Suur ülevaade: mida teha ja näha Narvas!

Parimad söögikohad, vaatamisväärsused, sündmused ja palju muud.

Allikas: Peeter Järvelaid, Visit Estonia

Suur ülevaade: mida teha ja näha Narvas!

Vaatamisväärsused Narvas

Piirilinna kultuuri ja ajalugu kõige paremini tutvustavad paigad.

Narva on oma suuruselt Eesti linnade seas auväärsel kolmandal kohal, lisaks piirilinnale on Narva Eesti sügispealinn. Rikkaliku ajalooga linn on Eesti üks vanemaid asulaid - sealsetel aladel elati juba kiviajal.

Pane tähele! Briti reisiajakirjanike ühenduse BGTW väljaanne nimetas Narva linnuse "Parimate turismiprojektide" hulka.

Sajandeid on Narvat peetud Ida ja Lääne tsivilisatsiooni piiriks. Linna on hüütud Läänemere barokk-pärliks, kuid Nõukogude lennuvägi purustas selle peaaegu täielikult 1944. aastal. Siiski meenutavad paljud linna vaatamisväärsused kuulsaid valitsejaid – Taani kuningat Valdemar IV, Rootsi kuningat Karl XII, Vene tsaare Ivan Julma ja Peeter I.

Hermanni linnus, mis kõrgub sügava ja kiire Narva jõe kaldal Venemaa piiri kohal, pole mitte ainult linna peamine vaatamisväärsus, vaid ka paljude tähtsate ürituste toimumiskoht. Praegu asub kindluses Narva Muuseum, kus suvel 2020 avati uus interaktiivne püsiekspositsioon. Nüüd pääseb ka konvendihoone müüriharjal kulgevasse galeriisse, kust avanevad suurepärased vaated Narva linnale ja Venemaale.

Uuenenud Narva raekojas on avatud virtuaalreaalsuse ekspositsioon, mis äratab ellu Narva linna sellisena, nagu teda tunti enne II maailmasõda ja Narva pommitamist. NB! Vajalik eelbroneerimine.

Tule jalutama Vana Narva tänavatele ja tutvu bastionidel asuva Narva vanima pargi, XIX sajandist pärit Pimeaiaga.

Tutvu Victoria Bastioni kasemattides ja püssirohukeldris asuva bastionidest koosneva kaitsesüsteemi ajalooga, käike ja kasematte on seal kokku üle 1.5 km.

Puškini tänaval asub Paul Keresele pühendatud mälestusmärk. Skultuuri valmistajate teostuse järgi saab iga möödakäija istuda malelaua ees ja mõtiskleda koos Keresega partii üle.


Oled males kõva käsi? Tule vaata, kuidas Paul Keres "mängib" ja mõtle partiile kaasa.

Pilt: Olga Smirnova

Tee üks jalgrattasõit või jaluta imeilusal Narva jõepromenaadil, mis asub Narva ajaloolises südames. Värskelt valminud platvormil saab nautida 5-kroonise vaadet. Läheduses paikneva Joaoru puhkeala rannahoones asub jalgrattarent, kust saad rentida fatbike'i ehk paksude rehvidega jalgratast, millega võib ka lumel sõita.

Kreenholmi Manufaktuuri Georgi vabriku hoone oli kunagi kaasaegseim tööstusettevõte Venemaa keisririigis ja mitukümmend aastat suurim tekstiilitootja Euroopas. Tänapäeval toimuvad tehases erinevad kultuuriüritused.

Vaata ka, milliseid giidiga tuure Narvas korraldatakse.


Narva ja Jaanilinna linnused ülalt vaates.

Tekst

Pilt: Marvin Kuhr
Kus Narvas ja mujal sealkandis süüa?

Lisaks headele söögikohtadele saab süüa erinevatel toiduteemalistel festivalidel, mida ikka ja jälle sealkandis korraldatakse.

Trip Advisory järgi Narvas headest söögikohtadest puudust ei tule. Näiteks Kohvik Muna, Restoran Rondeel, German Pubi, Old Trafford, Viva Cafe-Restaurant, kohvik Dve Sestry, M. Chagall Restoran jpt. Suurema valiku söögikohti leiad Visit Narva lehelt.

Sügiseti toimub Narvas ja selle lähiümbruses üritus, mis kannab nime Ida-Viru Maitseseiklus. Kuu aja jooksul pakuvad mitmed sealsed restoranid ja kohvikud erimenüüsid, mille hinnad jäävad vahemikku 5-50 €!

Narvas segunevad kaks kultuuriruumi ja see peegeldub ka gastronoomias. Kohalikuks eripäraks on seal silm – Narva-Jõesuus toimub igal suvel ka Silmufestival, kus kõigil on võimalus minna kalameestega jõe äärde ja oma silmaga näha, kuidas silmu püütakse.

