Veeda pikk nädalavahetus Saaremaal

Allikas: Visit Estonia

Veeda pikk nädalavahetus Saaremaal

Saaremaa on tuntud suurepärase puhkekohana, kus on palju vaatamisväärset ning omanäoline loodus. Siinne ainulaadsus on suuresti säilinud tänu oma asukohale ja eraldatusele mandrist. Nii mõnelgi pool võib veel leida kiviaedu ja rookatusega hooneid, säilinud on omapärane keelepruuk ning kaunid rahvariided.

Kuressaare, Kuresaare, Kingisepp või Arensburg?

Saaremaa pealinn, pika ja värvika ajalooga Kuressaare, on tuntud oma kauni ja hästi säilinud vanalinna poolest. Väikeses ja võluvas Kuressaares on kõik jalgsikäigu kaugusel, seega tasub ette võtta jalutuskäik tutvumaks selle kauni linna vaatamisväärsustega.

Kuressaare on väike ja kodune linn

Foto: Mariann Liimal

Siin asub Baltimaade kõige paremini säilinud keskaegne linnus, milletaolist mujal ei ole. Kuressaare piiskopilinnust on kirjalikult mainitud juba aastal 1380, praegu on siin saare kõige suurem ja vanem muuseum. Linnusest avaneb kaunis vaade Kuressaare linnale ning siin paikneb ka linna kõige kõrgemal asuv kohvik.

Kuressaarest rääkides ei saa üle ega ümber siinsetest kuulsatest spaadest – väikeses linnas on ühtekokku 8 omanäolist spaahotelli, mis pakuvad tervistavaid protseduure ning puhkust mõnusates vee- ja saunakeskustes.

Kohad, kuhu lihtsalt peab minema

Kõige lihtsamini ligipääsetav ja paremini säilinud kraatriväli Euroopas asub Kaalis. See on üks erilisemaid paiku nii Saaremaal kui kogu Eestis ning Kuressaarest kõigest 20-minutilise autosõidu kaugusel. Kaali kraater tekkis umbes 7500-7600 aastat tagasi ning on oma 110-meetrise läbimõõduga ning 16-meetrise sügavusega maaima hiidkraatrite hulgas auväärsel 8. kohal.

Mõistatuslik Kaali järv

Foto: Visit Estonia

Eesti üks kõige paremini säilinud tuulikutegrupp asub Angla külas Saaremaal. Angla tuulikud paiknevad oma algses asukohas. Muljetavaldavate tuuleveskite kõrval on koha leidnud Angla Pärandkultuurikeskus, kus saab tutvuda Eesti ühe suurima töökorras vanade tööriistade koguga. Siin saab osaleda erinevates töötubades, nagu savi-, villa-, vildikojas ning proovida saab ka koduleiva küpsetamist.

Panga Pank on tuntud Lääne-Eesti kõige kõrgema pankrannikuna, see on Saaremaa üks olulisemaid looduslikke vaatamisväärsusi. Pank asub Saaremaa põhjarannikul samanimelise küla lähedal ning on 21,3 m kõrge ja 2,5 km lai. Pank kerkib seinana otse mererannalt ning selle kõige kõrgemas kohas on muistne ohvrikoht, kus toodi merele ohvreid. Siin on tore piknikku pidada, imetleda lummavat panoraami või nautida unustamatut päikeseloojangut.

Sõrve tuletorn

Foto: Visit Estonia

Saaremaa kõige kõrgem majakas, Sõrve tuletorn, asub Sõrve sääre tipus. Torni kõrgus merepinnast on 53 meetrit ning kõik huvilised saavad suvel ka selle tippu ronida. Hea ilma korral paistab siit kätte isegi Lätimaa. Sääre tipus on suvel avatud restoran ning külastuskeskus, kus saab tutvuda näitustega Sõrve mereajaloost ja Eesti tähtsamatest tuletornidest.

Kui aega rohkem, siis tasub ette võtta 3-päevane pereseiklus läbi Saaremaa või põnev retk Saaremaa mineviku ja meistrite radadele.

Leib, õlu ja tuulikud on Saaremaa sümbolid

Saaremaale igiomased magushapu leib, tuulikud ja koduõlu on külaliste jaoks selle meretaguse maa ammused sümbolid. Ehtne Saaremaa toit on isuäratav ja maitsev ning saare õlle maitse on teada-tuntud üle Eesti.

Saarel viibides otsi tooteid, millel on märgis Saaremaa Ehtne Toode. See kinnitab, et toode on valminud Saaremaa puhta loodusega keskkonnas, saare inimeste töö ja kogemustega.

Meistrite käe all valmivad maitsvaimad toidud

Foto: Aron Urb

Saaremaa oma rahulikkuses ja sõbralikkuses ootab – kes on siin korra käinud, tuleb ikka tagasi. Abi, nõu ja infot oma reisi paremaks korraldamiseks leiad veebilehelt visitsaaremaa.ee

Kõik veed viivad Saaremaale!