Pikk nädalavahetus Saaremaal – 4 suuremat ideed

Allikas: Valmar Voolaid, Visit Saaremaa

Pikk nädalavahetus Saaremaal – 4 suuremat ideed

1. päev – avasta Muhu saare võlud

Kas sõidad Muhust alati kiirelt läbi Saaremaale või oled sealgi tiiru teinud? Anname sulle mitu head ideed, mida Muhus vaadata ja teha.

Sadamast võiksid võtta suuna Võikula munakiviteedele ja külastada rannakaitsepatareid, seejärel vaata üle Pädaste mõis, kus asub muideks ainus viietärni spaahotell väljaspool Tallinnat. Ka Pädaste restoran Alexander on tipptasemel – seda tunnustas isegi MICHELINI restoranigiid.

Kui kõht täis, vaata üle Eemu Tuulik. Lastega pered ei saa üle ega ümber Jaanalinnufarmist, kus lisaks jaanalindudele on sebrad, punakängurud, wallabid, emud, alpakad, ponid ja jänesed. Loomasõpradele on huvitav ka Hellamaa külas asuv Tihuse Hobuturismi Talu.

Koguva külas saare läänerannikul asub Muhu muuseum, mis on Eesti talurahvaarhitektuuri üks väljapaistvamaid näiteid. See omapärases maastikus paiknev küla on mõnevõrra erandliku ajalooga. Siin elasid vabad talupojad, kes ei olnud kunagi pärisorjad. Ajaloohuvilistel on põnev külastada ka Katariina kirikut – üks Eesti vanimaid kirikuid.

Lisaks soovitame minna Muhu loodusrajale, Seiklusparki ning mööda ei saa Muhu Leiva pagarikojast ning Kallaste külas asuvast Üügu pangast.

Muhus asub maailma põhjapoolseim veiniturismi küla – Luscher & Matiesen. 2016. aasta saagist valmis Muhu saare veinitehase esimene ametlik vein nimega Algus. Külastajatele on avatud ka restoran. Muhu maitseid leiab ka Muhuritost või Island Burgerist.


Tihuse Hobuturismi talus saab eesti tõugu hobustel saad matkata kauni Muhu saare looduses.

Pilt: Priidu Saart
2. päev – võta ette looduskaunid paigad, kultuuriväärtused ja kohalikud hõrgutised

Need kohad on kohustuslikud vaatamisväärsused. Kui ei jõua ühe päevaga, võta ette mõni lemmik ja jäta ülejäänud järgmiseks korraks.

Pole ilmselt üllatuseks, et alustame Kaali kraatri mainimisest! See asub planeedi noorimate hiidkraatrite "pingereas" kaheksandal kohal. Umbes meie ajaarvamise alguses ümbritses Kaali järve massiivne kiviaed, mille lähedalt leiti hulgaliselt koduloomade luid, mis viitavad sellele, et tegemist oli ohvripaigaga.

Teine "kohustuslik kontrollpunkt" Saaremaal on Panga pank. Lääne-Eesti kõrgeim kalju on 21.3 m kõrge ja ligikaudu 2,5 km pikk. Panga kalju kõrgeimas punktis asub iidne ohvrikivi, kus muinasajal viidi merre kingitusi. Saare põhjarannikul asub ka ilus Tuhkana rand.

Lõunarannikul on peamiseks vaatamisväärsuseks muidugi mõista Sõrve säär ja seal asuv tuletorn. Esmakordselt mainiti Sõrvet 1234. aastal. Legendi järgi tekkisid seal asuvad laiud Suure Tõllu abiga, kes siin Vanapaganat maalt välja ajades viskas talle järele kivirahne. Raskemad rahnud kukkusid lähemale ja kergemad kaugemale.


