10 ainukordset paika Eestis

Allikas: Tõnu Tunnel, Visit Estonia

10 ainukordset paika Eestis

Kindlasti oled kuulnud sellistest harukordsetest kohtadest nagu üleujutatud Rummu karjäär, mahajäetud Patarei vangla või salapärased meteoriidikraatrid Kaalis. Kuid need on vaid jäämäe tipp, võrreldes järgmiste unikaalsete vaatamisväärsustega! Soovitame neid seiklejatele, kes soovivad avastada vähetuntud kohti ning leida erinevaid vaatenurki Eesti kultuurist ja ajaloost!

Tagurpidi Maja

Mida teha Tartus perega, lastega, sõpradega, külaliste või kolleegidega? Tahad uusi elamusi ja häid fotosid? Oled jõudnud õigesse kohta! Tagurpidi Maja on põnev ja peadpööritav elamus, kus on see kõik võimalik. Tagurpidi Majas on mööbel, külmkapp ja kõik muu, mis tavaliselt põrandal paiknevad, hoopis laes. Tegelikult on nad ju põrandal, aga lagi on põrandaks, või oled hoopis Sina tagurpidi? Maja on ka veidi kaldus, mis paneb proovile meie tasakaalumeele. Kõik see tekitab segadust, on naljakas ja ajab naerma. :) Külastuse aeg on umbes 30 minutit, saad ägeda elamuse ja lahedad fotod!  

Loe edasi

Piusa külastuskeskus

Piusa koobaste heledasse liivakivisse kaevatud tunnelid on kahtlemata Vana-Võromaa üks tuntuim turismimagnet. Juba mitu aastat ootab siin külastajaid vahva nahkhiirekujuline külastuskeskus. Piusa külastuskeskuses on seminariruum, meisterdamisruum, kinosaal ja arvukalt eksponaate. Külalised saavad kinosaalis vaadata filmikest nahkhiirtest, koobaste tähtsaimatest elanikest, ning seejärel suunduda koos keskuse giidiga Muuseumikoopa vaateplatvormile. Suvel koobastes nahkhiiri pole,sest nad tulevad siia vaid talvituma. Siinsamas Muuseumikoopa taga on Piusa liivakarjäär, Eesti suurim liivakast.  

Loe edasi

Altja kaluriküla

Altja on tüüpiline rannaküla, kus majad paiknevad piki ühte külatänavat. Lahemaa rahvuspargis asuv Altja kaluriküla esineb kirjalikes allikates esmakordselt 1465 a. Täna näed Altjal Uustalu ja Toomarahva tüüpilisi rannatalusid 19. saj lõpust ja 20. saj algusest. Altja neemel näed taastatud võrgukuure. Külas on ka kiigeplats ning rahvuslikke roogi pakkuv Altja kõrts. Huvitav teada: Võrgukuuride lähedal vees on Suurkivi. Rannarahvas teab rääkida, et kui sisemaa elanikele tõid lapsi kured, siis Altja küla lapsed olevat selle kivi tagant veest toodud. Seetõttu on kivi ka Titekiviks kutsutud.

Loe edasi

Metsa kõlakojad Võrumaal

Tahad kuulata metsahääli või vaikuses omi mõtteid – tule Võrumaale, RMK Pähni looduskeskuse juurde kuusikusse, kus leiad eest metsa kõlakojad - kolm heledast puidust kolmemeetrilise läbimõõduga hiigelruuporit ehk Ruupi.  Kõlakojad metsahäälte kuulamiseks, seal istudes saab aja maha võtta: juhindu võrokeste ühest juhtlausest: Aigu om…Mets on võrokesele vaimuväe ammutamise paik. Ruup on avatud raamatukogu, kus on ainult üks raamat – loodus.  

Loe edasi

Giidiga retk Paldiski linna ajalukku

Paldiski linna ja Pakri poolsaare põnev ja köitev ajalugu ning avastamistväärt loodus pakub palju üllatavat: Peeter I kindlus, Muula mäed, tuletorn, A. Adamsoni Ateljeemuuseum, Leetse mõis, Paldiski Püha Nikolai kirik, Püha Georgi kirik, Paldiski merekool ja pankrannik. Lisaks rikkalik pärand sõjaväelinnaku ajast, kui tavainimene siia sattuda ei tohtinud. Programm vastavalt Teie soovile! Kestvus kuni kaks tundi. Bussiekskursioon max 56 inimest, jalgsi 10-25 inimest. Põnev teada: Paldiski on oma pindalalt Tallinna järel teisel kohal hõlmates lisaks linnale ka poolsaare.

