Green Key on turismiettevõtetele mõeldud rahvusvaheline ökomärgis ja alates 1994. aastast on see juhtiv standard, millega tunnustatakse turismiettevõtte keskkonnahoidlikku ja kestlikku tegutsemist. Tänaseks on märgisega liitunud 3600 ettevõtet 60 riigist üle maailma.
Green Key rahvusvaheliseks eestvedajaks on FEE ehk Foundation for Environmental Education. Green Key pakub turismiettevõtetele tegevusmudelit keskkonnahoiu ja kestliku mõtteviisi arendamiseks oma ettevõttes. Kõrge taseme keskkonnahoius tagavad tegevuste dokumenteerimine, erapooletu auditeerimine ja paikvaatlused. Tunnustuse saanud ettevõttel on õigus kasutada Green Key logo oma turunduskanalites.
Külastajatele annab Green Key märgis teadmise, et ettevõte on pühendunud keskkonnamõju vähendamisele. Green Key programm aitab kaasa ÜRO Säästva Arengu Eesmärkide 2015-2030 saavutamisele. Green Key Global'i kodulehelt leiate üldkehtivaid juhendmaterjale ning ka muud huvitavat lugemist (vt allpool olevat lingikogu). 2001. a liitus selle kvaliteedisüsteemiga ka Eesti. Märgist koordineerib Eestis EASi turismiarenduskeskus ja tegevusi rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondist vahenditest.
Green Key märgise taotlemiseks peab ettevõte või organisatsioon täitma Green Key kohustuslikke kriteeriume. Green Key sertifikaat omistatakse üheks aastaks, misjärel tuleb esitada taotlus märgise pikendamiseks.
Green Key kriteeriumitega saab tutvuda ja e-taotlust esitada www.puhkaeestis.ee sise-keskkonnas. Kuni 2024. aastani on turismiettevõtted Green Key liitumistasust ja aastamaksust vabastatud.
Turismiettevõtetel on võimalik osaleda Green Key taotlusvoorus, mis koosneb viiest temaatilisest koolituspäevast, kus tutvustatakse osalejatele Green Key kriteeriume, keskkonnahoiu ja kestliku turismi põhimõtteid ja mis valmistab ettevõtjaid ette esitama taotlust Green Key märgise saamiseks.
III taotlusvoor toimub 2023. aasta maist oktoobrini. Täpsem info ja registreerimine.
Taotlus tuleb esitada põhitegevusalast lähtuvalt.
Kriteeriumid jagunevad kaheks – kohustuslikud ja soovituslikud. Tunnustuse saamiseks peab ettevõte täitma kõiki kohustuslikke kriteeriume. Soovituslikud kriteeriumid on mõeldud samuti täitmiseks, igal järgneval aastal kindel arv kriteeriume (välja arvatud uued liikmed esimesel aastal).
Foto: Ken Oja
Alates 01.01.2022 kehtima hakanud uued Green Key kriteeriumid. NB! Lae endale uued kriteeriumid alla ja kontrolli nii märgise esmakordsel taotlemisel kui pikendamisel, kas ettevõte vastab kõikidele märgise taotlemiseks vajalikele kriteeriumitele, sest nii mõnigi juba tuttav kriteerium võib olla uuenenud.
Esimesel ja teisel aastal toimub taotlemine/pikendamine koos kohapealse ülevaatusega, edaspidi piirdub iga-aastane pikendamine e-taotluse esitamisega ja kohapealne ülevaatus toimub igal kolmandal aastal. Ülevaatuse kulud kannab EASi turismiarenduskeskus. Süsteemi juurutamise, konsultantide, vajalike investeeringute jms seonduvad kulud kannab ettevõte, kes soovib Green Key märgist taotleda.
Green Key märgist loobumisel või märgise pikendamata jätmisel on ettevõttel kohustus tagastada Green Key tahvel ning loobuda kasutamast Green Key sümboolikat. Tellimuse esitamiseks või materjalide tagastamiseks võta ühendust Green Key projektijuhiga.
Foto: Ken Oja
Küsi lisainfot Green Key projektijuhilt
Green Key projektijuht
green.key@eas.ee
55514047
Green Key Eesti esindaja
liis.late@eas.ee
5296343