Kohad, kus filmiti Tenet ja kuidas need üles leida

Allikas: Piret Saar, Visit Estonia

Kohad, kus filmiti Tenet ja kuidas need üles leida

Üks haarav seiklusfilm peaks sisaldama nii pingelist sündmustikku, põnevaid märulihetki, võidujooksu ajaga kui rahvusvahelisi salaagente. Ulmemärulis Tenet on kõik need komponendid olemas ja palju rohkemgi veel.

Algupärane ja vaatemänguline Tenet, mille suur osa tegevusest toimub Tallinnas, on hetkel väga kuum film kogu maailmas. Vaatame üle paigad, kus sündmustik hargneb.


Ikooniline Linnahall

Foto: Kadi-Liis Koppel, Visit Tallinn

Tallinna Linnahall ehk „Kiievi ooperimaja"

Linnahalli mastaapne ja muljetavaldav amfiteater sobib suurepäraselt avama filmi pingelist algusstseeni. Suurejooneline Tallinna Linnahall sai valmis 1980.aastal Moskva olümpiamängude raames toimunud Tallinna purjeregatiks. Hoone katuselt avanevad imelised vaated merele, sadamale ja keskaegsele Tallinna vanalinnale.

Linnahall asub Põhja-Tallinnas ning on lihtsalt ülesleitav, sinna pääseb nii jalgsi kui trammiga nr 1 ja 2 (välju peatuses Linnahall).

NB! Hoone on suletud ja ootab renoveerimist. Siiski saavad huvilised sinna piiluda Eesti Arhitektuurikeskuse ekskursioonidel, toimumisajad leiab www.fienta.com ning sealt saab osta ka piletid.


Linnavaade merelt

Foto: Gen Vagula, Visit Estonia

Tallinna sadam ja linna imeline siluett

Iga eestlane tunneb filmis ära legendaarse Tallinna kilukarbi-silueti, millele annavad oma näo keskaegsed tornid ning kaasaegsed pilvelõhkujad. Hoolega vaadates leiab üles ka Tallinki ja Viking Line'i Soome liinilaevad.

Linna silueti imetlemiseks võta ette jalutuskäik Reidi teel või Pirita promenaadil, mis saab alguse kesklinnast ja viib välja Pirita randa. Minnes purjetama või huvireisile Tallinna lahel saab nautida linnavaadet ka merelt.


Maarjamäe

Foto: Georg Svidlov, Visit Tallinn

Maarjamäe memoriaal

Jalutades Pirita promenaadil ei jää märkamata 35 meetri kõrgune Jääretke obelisk ja arhitektuuriansambel. Just sinna viiv sillutatud rada koos hukkuvat linnuparve kujutava pronksskulptuuriga on taustaks ühele filmistseenile.

Maarjamäele viivad bussid nr 1A, 5 või 8 (välju peatuses Maarjamäe) kesklinnast umbes 20 minutiga.

Maarjamäe on suurepärane sihtkoht nii ajaloo- kui filmihuvilistele. Siin asuvad kommunismiohvritele pühendatud Maarjamäe memoriaal, Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe loss ja Eesti filmimuuseum, mida külastas ka Teneti režissöör Christopher Nolan.


Kunstimuuseum Kumu

Foto: Kadi-Liis Koppel, Visit Tallinn

Kumu kunstimuuseum kui „Oslo vabasadam"

Suurim ja esinduslikem näitusepaik, Eesti kunstimuuseumi peahoone Kumu teeb filmis debüüdi fiktiivse Oslo vabasadamana. Filmis jalutavad muuseumi aatriumis Robert Pattinson ja John David.

Kumusse on kõige lihtsam minna trammiga nr 1 või nr 3 (välju peatuses Kadriorg). Nüüd saad muuseumi jalutada või kasutada kohalejõudmiseks isesõitvat bussi.

Kadriorus asub Eesti üks kauneimaid parke ning siinsest piirkonnast leiab mitmeid kunsti-, kirjandus- ja lastemuuseume.


Laagna tee

Foto: Kadi-Liis Koppel, Visit Tallinn

Laagna tee

Laagna teel, mis on rahvasuus tuntud Lasnamäe kanalina, võeti üles filmi treilerist tuttavaks saanud peadpööritav tagaajamisstseen. Kanal ise ühendab Lasnamäed kesklinnaga ning filmimiseks suleti peaaegu kogu tee.

Parim vaade Laagna teele avaneb mõnelt seda ületavalt sillalt. Lasnamäele saab kesklinnast bussiga nr 67 ja 68 (Pae sild - Paesilla peatus, Lindakivi sild - Kotka kaupluse peatus, Saarepiiga sild - Laagna peatus).


Liivalaia 24

Foto: Kadi-Liis Koppel, Visit Tallinn

Liivalaia 24 ehk „Wermuth-Bygningeni hoone"

1970-ndatel aastatel ehitatud massiivne büroohoone oli pikka aega tuntud kui kohtumaja. Hetkel on hoone tühi ja külastajatele suletud. Tähelepanelikult vaadates võib aga üles leida koha, kuhu filmivõtete ajal oli paigaldatud silt „Wermuth-Bygningen".

Hoone jääb Kosmose trammipeatusest alla 10-minutilise jalutuskäigu kaugusele, kuid bussid nr 3, 16, 39 ja 47 peatuvad hoone lähedal (välju peatuses Liivalaia või Keskhaigla).


Pärnu maantee

Kuva: Kadi-Liis Koppel, Visit Tallinn

Pärnu maantee

Pärnu maanteed ja selle ümbrust saab filmis näha Sakala, Roosikrantsi ja Tõnismäe tänava piirkonnas. Hüpates Kosmose peatusest trammile nr 3 või 4 võibki sõita nii nagu filmikangelased Washington ja Pattinson.


Hilton Tallinn Park

Foto: Hilton Tallinn Park

Hotell Hilton Tallinn Park

Hiltoni hotelli sviit, mille aknast avaneb suurepärane vaade kesklinnale, on taustaks John David Washingtoni ja Robert Pattinsoni tõsisele vestlusele. Kuuldavasti oli Hilton olnud Tallinna perioodi ajal ka filmimeeskonna võtmeisikute elupaik.

Hotell asub lühikese jalutuskäigu kaugusel kesklinnast, kuid sinna viivad ka bussid nr 9, 31, 55, 56, 67 ja 68 (välju peatuses Gonsiori).


Artikli kirjutamisel oli abiks Visit Tallinna artikkel.

Viimati muudetud: 02.02.2022