Karula – Eesti kõige künklikum rahvuspark

Allikas: Merike Linnamägi, Visit Estonia

Karula – Eesti kõige künklikum rahvuspark

Kui Lahemaa kui vanim rahvuspark oma uhkete mõisate ja Tallinna-lähedusega on palju külastatud ja tuntud, siis Valga ja Võrumaa piiril Karulas matkates saad avastada vähem käidud radu. Sind saadavad retkel jääaja kujundatud kuppelmaastik, metsad ja sajandivanused taluhooned. 

Künkad ja metsad

Foto: Amadvr / CC BY-SA 3.0 EE (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/ee/deed.en)

70% Karula rahvuspargist on loodusmaastike päralt. Rahvusparki ulatuvad Kagu-Eesti suurimasse metsamassiivi kuuluvad ulatuslikud metsad. Metsade, põldude ja heinamaaga kaetud küngaste vahele jäävad pisikesed rabad, sood ja kümned järvesilmad. 30% rahvuspargist on pärandkultuurmaastike – tuhandete aastate jooksul inimtegevuse mõjul tekkinud alade päralt. Säilinud on sajandivanused taluhooned ja põllupaigad, käiakse suitsusaunas ja räägitakse võru keelt.

Karula rahvuspark on koduks mitmetele kogu Euroopas haruldastele lindudele ja loomadele. Kaitsealustest liikidest on tähelepanuväärseimad must-toonekurg, kalakotkas, väike-konnakotkas, kivisisalik ja mudakonn.

Rahvuspargis on kümneid järvi

Foto: Koolobus (etwiki) / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Parim on rahvusparki avastada kruusastel ja künklikel teedel jalgrattaga kulgedes. Piirkonna suurima järve Ähijärve ääres asub rahvuspargi külastuskeskus, kus saab tutvuda kohalikku loodust ja kultuuripärandit tutvustava näitusega ning head nõu matkaradade kohta. Külastuskeskuse juures on laste mänguväljak ja sealt saavad alguse Ähijärve 4 km pikkune infotahvlitega varustatud õpperada, Karula pikk jalgsimatkarada ja Karula rattarajad

Saa inspiratsiooni, kuulates Karula rahvuspargi maastike hääli:

Maastikuliselt on eriti silmapaistev väikeste ümarate tihedalt paiknevate pinnavormidega Kaika kuplistik, mille sarnast teist Eestis ei leia. Ühel ruutkilomeetril on Kaika kandis kupleid loendatud üle 20. Kaikamäel asuvad endised kool ja kirik ning kuulsale rahvaravitsejale Kaika Lainele pühendatud pink. Mäelt avaneb kaunis vaade Kaika kuplistikule.

Metsane maastik

Foto: Amadvr / CC BY-SA 3.0 EE (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/ee/deed.en)

Öömaja pakuvad piirkonnas Järvenukka puhkemaja, Karula-Lüllemäe Tervise- ja SpordikeskusKalda turismitalu ja Nakatu turismitalu

Viimati muudetud: 26.11.2022

Teema: Rohelisele reisijale, Lõuna-Eesti, Loodus