Omanäolised jalgrattamatkad ja -üritused

Allikas: Jaanus Ree, Visit Estonia

Omanäolised jalgrattamatkad ja -üritused

Eesti on suurepärane koht jalgrattasadulas ringiliikumiseks ja uute paikade avastamiseks – meil on heas korras kergliiklusteed, neid on palju, vahemaad ei ole pikad ja maastik on mitmekesine. Hulgaliselt on kultuuriajaloolisi paiku, mis jäävad jalgrattateede lähedusse ning loodus pakub silmailu nii päikese kui vihmaga. Teed ei ole ülerahvastatud – võid kilomeetrite kaupa nautida vaikust ja omaette olemist.

Jalgrattaid saab laenutada kõikjal, nii maal kui linnas, turismitaludes ja spaades. Tartus on juunist avatud ülelinnaline rattaringlus 750 rattaga, mis katab kogu linna. Vaata täpsemalt tuuride, rentimise (ka fatbike ja tandemrataste) kohta.

Jalgrattasõit sobib kõigile!

Foto: Jaanus Ree, Visit Estonia

Omal käel ringi liikudes astu läbi ka kohalikest turismiinfo punktidest, sealt saad häid nõuandeid lähikonnas asuvate vaatamisväärsuste, söögi- ja ööbimisvõimaluste kohta. Võta jalgratas ja mine matkama!

Jalgrattamatkad maal ja linnas

67 km pikkune Ikla-Võiste-Pärnu jalgrattamarsruut katab 17 eriilmelist vaatamisväärsust ja selle läbimine võtab aega 2 päeva. Teele jäävad imelised rannad, kirikud, pisikesed kalurikülad, mitmed lõkke- ja telkimiskohad.

Laskevälja rattarada on 43 km pikkune ja tutvustab siinse piirkonna militaarset ajalugu. Rada ei ole kergete killast, nii mõneski kohas tuleb ratast lükata käekõrval. On nii liivikuid kui künkaid, teekond kulgeb ka soode ja järvede vahel. Paikkonnas asus 1920.‒1930. aastatel Eesti kaitseväe laskeväli.

Pärnumaa linnulennult

Foto: Andres Puttin, Visit Estonia

Saaremaal, Muhu saarel ja Abrukal saab ette võtta hariva loodusmatka kas rattal või jalgsi. Marsruudid on erinevad, sellest tingituna ka matkade pikkus, mis jääb 4 kuni 7 tunni vahele. Matka sisse mahub ka mõnus piknik looduskaunis kohas.

7,5 km pikkuse Ilmatsalu rattaraja alguspunkt on Tenno telkimisala parklas, tee viib mööda põldudest ja kalatiikidest ning piki metsateid lõuna poole. Ilmatsalust edasi kulgetakse mööda kaunist Ilmatsalu jõekallast ja metsasihte tagasi raja alguspunkti. Raja äärde jäävad mitmed lõkkekohad ja ületada tuleb ka 25 m pikkune sild.

Ida-Virumaal Alutaguse Rahvuspargis kulgeb Agusalu rattarada, mis viib 38 km ringina mööda maalilisi metsa- ja kruusateid läbi 26 huvipunkti. Vahelduva maastikuga rajal on mõnusad puhkekohad ja lõkkekoht pikniku pidamiseks.

Läbi metsade ja soode

Foto: Heiki Rebane, Visit Estonia

Kalevipojaga seotud kohti ja lugusid saab avastada Palamuse rattateel. Teele jääb ka Elistvere loomapark.

Ka Tallinnas saab ette võtta mitmeid mõnusaid jalgrattatuure ning leida üles nii peidetud nurgatagused kui klassikalised vaatamisväärsused. Erinev temaatika lubab kasutada ka erinevas stiilis sõiduriistu.

Grandioossed LatEst ja EuroVelo 10 marsruudid viivad läbi mitme riigi ja võimaldavad tutvuda nende kultuuriajaloolise pärandi, rahvus- ja loodusparkide, populaarsemate turismiobjektide ja elanike igapäevaeluga.

Eriilmelised jalgrattaüritused

Haanja100 on rattaüritus, mis esitab väljakutse raske raja trotsijatele. Oma võimed pannakse proovile 100 km pikkusel ülipikamaa distantsil. Kavas on ka 100 miili sõit (160,9 km), kus mõõduvõtmine toimub pigem iseenda kui rajaga, saatjaks Haanja ja Võrumaa väljakutseid esitavad  maastikud ning imeline loodus.

Kõikjal kaunid maastikud

Foto: Magnus Heinmets, Visit Estonia

Augusti lõpus (27.08) toimub Jõulumäe Tervisespordikeskuses Hawaii Express Estonian Cup, selle ürituse järgmine etapp toimub aga 10. septembril Valgehobusemäel. Tegemist on Eesti esimese ja suurima maastikurattaüritusega.

Maailma mastaabis suuruselt kolmas maastikurattamaraton toimub meie oma koduses Tartus septembris. Tartu Rattamaraton kulgeb mööda Lõuna-Eesti vaheldusrikkaid maastikuradu, põhidistantside pikkus on 89 / 40 / 21 km.

Viimati muudetud: 11.08.2022

Teema: Rattaga matkajale, Aktiivne puhkus, Loodus