TOPP vaatamisväärsused Tallinnas

Allikas: Marleen Valdma, Visit Estonia

TOPP vaatamisväärsused Tallinnas

Tallinna arvukatest vaatamisväärsustest parimate väljavalimine tundub võimatu missioonina. Aga teeme proovi. Võtame valiku aluseks kohad, mis on millegi poolest ainulaadsed. 

Vanalinn, mis meile on sama iseenesest mõistetav nagu sõõm värsket õhku, kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse kui erakordselt väärtuslik, väga hästi säilinud Põhja-Euroopa keskaegne vanalinn. Kui alustame vanalinna südamest, Raekoja platsilt, leiame juba siit kolm kandidaati – keskaegse turuplatsi enda, Põhja-Euroopa kõige paremini säilinud gooti stiilis raekoja ja Raeapteegi, Euroopa vanima järjepidevalt tegutseva apteegi. 

Pealinna ajalugu ning tallinlaste igapäevaelu läbi aegade tutvustab keskaegses kaupmehemajas tegutsev Tallinna Linnamuuseum, aga Tallinna kui meistrite linna järjepidevust saab kogeda Meistrite Hoovis ja Katariina Gildis.

Tallinn on otsekui loodud kõrguste vallutajatele. Linna kuulsa kilukarbisilueti lahutamatu osa Oleviste kirik oli 15.-16. sajandil väidetavalt kogu maailma kõrgeim ehitis. Hiljuti sai ka Niguliste muuseum endale uuendatud vaatetorni - nüüd saab sõita üles klaasliftiga ja nautida 360 kraadist vaadet vanalinnale, merele ja ülejäänud Tallinnale.

Mitmelt Toompea vaateplatvormilt on linn otsekui peo peal, hästi paistavad siit nii kaasaegne Tallinn kui ka keskaegse vanalinna müür ja tornid, näiteks Kiek in the Köki kindlustusmuuseum.

Ka Tallinna erinevad piirkonnad on linna rikkus. Keskaegsele vanalinnale ei jää alla ei rohelusse uppuv barokne Kadriorg ega Tallinna mereline visiitkaart Pirita, ei tööstuspärandi vundamendile kerkinud Kalamaja koos Telliskivi Loomelinnaku ja Noblessneri sadamalinnakuga ega ka alles ärkav Kopli. 

Kadriorust edasi viib tee lähemale Eesti identiteedile - Lauluväljakule ja Maarjamäe mälupaikade juurde. Pirita purjespordikeskuse ehitised ja Teletorn tuletavad meelde, et Tallinn on kandnud ka olümpialinna nimetust.

Tallinna mitmed elamuskeskused ja muuseumid – fotokeskus Fotografiska Tallinn, PROTO Avastuskeskus, Meremuuseum Paksu Margareeta suurtükitornis ja Lennusadam endistes vesilennukite angaarides taaselustavad Tallinna ajaloo- ja tööstuspärandi, olles rajatud vanadesse ehitistesse.  

Viimati muudetud: 02.05.2023

Teema: Tallinn, Kultuur ja Ajalugu