Sügis Eestis! Ideed, mida teha ja kuhu minna

Sügisel on õu kui meistriteos – kes ei tahaks siis seda värvidemängu imetlema minna. Aga kui sajab vihma, mida siis teha? Leia siit loost mõtteid, mida huvitavat võiks sügisel ette võtta, olenemata ilmast.

Allikas: Jaan Roose

Sügis Eestis! Ideed, mida teha ja kuhu minna

Võta ette värvikas loodusmatk

Üldjuhul ei pea eestlasele meelde tuletama, et matkarajad ja rabateed on mõnusad paigad ajaveetmiseks – iga loodusefänn leiab nagunii tee metsa üles. Siiski viskame õhku mõned mõtted, kuhu minna võiks.

Siin on TOP 10 matkarada, mida on Puhka Eestis veebist enim otsitud. Esimesel kohal on seal Viru raba, teisel kohal Pääsküla raba loodusõpperada ning kolmandal RMK Mukri raba loodusrada. Vaata ka ülejäänusid.

Lõuna-Eestis on väga ilus Meenikunno soo, kus on arvukalt sootaimi ja turbasamblaid. Matkamiseks on rajatud 5,8 km pikkune matkarada.

Kakerdaja raba on üks suuremaid Kõrvemaal ning matka saad seal 8 km pikkusel loodusrajal. Kevadel ja sügisel peatub raba laugastikul tuhandeid veelinde.

Jalutades Tolkuse rabas, jääb rabaraja äärde 18 m kõrgune vaatetorn, mille tipust näed ümbritsevat loodust ja Pärnu lahte.

Täieliku ülevaate matkamisvõimalustest, erinevatest radadest ja paikadest leiad siit.


Soomaa on üks parimaid kohti Euroopas, kus looduses kobrast imetleda. Mööda jõgesid paadiga kulgedes võib muidugi kohata ka põtrasid, metskitsi, metssigu, ilveseid ja mitmeid linnuliike. Nõrga vooluga veed on ka suurepärane paik päikesetõusu või -loojangu imetlemiseks.

Pilt: Siim Verner
Einesta söögikohas, kus on kamin

Mitte miski ei anna toale rohkem hubasust kui kamin. Kuidas meie kliimas muidu sooja kontidesse tagasi saada kui mitte end elava tule poole sirutades?! Aga oled sa käinud mõnes söögikohas, kus kamin nurgas on? Mine kindlasti proovi – see on sügisperioodil igati romantiline ja õdus.

Tallinnas on mitmeid söögikohti ja baare, kus ka kamin olemas on. Näiteks Õllebaar Koht, restoran Controvento, Elevant, Schlössle hotell või näiteks Olde Hansa, kus sünteetilist valgust annab tikutulega otsida.

Tallinnast välja soovitame minna Hüüru Veski trahter või Viikingite külas asuvat kõrtsi. Spordifännid kindlasti teavad, et kamin on ka Valgehobusemäe Suusakeskuses. Paides asub Kreisi trahter, Jõgeval Laisholm Pubi ning Otepääl Edgari Tahter.

Kui otsid elegantsemat paika, kus kamina ees süüa-juua, siis proovi Tallinnas asuvat restorani 180° by Matthias Diether, millel on kaks MICHELINI tärni. Kamin on ka restoranis NOA, Rakveres Villa Theresa hotellis ning Sagadi mõisa hotellis. Lääne poole minnes külasta Pärnus asuvat restorani Mon Ami või Villa Ammendet. Saaremaal aga leiab elusa tule Pilguse residentsi restoranist.

Jaluta võrratus linnapargis või promenaadil

Puulehtede värvikirevus muudab pargid võrratuks...ja lehtede sahin jalge all lisab olemisele mingitsorti pehmust. Enne kui võikad puhurid on kogu selle ilu minema ajanud, on aeg minna parkidesse seda imetlema.

Tuntuimad pargid üle Eesti on Kadrioru park, Toompark ja Oru park Toilas. Siis veel Toomemägi Tartus, Narva Pimeaed ning Emakeele park Väike-Maarjas. '

Sagadi mõisa- ja dendropark oma põlispuudega väärib imetlemist igal aastaajal. Siin kasvab Eesti jämedaim künnapuu ning tammed, mis oma 33 meetriga on ühed kõrgemad Eestis. Luua mõisa liigirikas park on looduskaitse all aastast 1959, lisaks põnevale taimekooslusele elab siin mitu kaitsealust nahkhiireliiki.

Neile, kes tunnevad huvi loodusravi vastu, on hästi tuntud Kirna looduspark inimese bioloogilisi rütme toetava loodusliku fooni tõttu.