Loe edasi

Saunaskäik Mooska traditsioonilises Vana-Võromaa suitsusaunas

Vana-Võromaa suitsusaunakombestik on leidnud väärika koha UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirjas. Mooska Suitsusaunatalus saab sedasama Eesti esivanemate pärandit kogeda juhendatud saunakäigul, mis kestab umbes 3 tundi. Mooska talu suitsusaun on mõnus 8-le saunalisele. Tummist puupõlemise lõhna täiendab saunas suitsutatud liha, kaseviha ja saunamee järelhõng. Saun asub tiigi ääres, kus talvel karastad end jääaugus. Hea teada: Kütmiskorra hind sisaldab juhendamist saunas käigu vältel, saunalina, vihtu, saunamett ja taimeteed. Puhtaks saab ihu ja hing!  

Loe edasi

Sangaste loss

Muinasjutuline Sangaste loss ürgse looduse rüpes! Suursugused saalid, omanäoline arhitektuur, müstiline loodus ja loomulikult põnev ajalugu, pakub üheskoos erinevaid võimalusi, et leida põhjus külla tulemiseks! Aastatega oleme saanud armastatuks pulmapeo kohaks, traditsiooniliseks seminari korralduspaigaks ja arvukate turismigruppide sihtkohaks. Kultuuri- ja ajaloo huvilistele olgu juurde öeldud, et Sangaste loss esindab Lõuna-Eesti 21st avastamisväärt paigast, mis on tähistatud National Geographicu kollase aknaga. Leia tee meie juurde ja saa osa suurest armastusest!

Loe edasi

Kirna mõis

Kirna mõisahoonet ja parki arvatakse maailma viie ürgjõuliseima paiga hulka. Kui Kirnasse esinduslik kivist valge mõisahoone rajati, paistis see mäe otsast kaugele. Kahjuks pole sellest endisaegsest hiilgusest palju alles, aga tasapisi muutub mõis aina uhkemaks ja üksteise järel avatakse külalistele uusi ruume. Mõisas on koha leidnud loodusravi ja tervenduskeskus. Suurt rõhku pannakse vaimsele tervisele. Mõisas toimuvad erinevad loengud, õpitoad, kontserdid, salongiõhtud ja näitused.  Kirna on koht, kus iga inimene on alati oodatud, hoitud ja armastatud. 

Loe edasi

Eesti Kaevandusmuuseum

Tahad tõelisest kaevurielust maigu suhu saada? Siis ei jää muud üle, kui kummikud jalga, puhvaika selga ja lamp kätte. Just maa all näed, kuuled, maitsed ja tunned seda, mida mehedki, kes mitukümmend aastat igapäevaselt maa all rasket tööd tegid. Nüüd avatud ka Rikastusvabrik, mis näitab Sulle põlevkivi teekonda maa peal, räägib energia tekkimisest ja sellest, mis tulevikus energia valdkonnas juhtuma hakkab. Territooriumil saab ronida kopa sisse ja uudistada teisi kaevandusmasinaid. Hea teada: piletimüük maa alla lõppeb 2 h enne muuseumi sulgemist ja külastuseks vajalik eelbroneering

Loe edasi

Kreenholmi piirkond ja Kreenholmi manufaktuur

Narva jõel, linnast veidi kõrgemal, asub 2 astanguga juga, mis kunagi oli Euroopa veerohkeim juga. Nüüd on joa astangud enamasti kuivad, vaid suurvee ajal lastakse neile liigvett. Astangute vahel on Kreenholmi saar. XIX sajandil ehitati joa äärde kuulus manufaktuur, mis tol ajal oli Vene impeeriumi suurim vabrik. Vabriku ümbrusesse kujunes kompaktne tööstusarhitektuuri kompleks, kuhu kuulusid vabrik, veetornid, haigla, tööliste kasarmud, direktorite majad, park. Hooned on ehitatud inglise stiilis, punasest telliskivist. Suvel korraldatakse manufaktuuri suletud alal pühapäeviti ekskursioonid.