Kas teadsid, et Kaali kraater on maailma noorimate hiidkraatrite kaheksa esimese hulgas? Pilt: Marko Palm

Kui rääkida kultuuriväärtustest, siis kas oled käinud Maasi linnuses? Teatavasti pandi see püsti saarlaste sunnitööna. Nii karistas valitsev Liivi ordu maa põlisrahvast mässu eest, mille käigus hävitati ordu senine tugipunkt. Lisaks seikluspargile ja looma-linnupargile asub seal ka viikingilinnus koos emandakoja, sepikoja ja relvakojaga. Linnuse krooniks on pealiku mõõtu Odrakoda. Linnusehoovis saab oskuseid lihvida nii vibulaskmises, kirveviskes kui ka vahvates osavusmängudes.

Teine põnev koht on Angla Tuulikumägi. Viiest veskist neli on tüüpilised Saaremaa pukktuulikud, ehitatud möödunud sajandi alguses. Hollanditüüpi veski on püstitatud 1927. aastal.

Üks tuntuim hoone Saaremaal on Kuressaare loss – see on Eesti ja ka Põhja-Euroopa üks huvitavamaid ja paremini säilinud kindlusrajatisi. Lossis on ajaloomuuseum, mis toob läbi püsiekspositsioonide ja rändnäituste külastajateni lood Saaremaast ja saarlastest nii kaugest minevikust kui lähiajaloost ja pakub tegevusi nii lastele kui täiskasvanutele aaretejahist vibutiiruni!


Kuressaare linnus-kindlus, rahvasuus tuntud kui Kuressaare loss, on Eesti ja Põhja-Euroopa üks huvitavamaid ja paremini säilinud kindlusrajatisi.

Pilt: Priidu Saart

Meki käsitööjooke ja -sööke! Õllede valmistamine on meie suurimal saarel au sees – seal on Saaremaa Pruulikoda, Pihtla Pruulikoda ja Pöide Pruulikoda. Lahhentagge keskus pakub käsitöödžinni ja näitab destilleerimisaparaati. Saare parimat suitsukala saad ilmselt Tihemetsa talus, kus on kalaroogasid pakutud juba enam kui 20 aastat.

Toidugurmaanide meelispaik Saaremaal on Pilguse Residentsi restoran – seal saab ka luksuslikult ööbida. Pilguse mõisakompleksi ajalugu ulatub aastasse 1558 ning on kuulus ka sellepoolest, et seal veetis oma lapsepõlve kuulus meresõitja Bellingshausen.

3. päev – ööbi erilises kohas ja tutvu Vilsandi rahvuspargiga

Oled sa maganud tuulikus, onnis või glämpingus? Teistmoodi ööbimiskoht jääb eluks ajaks meelde.

Kas teadsid, et Saaremaal saad ööbida veskis? Ohessaare Tuulik asub looduskaunis kohas - kiviviske kaugusel merest ning Ohessaare pankrannikust. Siinne vaikus ja eraldatus on ideaalne privaatseks puhkuseks. Tuuliku kõrval tegutseb päevasel ajal kohvik, kus lisaks värsketele saiakestele saab osta perenaise keraamikat.

Kaavi Jahimaja on merevaatega majutus Saaremaal Sõrve säärel ja liivarannal. Sadamasillal asub saunaga supelmajake, mis meenutab oma välimuselt lõunamaist hoonet.

Onni Villa on rajatud vana sepikoja varemetele Onni ranna kaldal. Kaunite liivarandade ja sobivate ilmastikutingimustega on maja ees laiuv Tagalaht saanud surfarite meelispaigaks. Päikeseline rannik peidab endas loendamatul hulgal allikaid.

Mia glämpingus Orissaares on olemas kõik mugavused, mida vajad eksootiliseks ent siiski luksuslikuks ööbimiseks.

Läätsa Puhkemajad asuvad linnakärast eemal, Kuressaarest 20-minutilise autosõidu kaugusel mereäärses Läätsa külas kadakate ja mändide vahel.


