Rändrahnude saar Aegna

Allikas: Hendrik Luup, Flickr

Rändrahnude saar Aegna

Tallinnast vaid 14 kilomeetri kaugusel asuv Aegna saar on 80% ulatuses kaetud metsaga ning kuulub looduskaitse alla. Vaid 3 km² suurune pindala ja 10 km pikkune rannajoon võimaldavad saarele vähem kui päevaga ringi peale teha.

Aegna looduse teeb eriliseks hulk rändrahne, millest suuremaid saab pidada hiidrahnudeks: need on ümbermõõdult koguni üle 14 meetri, kõrgeim ligi 4 meetrit.

Aegnal on kolm viitadega märgistatud matkarada, millest pikim on 6,5 km. Rannamõnude nautimiseks sobib saare põhjaosa liivarand, mille lähistel asub ka maagiline kivilabürint. Selle tekkeajaks oletatakse 12.–15. saj ja rajajateks rannarootslasi.

Üle terve saare on võimalik tutvuda endiste militaarrajatistega, millest esimesed ehitati 1914. a. Paarkümmend neist on täna arhitektuurimälestiste nimekirjas.

Aegnal pesitseb haruldane merikotkas ja sestap on keelatud inimeste viibimine Kurikneeme sihtkaitsevööndis 15. veebruarist 31. juulini.

Reisimine Aegnale

Hooaeg, mil Aegnat saab külastada, on küllaltki lühike – regulaarreisid toimuvad maist oktoobrini Tallinna Kalasadamast. Üks vahvamaid viise Aegnat uudistada on kajaki- ehk meresüstamatk. Tallinnas leidub mitu seiklusreiside korraldajat, kes selliseid ühepäevaseid väljasõite pakuvad.

Soovitused Aegna külastajale

Looduse säästmiseks telgi ja tee lõket ainult selleks ettenähtud kohtades.

Kohe sadama lähedal asub joogiveevõtu koht, kus saad oma veevarusid täiendada. Toit tuleb endal kaasa võtta.

Rohkem infot:

Viimati muudetud: 14.05.2018

Teema: Tallinn, Saared, Loodus

Soovitame
Uudiskiri