Loe edasi

Kiviõli Seikluskeskus

Kiviõli Seikluskeskus asub Kiviõli linna põhjapoolses küljes oleval vanal tuhamäel, mille ühel küljel on talvel avatud Eesti pikimad suusanõlvad ja põnevaim lumelauapark. Suvel on avatud uhiuus kogupere elamuspark, downhillirajad, disc-golfi rada ja palju muud. Mäe teine pool on motokeskus ja seal on Eesti esimene MM-etapi rada. Raja pikkus 1950 m, kõrguste vahe 26 m. Mäe jalamil on avatud kogupere elamuspark mille atraktsioonid on avatud suveperioodil ja sobivad lastega peredele, kus mõnus aega koos veeta.  

Loe edasi

Juminda tuletorn

Põhjarannikul Juminda poolsaare põhjaosas asuv tuletorn aitab laevadel orienteeruda. Tuletorn ehitati 1937. aastal ja tänase kõrguse ja kuju sai 2006. aastal. Nõukogude ajal oli poolsaarel piirivalve poolt rangelt valvatud raketibaas. Juminda poolsaare neeme tipus peeti 1941. a. augustis maailma ohvriterohkem merelahing. Juminda poolsaart on mitmeid kordi mainitud ka Eesti rahvuseepose "Kalevipoja" lugudes.  Tuletorni on võimalik vaadelda vaid eemalt. Poolsaare ajalugu on aga niivõrd huvitav, et avastamist jagub seal kindlasti terveks päevaks! 

Loe edasi

Uhtjärve Ürgoru Nõiariik

Kui soovid külastada ja ööbida maailma väikseimas ja erilisemas riigis, siis sea sammud Võrumaale Uhtjärve Ürgoru Nõiariiki.  Nõiaköögis ettetellides toitlustus. Aktiivseid vaba aja tegevusi jätkub  terveks päevaks, ent ainulaadseid tegevusi - tugitooli jalgpalli ja luuaviset pead kindlasti proovima. Majutuseks on mõnusad toad ja neile, kes soovivad veidi ekstreemsust, on kanajalgadel majakestes ööbimine põnev ettevõtmine. Lisaks on ettetellimisel võimalus kasutada ka karavaniparklat ja telkimisala. Nõiariigi külastus on tasuline

Loe edasi

Rõuge vaatetorn Pesapuu

Rõuge vaatetorni „Pesapuu" kõrgus on 30 meetrit (ülemine vaateplatvorm asub 27 meetri kõrgusel) ning välimuselt meenutab ta kahe linnupesaga puud. Teose idee autor on arhitekt Karmo Tõra. Pesapuu torn pole pilkupüüdev mitte ainult päevasel ajal vaid ka öösiti, kui süttivad torni tüve, vaateplatvormideks olevaid „linnupesi" ja torni tippu kroonivat „kuldmuna" valgustavad erivärvilised tuled. Lapsed saavad ronida madalamal asuvale platvormile või vaadelda vahvat valgusmängu eemalt. Torni tipust avanevad maalilised vaated Ööbikuorule ja kaunile Võrumaale. Pesapuud võib külastada ööpäevaringselt.

Loe edasi

Rummu karjäär

Rummu karjääri kristallselge hele-rohe-sinine laguun ja selle kõrval asuv tehismägi on uskumatult unikaalne kooslus ja erakordne sihtkoht päevapuhkuseks. Rummu karjääris ootavad sind: matk ümber mäe ja imelised vaated, veepark, vesirattad, SUP lauad, suvekohvik, discgolfipark, sukeldumine, kontserdid, spordisündmused, päikese püüdmine rannal ja ujumine. Lisaks Murru vangla audiogiidi ja giidiga ekskursioonid!See on koht, mis keeldub sulgumast! Tule Rummu!

Loe edasi

Kanuumatkad Soomaa rahvuspargi üleujutusalal

Soomaa rahvuspark ja suurveematkad ootavad sind! Kevadine üleujutusaeg on tuntud Soomaal kui viies aastaaeg ning parim võimalus sellest osasaamiseks on kanuumatk sealsel piiritul veeväljal. Matka muudab eriliseks võimalus liigelda kanuuga mööda teid, metsasihte ja kraave, külastada vanu taluasemeid, sõita keset metsa ning üle heinamaade. Ahja Matkad OÜ instruktorid on matkanud Soomaal erinevates oludes nii jalgsi kui kanuuga, nii suvel kui viiendal aastaajal. Kanuumatkale üleujutusalal tuleb matkajuht alati kaasa, et olla teejuhiks ning tagada vee peal turvaline ja huvitav kulgemine.

Loe edasi
Viimati muudetud: 02.02.2022

Teema: Kultuur ja Ajalugu, Aktiivne puhkus, Spaad ja Saunad, Loodus