Kas teadsid, et Vilsandi rahvuspargis saab kohaliku giidi abiga liikuda ühelt laiult teisele mööda madalat merd. Võta varbad paljaks, keera püksisääred üles ja lase merepõhjal oma taldu masseerida. See on eksootiline ja ühtlasi võimalus tutvuda rahvuspargiga iga külje pealt.

Pilt: Mati Kose


Kui mõnus öö selja taga, mine külasta Eesti merelisemat ja saarterohkemat rahvusparki. Vilsandi saarele pääseb paadiga Papissaare sadamast.

Kas teadsid, et Vilsandi rahvuspargis saab kohaliku giidi abiga liikuda ühelt laiult teisele mööda madalat merd. Võta varbad paljaks, keera püksisääred üles ja lase merepõhjal oma taldu masseerida. See on eksootiline ja ühtlasi võimalus tutvuda rahvuspargiga iga külje pealt.

Muidugi võib saarte ja laidude ümbrust uurida ka mõne veesõidukiga – vaikne lainetus ja piisavalt väikesed vahemaad teevad Vilsandi rahvuspargist süstamatkade jaoks ideaalse paiga. Suure tõenäosusega näeb randadel pikutavaid hülgeid – seal elab neid rohkelt.
Vilsandil kohtab haruldasi taimeliike, geoloogiafännid leiavad sealt kivistisi ning linnuvaatlejad näevad rohkem tiivulisi kui oodata oskavad.

Kes ei pelga pikemat jalutuskäiku, leiab Harilaiu poolsaarelt liivaluited, mille muutuv kuju on Eestis ainulaadne. Keset poolsaart ehitatud Kiipsaare majakas asus vahepeal poolsaare idakaldal, nüüd aga seisab see hoopis poolsaare läänekalda lähedal meres.

Suur-Vilsandil olevad 2 matkarada saavad alguse Vilsandi saare keskelt vaatetorni juurest. 8 km pikkune õpperada viib lõunaranda pidi mööda korallriffe tuletorni juurde ja sealt läbi põhjaranniku metsa tagasi. Teine matkarada viib Vesiloo saarele, möödudes aiaga piiratud kompleksseire alast.

4. päev – mõnule spaas

Kas puhkus Saaremaal saab mööduda saunas ja vannis mõnulemata? Ega vist! Seal ootab puhkajaid kuus suuremat spaahotelli.

Arensburg Boutique Hotel & Spa sobib ideaalselt vaikseks kultuuriliseks lõõgastuspuhkuseks – seal saab mõnuleda kadakavannis ja kuulata aastaringselt meeleolukaid kontserte. Kohalikus veinikeldris saab degusteerida ja võtta veinikoolitusi. Saaremaa suurima liugtoru ja ilusaima merevaatega restorani leiab Asa Spa Hotellist.

Georg Ots Spa Hotel ilmselt lähemat tutvustamist ei vaja – see on nii suurte kui väikeste spaanautlejate lemmik. Sealne restoran on saanud ka peresõbaliku söögikoha tunnustuse. Grand Rose Spa Hotel on paljude arvates kõige romantilisem hotell saarel – roosiõitest inspireeritud atmosfäär ja eksootiline spa.

Johan Spa Hotellis pakutakse söögiks Saaremaa väiketootjate toodangut. Sealsed basseinid ja saunad on loodud nii suurtele kui väikestele spaanautlejatele. Värskenduskuuri läbinud Meri Spa Hotelli peetakse heaks hinna-kvaliteedi suhtega puhkusepaigaks.


Georg Ots Spa Hotel ilmselt lähemat tutvustamist ei vaja – see on nii suurte kui väikeste spaanautlejate lemmik. Sealne restoran on saanud ka peresõbaliku söögikoha tunnustuse

Pilt: Ken Oja

Kuhu minna ja mida teha

Teave otsingutulemuste kuvamise kohta kasutustingimuste punktis 12.