Heimtali mõisasüdame ümber asuv metsapark on allikaterohke ja lehtpuuderikas looduslikus stiilis kujundatud puistu, mille lähedale jääb Heimtali koduloomuuseum.

Pärnus võlub Vallikääru park oma kaldapervel kulgeva valgustatud promenaadi, üle vallikraavi kaarduva romantilise jalakäijate silla ja vallikraavi keskele rajatud Eesti kõrgeima purskkaevuga.

Kuhu minna ja mida teha

Teave otsingutulemuste kuvamise kohta kasutustingimuste punktis 12.

Spordirajad ootavad liikuma

Erinevad spordikeskused ja terviserajad üle Eesti koguvad järjest enam populaarsust – hea on minna liikuma rajale, mis on valgustatud, hooldatud ning olemas on ka jõulinnakud ja muu vajalik, et keha toonuses hoida. Kepikõnd, jalutusring või jooksutiir võib sügisel väga mõnus olla. Mõned ideed:

Lõõgastu spaas

Ujulad, saunakeskused ja spaad on Eestis “nõutud kaup” igal aastaajal, aga kas nõustud, et sügise saabudes on kuidagi mõnusam nendesse lõõgastuma minna? Akna taga puhub külm tuul ja võibolla sajab ka vihma – sina aga oled pugenud selle eest pakku ja mulistad stressivabalt soojas vees. Siin on valik "spaatamisväärseid" kohti.

Milline on sinu lemmikspaa Eestis?

Eesti suurimad veekeskused on Aura Keskus, Aqva Hotel & Spa, Kalev Spa, Atlantis H2O Aquapark ja Tervise Paradiisi Veekeskus Pärnus.

Suuremjagu Eesti spaasid on koondatud kokku ühele lehele, kus saad ka kohe aja broneerida.

Sauna-aasta puhul on loodud ka spetsiaalne koduleht, kus saad otsida saunasid piirkonna või teema järgi. Lisaks palju muud huvitavat saunade kohta.


Tervise Paradiisi 4-tärni hotell ja veekeskus asuvad otse mererannal.

Pilt: Susann KõomägiMine muuseumisse või elamuskeskusesse

Sügisel avatakse muuseumites ja galeriides alati uusi näitusi. Näiteks septembrikuus saab alati minna Eesti Loodusmuuseumisse seenenäitusele. Kui selle maha magad, võta ette mõni järgmine väljapanek, millest head inspiratsiooni ammutada.

Kas oled külastanud Eesti suurimaid ja tuntumaid muuseume? Nende hulka kuuluvad näiteks KUMU, ERM, Fotografiska, Eesti Tarbikunsti- ja Disanimuuseum, Kai Kunstikeskus, Viinistu Kunstimuuseum jpt.

Või hoopis võta ette väiksemad ja omapärasemad muuseumid üle Eesti. Kas oled kuulnud Käsmu Meremuuseumist, KGB kongide muuseumist või Porkuni Paemuuseumist?

Kui muuseum pole sinu teema, siis viskame õhku veel mõned variandid– näiteks Tallinna Botaanikaaed või Tallinna Loomaaed. Viimasel ajal on kuulda olnud, et kui Botaanikaaias mõni erinäitus on (näiteks tomatinäitus, pojengide näitus vms), siis on värava taga lausa järjekord.

Kas teadsid, et Loomaaias on kolm 2-4 kilomeetrist teemarada. Hämariku (kollane), harulduste (oranž) ja edevuse laada (lilla) rajad kutsuvad avastama aia elanike, kes vastavalt valitud teekonnale muutuvad aktiivseks just õhtutundidel, on maailmas muutunud tõeliselt haruldaseks või torkavad silma oma eriti kireva välimuse või käitumise poolest.

Muidugi ei tasu ära unustada, et Eestis on rohkelt uusi elamuskeskusi: näiteks A. Le Coq Õllemuuseum, WOW Elamuskeskus, Rüki galerii Viljandis jpt. Vaata teisi elamuskeskuste soovitusi siit.

Vaatle looduses loomi või linde

Igal aastaajal on looduses näha erinevaid isendeid.

Oleme pannud kokku Eesti looduskalendri, et teaksid täpselt, millal ja kus näha kauneid linde, kuulda hundiulgu ja kohata metsikuid karusid, ilveseid, metssigu ning teisi põnevaid loomi. Kui üksi ei julge, mine giidiga tuurile – siis on suurem tõenäosus metsaelukaid oma silmaga ka näha.