Narva-Jõesuus tasub külastada Franzia restorani, kus segunevad vene, Eesti ja Ungari köök. Restoranis müüakse kaasa gurmeetoiduained ja käsitööõllesid. Franzia söögikohta on soovitatud ka Põhjamaade restoranigiidis White Guide.

Otse Narva-Jõesuu rannas asub Meretare restoran – meeldiv personal, kaasaegne disain, mõõdukad hinnad ja kirsiks tordil päikeseloojang.

Liimala rannas Purtse jahtsadama lähedalt leiab ainulaadse arhitektuuriga rannarestorani Tulivee. Ehkki see söögikoht asub Narvast kaugel, pole patt seda siin loos mainida – sinna sõidetakse sööma kasvõi teisest Eesti otsast. Kaunist merevaadet saab nautida nii terrassilt kui ka avaratest akendest. Tulivee restoran kuulub White Guide Nordic soovitatavate restoranide nimekirja.
Lisaks restoranile saab külastada Tulivee keskuses salapiirituse lugu jutustavat salapiirituseveo muuseumi ja peatuda Tulivee Villas.


Tulivee restoranist avaneb lummav vaade merele.

Pilt: Valmar Voolaid
Narva kultuurielu

Popimad üritused ja trendikaimad paigad.

Narva on Eesti sügispealinn ja muutub sel ajal kultuurielu külgetõmbemagnetiks. Üle linna toimuvad festivalid, etendused ja muud üritused, mille pärast ollakse valmis kohale sõitma ka teisest Eesti otsast.

Häid kultuurielamusi saab Narvas kogeda muidugi igal aastaajal. Õhtud tasub kindlasti veeta kuulsas Ro-Ro baaris, mis asub endises sadama puuvillalaos. Paik on alati olnud rahvusvaheline – kui sada aastat tagasi saabusid sinna laevad erinevatest riikidest puuvillalastiga, siis nüüd käivad seal esinejad üle maailma.

Klassikalisemad kontserdiprogrammid toimuvad kultuurimajas "Rugodiv" või Geneva kontserdimajas. Kui on isu tantsida hommikuni, võiks minna Geneva ööklubisse. Vaba Laval jällegi toimuvad erinevad festivalid ja kaasaegsed etendused.

Astu läbi Vestervalli tänavalt, kus asub Narva Muuseumi Kunstigalerii, mis toimetab XVIII sajandi laskemoonalao endises hoones. Siin saab imetleda nii püsiekspositsiooni kui kaasaegsete Eesti ja Lääne-Euroopa kunstnike näitusi. Seal näeb ka huvitavat Vana Narva linna maketti.

Kultuurisündmuste täieliku ülevaate saad Visit Narva lehelt.

Seila mööda Narva jõge

Pärast Narva vaatamisväärsustega tutvumist võiks sõita Caroline'i parvlaevaga, mis sõidab liinil Narva – Narva-Jõesuu. See väljub Ro-Ro klubi lähedalt muuli juurest. Sõit kestab 1 tund 20 minutit. Pileteid saab osta laeva pardal või broneerida veebis www.sunlines.eeÜks suurimad festivale Narvas on viimastel aastatel Station Narva. Lisaks kontsertidele leiavad aset ka päevased tasuta kontserdid, kohaliku arutelupäeva BAZAR avalik vestlus, ettevõtluspäev koostöös loomekeskusega OBJEKT, kunstinäitused, ekskursioonid, kogukondlikud koosviibimised ja traditsiooniline narvapärane hommikusöök.

Pilt: Anna Markova

Kus Narvas puhata?

Kui rääkida Narvas puhkamisest, ei saa üle ega ümber Narva-Jõesuust.

Kas teadsid, et kunagi oli selle piirkonna nimi Hungerburg (rahva seas tunti seda ka kui Põhjamaa Riviera), Narva-Jõesuu nime hakkas see kandma 1890. aastal.

Huvitav on see, et 1936. aastal oli mõte anda alale taaskord uus nimi – Narva Rand või Narva Kuurort. Mõtteks see tookord jäigi.

Narva-Jõesuust (toona veel Hungerburgist) sai Moskva ja Peterburi koorekihi seas armastatud suvituskoht peale seda, kui sinnakanti Raudtee rajati. Turiste on sinna meelitanud imeilus rannaliiv, ajatud pargid ja head puhketingimused.

Kuurortlinna hiilgepäevad jäävad aastakümnete taha. Sõdade järel valitses seal langusperiood – mitmed hooned olid hävitatud ja põlenud.


Narva-Jõesuu rand on pikk ja ilusa puhta liivaga.

Pilt: Priidu Saart

Tänapäeval on seal kolm suurepärast tuntud spaahotelli – Meresuu Spa ja Hotel, Noorus Spa Hotel ja Medical Spa. Moodsate hoonete lähedalt leiab aga puitpits-stiilis suvilahooneid, mis kunagist hiilgeaega meenutavad.

