Jõululaadad ja muud pühadeüritused, kus sel aastal osaleda!

Allikas: Sergei Zjuganov

Jõululaadad ja muud pühadeüritused, kus sel aastal osaleda!

Ilmselt ei vaidle keegi sellele vastu, et kullavammuses kuused, laternad, jõulutulukesed ja muu pühadekraam on nostalgiline ja rõõmutoov. Seepärast on ka jõuluturud nii populaarsed – linnakeskused saavad lihtsalt võrratu ilme.

Vaatame üle, kus sel aastal värvikad laadad, jõuluetendused, kontserdid, pühadeüritused ja muu glögi-piparkoogi-hapukapsatrall meid ees ootab.

Tallinn

Alustame pealinnast, sest Tallinna Jõuluturg (25.11.2022 - 08.01.2023) on üks Euroopa vanimaid jõuluturge ja seetõttu täitsa väärikas. 2018. aastal märkis Forbes Tallinna jõuluturu üheks kümnest kõige ilusamast jõuluturust Euroopas.

Ent sellega asi ei piirdunud! 2019. aastal valisid reisijad üle maailma Tallinna jõuluturu Euroopa kõige ilusamaks jõuluturuks ja sel aastal soovitab väljaanne The Times külastada Tallinna Jõuluturgu, nimetades selle trumbiks lahedat lavashowd: pidev tants ja trall on meeleolukad.

25. novembrist algab Jõulujazz – festivali programmis on 15 kontserti ja esinevad üheksa maa artistid. Peaesineja, USA bassist ja laulja Richard Bona, on Eestis käinud varemgi, kuid esmakordselt teeb koostööd Estonian Dream Big Bandi ning Siim Aimlaga.

28. novembril tähistatakse Noblessneri väljakul esimest adventi – süüdatakse jõulupuu tuled ning esineb Rahvusooper Estonia poistekoor Juhanid. 1. detsembrist läheb asi aga magusaks kätte – uksed avab Piparkoogimaania näitus, kus kõik on tehtud piparkoogist.

Mainimata ei saa jätta etendust, mis ei jäta üheski vanuses inimest ükskõikseks – tulemas on Piip ja Tuut Teater ''Piip Ja Tuut Piparköögis''. See etendus on nagu kokasaade, mille käigus tutvustatakse piparkoogi ajalugu, eksootiliste maitseainete ja koostisosade päritolu, tehakse trikke ja lauldakse. Ja kui juba lastele jutt läks, siis soovitame ka jõululavastust "Uperpall".

Kumus tuleb romantiliste jõulukuulide valmistamise töötuba, lauluväljakul valgusfestival "Imedemaa", 3. advendil oodatakse lapsi vanalinna jõulutuurile ning detsembri keskel toimub Viimsis Eesti Sinfonietta jõuluootuskontsert "Helendused". Kõik detsembris Tallinnas toimuvad üritused leiad ka Visit Tallinna lehelt.


Fotod: Visit TallinnVisit Viljandi

Tartu

Tartu kesklinnas avatakse jõululinn 27. novembril. Nagu ikka, tuleb sinna uisuväljak, söögiputkad, valgusshow ja ehteis kuusepuu, saab sõita saani ja poniga. Detsembri esimesel nädalavahetusel toimub Tartu Näituste Messikeskuses Jõululaat. Ka detsembri keskel saab jõululaadast osa, aga siis juba kesklinnas Küüni tänaval. ERM kutsub aga jõuluetendusele "Metsikud jõulud" – see on lugu sellest, kuidas loomad jõuluvana ootasid ja otsisid. Kui juba ERMi juurde minna, siis vali detsembri teine nädalavahetus – siis toimub sealgi jõululaat.

Pärnu ja Lääne-Eesti

Pärnus saab jõulukülast ja -laadast osa 17. ja 18. detsembril. Kõlab õdus talvemuusika, avatud on piparkoogilõhnaline kohvik ja hubane jõuluturg. Meeleolu hoiavad üleval jõuluvana Bruno ja Lastefondi Mõmmik. Jõuluturg Villa Ammende aias toimub 10. detsembril, Haapsalu jõululaat toimub aga 11.detsembril.

Lastele mõeldes tuletame meelde, et ka Lottemaal toimub jõuluüritus ning Jõuluvana Korstna talus tuleb 26. detsembril tore perepäev: saate osaleda erinevates tegevustes talu rehetoas ja kambrites, tornis ja pööningul, aidas ja tallis - sõita ree ja poniga, putitada traktorit ja saada sõbraks talus elavate loomadega, kellele võite meeleheaks kaasa tuua leivakuivikuid ja porgandit.

Lõuna-Eesti

Novembri lõpus avatakse Jõgevamaal Tormas Talveküla, Põltsamaa muutub aga kolmel detsembrikuu nädalavahetusel Lumekuningriigiks. Ja mis siis, kui lund ei tule? Kohvikud, mängud, atraktsioonid, fotonurgad ja otsimismängud toimuvad ikka. Tasub minna iga ilmaga.

Detsembris tulevad Jõulud Paunveres, jõuluprogrammi saab nautida Maanteemuuseumis ning Võru linnas tantsida ja osta laadakaupa. Jõulukuu alguses tuleb laat ka Alatskivi lossis, kus esineb ansambel Perepillil.

Ida-Virumaa

Narva linnuse jõuluküla toimub sel aastal täitsa pühade ajal: 23.12 - 25.12 kerkib sinna jõuluvana maja, suveniirilaat, kontaktloomaaed ja jõulukohvik. Iga päev on kavas lõbus meelelahutus, etendused, võistlused ja töötoad. 17. detsembril saab end aga vormi joosta – toimub Stebby Eesti Ööjooks - Talve eri.

Põhja-Eesti

Jõulukontserte saab kuulata Vihula mõisas, erinevaid jõuluüritusi tehakse ka Palmse mõisas. Rakvere linnus muutub aga Jõulumaaks, kus lapsi ootavad keskaegsed päkapikud, kes uhkelt kaunistatud lossiõuel agaralt toimetavad. Põlevad lõkked, mängib kaunis jõulumuusika. Retk läbi saladuslike lossiruumide viib lapsed maiusekambrisse, kus jõulumemm jõulukäkki meisterdab. Rakvere teatris näeb vahvat Ukraina muinasjuttude motiividel põhinevat jõuluetendust Lohe linna all

Saaremaa ja Hiiumaa

10. detsembril toimub Hiiumaal esimest korda Glögikohvikute üritus. Järgmisel päeval, 11. detsembril saab Kuressaares aga kuulata muusikat balletist "Pähklipureja". Nimelt esinevad koos Arsise kelladeansamblid ja Eesti Rahvusballeti tantsijad. Kontsert-etendus kannab nime "Jõulud Pähklipurejaga".


Ilusat pühadeperioodi!