EHEdad öömajad ja saunaelamused

Allikas: Mariann Liimal

EHEdad öömajad ja saunaelamused

Tule ööbi paadis, lakas, talumajas või hoopis suursuguses tsaariaegses elamus! Oleme veendunud, et kui juba ööbimine võõrsil võtta, siis võiks see olla isikupärane ja meeldejääv. EHE ökomärgisega pärjatud majutusasutused just seda pakuvad.

Või kui otsid saunaelamus, siis proovi ehtsat maanaise spaad, kus saad kaela pangetäie külma vett, või hoopis Võromaa suitsusauna. Parim valik siin.

EHE tähendab "Ehtne ja Huvitav Eesti" ning see on ökoturismi märgis. Selle saanud ettevõtted hoiavad kohalikku kultuuri ja loodust ning toetavad kodupaiga omanäolist identiteeti.


Erilised ööbimiskohad

1. Mesi Tare on hubane puhkemaja Varnjas Peipsi ääres, kus saad ööbida vanausuliste küla tüüpelamus täpselt nii, nagu seda tehti juba sadakond aastat tagasi – rahus, vaikuses ja ilma kraaniveeta. Sinna on lubatud kaasa võtta ka lemmikloomad.

Mesi Tare on lausa mitmel rindel EHE-märgiseid saanud: ka nende saunapaat kuulub eriliste ööbimispaikade nimistusse. Sobib nii romantikapaketiks kui ka lastega peredele, kellele meeldib väike õõtsumine, kui paat lainega kaasa kõigub. Paadis on neli voodikohta, butiiksaun ning kööginurk koos vajalike tarvikute ja nõudega. Välitualett ning lõkkekoht asuvad kalda peal.

2. Pansion Hermann Elva lähistel on oma nimegi poolest suursugune – tsaariaegne maja on renoveeritud ajastutruult, kuid igas toas on olemas kaasaja inimesele mõeldud mugavused nagu teler ja dušš. Siiski pole mõtet jääda telekat vaatama, sest saad laenutada jalgratta või matkata ja suusatada lähedal asuvatel radadel. Hoone fuajees on isegi väike näitus, mis kindlasti paelub kõiki vajaajafänne.

3. Muhus Lalli Tooma turismitalus puhkad nagu maal: talus on lambad, kanad ja küülikud, rand on kiviviske kaugusel ning kogu majapidamine on keskkonnasõbralik. Siiski on omanikud kombineerinud autentse talupidamisega ka nüüdisaegseid lahendusi – puhkus on seega mugav, kuid siiski linnaelust märksa erinev.

4. Setomaal on Kirsi Talo puhkemaja, kus saad ööbida vanas aidas, renoveeritud laudahoones või koguni lakapeal heintes. No kes ütleks ära heintes müramisest! Talus on ka telkimis- ja lõkkeplats, grillimisvõimalus ning suitsusaun, kus võib proovida ka koos peremehega suitsuliha valmistada. Kirsi talos tehakse süüa kohalikust toorainest ning sageli ka perenaise esivanemate retseptide järgi.


Erilised saunaelamused

1. Tori vallas Pärnumaal on Klaara-Manni Maanaise Spaa. Saunakultuuri mõistmiseks on vaja käia just sellises ehtsas maasaunas, kus vihtlemiseks on ürdiviht (pärna-, tamme-, pihlaka- või kaseviht) ja värskenduseks visatakse pangest kaela külm dušš. Maanaise Spaa algab teadjamehe või -naise jutustusega taimede ja looduse väest. Leili vahele saab kasutada koduseid kümblusvahendeid nagu sool, mesi, keefir. Paketi juurde kuulub ka kosutav amps.

2. Vana-Võromaa suitsusaun on leidnud väärika koha UNESCO vaimse pärandi nimekirjas. Sellise auväärse tunnustuse eest peaks iga eestlane suitsusauna ära proovima. Mooska Suitsusaunatalus saad seda teha. Kombekohane juhendatud saunaskäik kestab 3 tundi, tummist puupõlemise lõhna täiendab saunas suitsutatud liha, kaseviha ja saunamee järelhõng. Saun asub tiigi ääres, kus talvel karastad end jääaugus.

3. Kui julgust suitsusauna minekuks napib, võid esimese asjana käia Mooskas ekskursioonil: räägitakse suitsusauna olemusest, mõjust ja traditsioonist. Kui teoorias asi selgeks saab, on sealt praktikani vaid väike samm. Hüva leili!

Viimati muudetud: 21.08.2023

Teema: Kultuur ja Ajalugu, Spaad ja Saunad