Narva-Jõesuu rand on üks Eesti pikimaid ja ilusamaid – ligi 10 km puhast liivaranda.

Tuntud puhkusepaik Ida-Virumaal on ka Toila Spa Hotel, mis asub kõrgel merekaldal. Kindlasti tasub sealkandis külastada Oru parki – viidastatud ja hooldatud pargis saab ringi jalutada, näha erinevaid puu- ja põõsaliike, hõbeallika koobast ning nautida vaadet merele.

Kui sulle ei meeldi suured hotellikompleksid, vaid eelistaksid rahu ja privaatsust, siis tasub ööbida Saka mõisas. Saka on üks vähestest Eesti mõisakompleksidest, mis on tervikuna taastatud. Mõisa härrastemajas asuvad luksuslikud majutusruumid, seminariruumid, suur saal ning võlvlagedega keldris hubane restoran. Majutuse jaoks on olemas ka kämpingud.


Narva-Jõesuu Medical Spa pakub enam kui 100 raviprotseduuri. Mine lõõgastu!

Pilt: Kairi Tähe
Mida Narva kandis teha?

Ida-Virumaa on seikluste ja sportimise piirkond – just seda sealkandis proovida tulekski.

Äkkeküla spordi- ja puhkeala pakub kuhjaga talverõõmusid! Siin saavad nii profisportlased kui ka harrastajad rentida inventari ning suusatada eri pikkusega radadel, kelgutada, tuubitada, mängida paintballi, osaleda võistlustel või osta kohapeal kuuma jooki ja nautida rahulikku jalutuskäiku männimetsa ja sarapuude vahel. Ehk õnnestub kohata ka kohalikke elanikke - oravaid. Peale selle tekib lumerohkel talvel Äkkekülla lõbus lumememmede väli, kuhu igaüks saab oma lumememme ehitada. Uisutada saab aga vabaõhu liuväljal Narva Spordikeskuse ees.

Head spordirajad ja seikluspark asuvad Alutagusel. Seikluspargis on viis erineva raskusastmega seiklusrada, 22 põneva ülesandega Laste Seikluspark ning aastaringselt avatud tuubirajad. Siin saad teha Eesti ühed pikimad õhusõidud üle järve.

Tahad tõelisest kaevurielust maigu suhu saada? Siis ei jää muud üle, kui kummikud jalga, puhvaika selga, lamp kätte ja sõit Kohtla-Nõmmele, kus asub Kaevandusmuuseum. Seal näed, kuuled, maitsed ja tunned seda, mida mehedki, kes mitukümmend aastat igapäevaselt maa all rasket tööd tegid.

Kukruse Polaarmõisa ekspositsioon räägib baltisakslastest ja polaaravastustest läbi põnevate tegevuste. Nii saab siin proovida tuši ja sulega kirjutamist, pitsatipanekut, aga ka 17.-19. sajandi rõivaid. Lastele on mängutuba, kus saab aasta läbi liugu lasta ja lumesõda pidada. Ettetellimisel võimalus kohtuda kelgukoertega.

Äärmiselt huvitav paik Ida-Virumaal on Aidu karjäär. Kui Aidus kaevandus suleti, täitus ala tasapisi veega. Nüüd avaneb seal omanäoline vaatepilt, kus kunagised karjääri viivad autoteed vette sumbuvad. Pikkade, sirgjooneliste karjäärijärvede vesi on helesinine ja läbipaistev, näha võib uppunud metsatukka. Kant on matkamiseks ideaalne, kuid nõlvad ja teed on kohati väga järsud. Vahel tuleb jala all libisevate kivide tõttu neljakäpukil ronida või rattamatka puhul kahekesi ühte ratast üles tirida. Rajal tuleb tõmbeparvedega ületada veetakistusi, aga kui parv on teisele kaldale hooletu käe läbi kinni jäänud, on ainus võimalus üle ujuda või tuldud teed tagasi minna.

Kiviõli Seikluskeskus asub Kiviõli linna põhjapoolses küljes oleval vanal tuhamäel, mille ühel küljel on talvel avatud Eesti pikimad suusanõlvad ja põnevaim lumelauapark. Suvel on avatud uhiuus kogupere elamuspark, downhillirajad, disc-golfi rada ja palju muud.

Ida-Virumaa edumeelsemad ettevõtjad on koondunud ühiseks turismiklastriks, et koos turundada piirkonda ning välja mõelda uusi põnevaid seiklusi. Seiklusmaal on oma turismiportaal, kust leiad kõik piirkonnas pakutavad seiklused. Loe ka lähemalt, millised seiklused kuulutati seal möödunud aastal parimateks.


Kiviõli Seikluskeskuses on avatud kogupere elamuspark mille atraktsioonid on avatud suveperioodil ja sobivad lastega peredele, kus mõnus aega koos veeta.

Pilt: Joosep Martinson


Leia ideid!

Teave otsingutulemuste kuvamise kohta kasutustingimuste punktis 12.