Rahvusvaheliste diginomaadide uuring

Allikas: Renee Altrov

Rahvusvaheliste diginomaadide uuring

Viimase paari aasta jooksul on töömaailm läbi teinud aastakümnete suurima muutuse – kaugtöö on vabastanud paljud inimesed vajadusest minna iga päev kontorisse. Kaugtööd oli tuntud ka varem, kuid isikliku kogemuse, et ka nii saab töö tehtud, said paljud töötajad ja tööandjad pandeemia ajal 2020-2022. Väike, kuid kasvav rühm kontoritöötajaid, kelle töö ei ole seotud konkreetse asukohga ja kes kasutab oma töö tegemiseks tehnoloogiat, naudib reisimist võimaldavat elustiili ja töökorraldust. Need nn diginomaadid on sageli oma kodulinna kohvikud ja kodukontorid maha jätnud ning postitavad sotsiaalmeediasse fotosid oma eksootilistest “kontoritest” mererannal. KES NAD ON? Kas ja millised võimalused avanevad siit Eesti turismisektorile? Millega peab arvestama neile teenuseid disainides ja neile turundades? Turismiarenduskeskus koostöös Loovusaidaga viis läbi uuringu, et analüüsida rahvusvaheliste diginomaadide ehk välisturistide, kellel on potentsiaal teha kaugtööd Eestis, ootusi ja nõudlust, ning Eestis tegutsevate turismiettevõtete pakkumise potentsiaali.

Kaugtöötajad ja diginomaadid - kes nad on?

Kaugtöötaja on inimene, kellel on võimalik kas täielikult või osaliselt töötada väljaspool oma püsivat elu- ja töökohta.
- Aeg-ajalt kasutab võimalust, et kombineerida oma töö ja puhkusereis
- Valitud sihtkoht (kodukontori asukoht) on tihti seotud hobidega (matkamine, talisport, surfamine vm sport, linnuvaatlus vm hobid jne).

Diginomaad on teatud tüüpi kaugtöötaja, kelle töö ei ole seotud konkreetse asukohaga ning kes on sellest tulenevalt ühildanud reisimise ja töötamise.
- Ta soovib näha maailma ja seetõttu vahetab sageli oma peatuspaika, et kogeda elu erinevates linnades ja riikides.
- Teda kannustab seiklushimu, sotsiaalsed kontaktid, soodsam kliima ja elatustase.
- Ta töötab sageli avalikus ruumis – kohvikutes ja ühiskontorites (coworking spaces)


Kertu on kaugtöötaja

Kahel päeval nädalas teeb ta tööd oma kiire internetiühendusega maakodus Rõuges, et saaks tööst vabadel hetkedel nautida maal elamise võlusid. Vahetevahel on tal vaja viibida oma kontoris Tartus, et kohtuda meeskonnaliikmetega ning käia valdkonda puudutavatel üritustel. Kertu on tööandjaga kokku leppinud, et on kättesaadav e-kirja, Skype'i ja telefoni teel. 


Peeter on diginomaad

Ta töötab rahvusvahelises IT-ettevõttes disainerina ning talle meeldib reisida ja avastada uusi kohti. Ettevõtte peakontor asub Ameerikas ning töötajad paiknevad igal pool maailmas, mistõttu on nende töö korraldatud digikanalites. See võimaldab tal elada lühemat või pikemat aega erinevates riikides ning töötegemiseks on vajalik vaid internetiühendus ja arvuti.



Uuringu tulemused