Pakri saarte militaarne ajalugu

Allikas: Jarek Jõepera

Pakri saarte militaarne ajalugu

Pakri saari on kaks: Suur-Pakri ja Väike-Pakri. Need asuvad põhjarannikul Paldiski linna lähedal. Mõlemad saared on tänu mitmekesisele looduskooslusele kaitse all.

Pakri saared olid nõukogude ajal täielikult militariseeritud. Seal toimusid õppepommitamised, mille jälgi võib näha veel tänapäevalgi. Endised militaarrajatised on varisemisohtlikud, nendesse siseneda ei ole turvaline.

Suur-Pakrit on demineerijad korduvalt puhastanud, kuid siiani leidub nii maal kui ka ümbritsevas meres lõhkekehasid. Seetõttu on soovitatav Suur-Pakril iseseisvalt liikuda ainult rannaalal. Samuti on ohtlik teha saarel lõket.

Väike-Pakri on lõhkekehadest paremini puhastatud, seal võib julgelt mööda teid ja radu liikuda ning selleks ettenähtud kohas telkida.

Saartele minnes tutvu paekivipaljandite (kõrgeim paekallas on 13 m) ning Põhja-Eestile iseloomulike rannikukooslustega. Huvitav on piirkond ka linnuvaatlejatele. Saartel ja nendevahelises meres on rikkalikult hiidrahne, millest suurimad on ümbermõõduga üle 21 m. Mõlemalt saarelt leiad matkarajad, mis viivad sind kõige nauditavamate vaadeteni.

Reisimine Pakri saartele

Pakri saartega puudub regulaarühendus, kuid suvel saab sinna hõlpsasti paati ette tellides Kurkse sadama kaudu. Lisaks korraldatakse plaanilisi piletiga reise. Võid ette võtta ka meresüstamatka professionaalsete matkakorraldajatega.

Kaasa paki oma joogivesi ja toiduvarud, kuid ära unusta oma prügi ise mandrile kaasa võtta.

Rohkem infot:
Pakri saarte uudised, sinna reisimine ja matkavõimalused

Viimati muudetud: 16.05.2018

Teema: Tallinn, Saared, Põhja-Eesti, Loodus