvusparki. Eesti ja Läti partneritega valmib matkarada, mis on 1050 km pikk ja millest 270 km on Peipsimaa osa. See jaguneb 50 ühepäevaseks lõiguks, iga lõik on u 20 km pikk. Rajalõigud on erineva raskusastmega, seega saab igaüks endale valida sobivaima.

Erinevad matkarajad võimaldavad ka erinevaid liikumisvahendeid. Lisaks jalutamisele võid mõelda ka rattamatkale, sealkandis asuvad teed leiad Puhka Eestis veebist. Kui endal sõiduvahendit pole, siis leiab häid rattalaenutusi kohapealt, näiteks Mesi Tare retro ratta rent.

Sulnis rahu Peipsimaal matkates

Foto: Peipsimaa


Pepsi ääres matkates õpi selgeks, kes on mudakonn ja miks see liik nii eriline on.

Paljudel matkaradadel on õppimise eesmärgil teadetetahvleid, kuid selle jaoks leiab ka häid rakendusi. Kui juba matkama minna, siis uuri taimede, loomade ja lindude kohta. Muide, kas sa teadsid, et looduskaitse all olevad mudakonnad elavad enamasti ekstensiivsetel sibula- ja kartulipõldudel? Päeval on nad mulla sisse kaevunud ja öösel jahivad seal putukaid ja teisi selgrootuid. Nii et sibulakasvatus on ka nende jaoks oluline. Mudakonne võid leida rohkem näiteks Piirissaarel - veel üks hea põhjus sellele erilisele saarele minna! 


Tartu loodusmaja, MTÜ Peipsimaa Turism ja Peipsi Koostöö Keskuse ühine suvekampaania kutsub Peipsimaale, et juhtida tähelepanu ka Peipsi järve keskkonnaseisundile ja säästvale looduslähedasele turismile. Kampaania tegevusi finantseeritakse Peipsiveere programmi projekti "Peipsimaa turundamine", Kesk-Läänemere Programmi projekti "Lakesperinece" ja Eesti-Vene piiriülese koostöö programmi 2014-2020 projekti "Green Mind" eelarvest.

Emajõe suursoo

Foto: Peipsimaa
Viimati muudetud: 26.11.2022

Teema: Lõuna-Eesti, Loodus