Global Birdfair – suurim hulk parimaid loodusturismi kliente

Allikas: Visit Estonia

5. august 2022

Juuli keskel osales Visit Estonia Suurbritannias Oakhamis loodusturismi messil Global Birdfair. Mess toimus taas pärast lausa kaheaastast pausi. Nüüd on kokkuvõtted tehtud ning jagame muljeid kõigi nendega, kel mõlgub meeles mõne loodusturismi teenuse (edasi)arendus.

Seekord toimus mess egiidi all Conserving Nature Worldwide. Nimelt ei piirdu Birdfair kitsalt turistlike eesmärkidega, vaid selle eesmärk on anda panus üleilmsesse looduskaitsesse. Väärtuspõhisusest annab tunnustust ka fakt, et messi korraldusse on alati kaasatud palju vabatahtlikke, kes teevad seda tööd meeleldi ja auga.

Mess toimus välialal, kus olid suured telgid eksponentidele ning lisaks neli loengute ja ettekannete ala. Üle 200 eksponendi esitles end ligi 10 000 külastajale. Taastumiseks läheb aega – selline publikuarv on kõigest pool messi hiilgeaegadest enne kriisi, kus huviliste arv ulatus üle 20 000. Üksjagu võis mõjutada ka see, et messi teisel päeval anti üleriigiline kuumahoiatus.

Eesti oli messil esindatud Visit Estonia stendiga, kus lõid kaasa OÜ Viis Aastaaega ja Aivar Ruukel, Natourest OÜ ja Peep Rooks, Naturum OÜ ja Phil Gould, Linagra OÜ ja Liina Steinberg. Lisaks oli oma stendiga väljas Birding Haapsalu OÜ ja Tarvo Valker. Eesti oli esindatud ka ettekannete alal Mati Kose ja Tarvo Valkeri esitlusega "Best Wildlife Holidays Season in Estonia".

Kolm päeva Eesti loodusturismi võimaluste kohta infot jagades möödus Visit Estonia loodus- ja kultuuripuhkuse teemajuhi Lily Allase sõnul linnutiivul. "Põhikülastaja on inglane, kuid meie stendist astusid läbi ka prantslased, sakslased, argentiinlased, ameeriklased. Oli nii teadlikke kui esmareisi huvilisi. Lisaks loodusele uuriti muidki võimalusi, mida Eesti pakub, palju küsiti lennuühenduste kohta."

Natouresti esindaja Peep Rooksi sõnul pakkus kõige rohkem klientidele huvi tuur, kus kombineeritud nii looma- kui ka linnuvaatlus. Esimesed eelbroneeringud on juba postkastis. "Pärast pikka pausi oli raske ennustada, milliseks seekordne Birdfair kujuneb ning seda enam võis tulemusega rahule jääda. Sai näha tuttavaid äripartnereid ning kohtuda potentsiaalsete uute müüjatega. Silmast silma kohtumine on kindlasti parim viis usalduse äratamiseks. Euroopas, tegelikult võib-olla kogu maailmas pole teist sellist messi, kus liiguks nii palju sobivat klientuuri."

Aivar Ruukeli hinnangul peaks Eesti kindlasti ka edaspidi esindatud olema ning lisaks linnu- ja loomavaatluse reise pakkuvatele ettevõtetele võiks olla kohal ka loodusturismi sihtkohad, näiteks Soomaa, Lahemaa, Matsalu, Saaremaa, Hiiumaa.

Liina Steinberg sai ettekandeid kuulates ja messil suheldes palju häid ideid, kuidas paremini ühendada looduskaitset ja loodusturismi. "Eriti inspireerivad olid Panama ja Costa Rica näited liigirikaste metsade päästmisel tänu linnuvaatlejatele. Sain kindlasti ka parema ettekujutuse sellest, mida inglased Eestis näha soovivad – selleks ei peagi olema mõni väga haruldane liik, vaid elamust pakuvad ka meie jaoks veel nii tavalised põllulinnud, keda Ühendkuningriigis on juba oluliselt vähem, kuna intensiivne põllumajandus algas seal varem kui meil. Samuti sain targemaks, kuivõrd erinevad võivad olla loodusfotograafide ja loodusvaatlejate soovid ja nõudmised, lihtsam on alustada loodusvaatlejatega😊."