Lõkkekohtadega matkarajad saartel

Allikas: Alari Teede, Visit Estonia

Lõkkekohtadega matkarajad saartel

Eesti suurematel saartel on mitmeid matkaradu, kus on olemas mõnusad lõkkekohad. Vaatame need üle. Sarnase infoga artiklid on olemas ka Lääne-, Põhja- ja Lõuna-Eesti kohta.

Harilaiu matkarajad ja telkimisala

Harilaiu poolsaar on Vilsandi rahvuspargi üks kauneim ja vanem osa, mis on kaitstud kui huvitava loomastiku, taimestiku ja geoloogiaga juba 1924.aastast. Harilaiu matkarajad saavad alguse RMK Harilaiu puhkekoha parklast. Pikem, 10 km pikkune tähistatud rada läbib Harilaiu kaelakitsuse ja suundub loodes Kiipsaare tuletornini, sealt rannaluiteid järgides Kelba nukini ja tagasi raja algusesse. 6 km rada keerab poolsaare keskel pikemalt rajalt Haabade lahe poole ja ühineb pika rajaga lõunas. Jalgu saab puhata ja telkida Laialepa lahe ääres. Tark on enne külastada RMK Vilsandi RP teabepunkti Loonas.

Loe edasi

Abula - Kalasma loodusrada ja telkimisala

Rada on tähistatud piktogrammide ja värvimärkidega puudel. Õpperada paikneb Tagalahe idarannikul Koorunõmme looduskaitsealal. Rahulikus tempos võtab terve raja läbimine 4-5 tundi. Umbes pool õpperajast kulgeb piki mereäärt ja teine pool rannikulähedases metsas. Rada tutvustab siinse ranniku ja maastiku kujunemise ja kasutamise lugu, loometsi, taimi ja taimekooslusi.

Loe edasi

RMK Vanajõe oru õpperada

Vanajõe org on koht, mis kinnitab, et Hiiumaal on olemas kõik: jõed, järved, mäed ja orud. Orgude olemasolu on siinses maastikus imekspandav, sest tasasest maapinnast veel allapoole laskumine näib võimatu. Ometi on see org oma kõrgete liivaste kallaste ja salapärase lahja kohvi värvi veega tõeline kaunitar. Siin kasvab ohtralt näsiniint, siia tuleb kudema meriforell ja püüab kodu rajada Euroopa naarits. Raja läbimine ei võta palju aega, kuid seal on mitmeid treppe, purdeid ja piirdeid, mis pakuvad füüsilist koormust lisaks huvitavale matkale.

Loe edasi

RMK Neljateeristi õpperada

Neljareeristi õpperada kulgeb Kõpu poolsaare põhjarannikul. Rajal saab tutvuda Kõpule iseloomulike kooslustega. Möirasoo on väike rannaastanguline allikasoo, kohata võib kaitsealust jugapuud, Mägipe rändrahn ja rannas Süllasoo Jaanikivi on mälestusmärgid jääajast. Rannal asub omanäoline kalurikoda. Raja läbimiseks kulub ca 1 tund ning kuival ajal läbitav ilma kummikuteta. Rada on varustatud suunaviitade ja infotahvlitega. Raja lähedal on Kalurikoja metsaonn, kus on kamin, istepingid ja laud. Onni kõrval on telkimisala ja lõkkease.

Loe edasi

RMK Leemeti matkarada

Leemeti mägede vahel asub suurepärast koormust pakkuv tõusude ja langustega matkarada, mis on läbitav 2 ja 3 km ringina. Talvel suusatades ja suvel jalgsi matkates võib Leemeti matkarajal nautida metsaloodust, imetleda jääajajärgseid luitenõlvu ja nendevahelisi soiseid nõgusid ja erinevaid metsatüüpe. Sügisel saad matkaraja äärest korjata marju ja seeni. Rada on korralikult tähistatud ja sobib ka võistluste pidamiseks.  Pärast jalutuskäiku või sportimist saad pidada pikniku Leemeti metsaonnis. Metsaonnis on tulekolle ning lavatsid istumiseks ja vajadusel ööbimiseks.

Loe edasi

RMK Tihu õpperada

Ühesuunaline Tihu õpperada viib luidetevahelises nõos paikneva Hiiumaa suurima järveni. Raja äärest leiad infostendid, mille abil saad tutvuda soostumisprotsessiga. Raja lõpuosas on 200 meetrit laudteed, mis lõpeb vaateplatvormiga Tihu järvel. Vaateplatvormil saad jalgu puhates tutvuda huvitava vee- ja soolinnustikuga, nautida vaikust ja ümbritseva looduse hääli. Suvel saad imetleda vesiroose ja sügisel saad korjata raja äärest marju ja seeni. Kui soovid pikemalt loodust nautida, siis leiad raja äärest hubase metsaonni, kus peatuda.

Loe edasi

RMK Tõrvanina õpperada

Tõrvanina õpperada kulgeb mööda Tareste maastikukaitseala, raja äärde jääb nii väikesi soolapikesi kui liivaluiteid. Rajal on 13 infotahvlit, mis tutvustavad kohalikku taime- ja linnuriiki. Tareste lahe äärselt linnuvaatlusplatvormilt saad jälgida lindude tegevust. Sügisel saad raja äärest korjata mustikaid, pohli ja seeni. Punaste värvimärgistega 4 km pikkune matkarada algab ja lõppeb Tõrvanina ranna ja telkimisplasti juurest. Raja äärde jääb 7 kaetud lõkkeaset ja katusega pinklauda. Tõrvanina rannas ootavad sind laulvad liivad ja parajalt kiiresti sügavust pakkuv meri.

Loe edasi

RMK Palli õpperada ja telkimisala

Palli õpperajal köidavad tähelepanu vanad kuuse- ja männimetsad, vaheldust pakub aeg-ajalt üleujutatud lodumets. Rannikul saad tutvust teha rannikukooslustega. Lisaks võid imetleda merevaateid ja veelinde linnuvaatlustornist. Õpperada algab ja lõpeb Palli telkimisalal, mis asub Kõpu poolsaare põhjapoolsel küljel, Palli säärel, külast u 0,5 km kaugusel mere ääres. Siin on käe-jala juures liivarannad, mida mööda võid kilomeetrite kaupa jalutada ja merevaateid nautida. Rannamändide vahel leiab paiga telgile ja saab ka lõket teha. Kehvema ilma korral aitab varikatusega lõkkekoht.

Loe edasi
Viimati muudetud: 02.12.2022