Maalilised sügisvärvides pargid

Allikas: Jaanus Ree, Visit Estonia

Maalilised sügisvärvides pargid

Vean kihla, et kirkad sügistoonid ei jäta mitte kedagi ükskõikseks. Mis sest, et väljas on kohati jahe – puulehtede värvikirevus muudab õuealad hubaseks...ja lehtede sahin jalge all lisab olemisele mingitsorti pehmust. Enne kui võikad puhurid on kogu selle ilu minema ajanud, on aeg minna parkidesse seda imetlema. Kas oled nendes kõikides käinud?

Kadrioru park

Foto: Kadi-Liis Koppel, Visit Estonia

Kadrioru park on Eestis kahtlemata kõige tuntum park ning võtab enda alla umbes 70 hektarit. See 18. sajandi meistriteos hõlmab endas mitmeid muuseume, sealhulgas KUMU ehk Eesti Kunstimuuseum, Kadrioru Kunstimuuseum ja Mikkeli Muuseum. Siin asuvad ka mitmed monumendid kultuuritegelastele. Populaarsed jalutuskohad on Luigetiigi lillepeenardega kaunistatud ümbrus ning sealt lossi juurde viiv promenaad. 

Tallinna kesklinnas tasub uudistama minna värskelt uue ilme saanud Tammsaare parki, südalinnast kaugele ei jää Toompark, mis on tuntud ka Shnelli pargi nime all.

Oru park Toilas

Foto: Ida-Virumaa Turismiklaster, Visit Estonia

Ajalooline Oru park Toilas, Pühajõe ürgorus, hämmastab oma sulni maastiku ja kaunite vaadetega, suurejooneline park on hästi hooldatud ja tähistatud. Tartus on kõigest jalutuskäigu kaugusel tartlaste lemmikpaik Toomemägi. Narvas on parim koht vaadete imetlemiseks piiriäärne jõepromenaad, salapärase nimega Pimeaed on aga Narva vanim park, mis asub Viktoria bastionil.

Narva jõgi ja promenaad

Foto: Sergei Chetvertnoi, Visit Estonia

Raplas on jalutajate lemmikpaik mööda Vigala jõe kallast kulgev promenaad. Ühest küljest ääristab seda Vigala jõgi ja teisest Rapla Maarja-Magdaleena kiriku park. Väike-Maarja on tuntud oma Emakeele pargi poolest, mis koosneb koguni kahest pargist ja on rajatud Väike-Maarja keskusesse eesti keele arendajate-hoidjate poolt. Siin asuvad ka Eesti Vabariigi presidentide Lennart Meri ja Arnold Rüütli istutatud tammed ning Georg Lurichi nimipuu.

Sagadi mõisa- ja dendropark oma põlispuudega väärib imetlemist igal aastaajal. Siin kasvab Eesti jämedaim künnapuu ning tammed, mis oma 33 meetriga on ühed kõrgemad Eestis. Luua mõisa liigirikas park on looduskaitse all aastast 1959, lisaks põnevale taimekooslusele elab siin mitu kaitsealust nahkhiireliiki. Neile, kes tunnevad huvi loodusravi vastu, on hästi tuntud Kirna looduspark inimese bioloogilisi rütme toetava loodusliku fooni tõttu.

Heimtali mõisasüdame ümber asuv metsapark on allikaterohke ja lehtpuuderikas looduslikus stiilis kujundatud puistu, mille lähedale jääb Heimtali koduloomuuseum. Pärnus võlub Vallikääru park oma kaldapervel kulgeva valgustatud promenaadi, üle vallikraavi kaarduva romantilise jalakäijate silla ja vallikraavi keskele rajatud Eesti kõrgeima purskkaevuga.

Pärnu Vallikäär püüab pilku ka pimedas

Foto: Elen Juurma, Visit Estonia

Sügisese jalutuskäigu võib kombineerida ka uute kogemuste omandamise ja millegi uue õppimisega. Kui külastada Atla mõisa, siis tasub kindlasti sisse astuda sealsesse keraamikatöökotta. 15.sajandist pärit mõisa abihoones on koha leidnud Mõisakeraamika tehas, mis pakub kaunist ja kvaliteetset savitööd. Mõisas on elustatud ka viinatootmise traditsioon ja pakutakse mitut sorti napsu. Sügisel alustatakse Piparkoogi kuningriigi õpitubadega.

Tartu Toomemägi

Foto: Mariann Liimal

Veelgi rohkem pilkupüüdvaid ja maalilisi kohti fotojäädvustusteks leiad artiklist Eesti parimad Instagramikohad.

Viimati muudetud: 05.10.2021

Teema: Tallinn, Lõuna-Eesti, Põhja-Eesti, Kultuur ja Ajalugu, Loodus