TOP tasuta telkimiskohad

Allikas: Sven Zacek

TOP tasuta telkimiskohad

Eesti loodus on mitmekülgne ja eriilmeline, iga aastaaeg on erineva näoga. Parim viis seda avastada on kindlasti matkates. Meil on tihe matkaradade võrgustik, palju suurepäraseid matkateid, millest pikim on 820 km teekond Läänemaalt Lõuna-Eesti kuplite vahele. Matkaradadel on tavaliselt ka lõkketegemise ja ööbimispaigad, mis pakuvad võimaluse veeta öö looduses. Värske õhk toob kaasa hea une ning kus seda veel paremini nautida kui kuulates metsa öiseid hääli telgis tähtede all.

Lahemaa Rahvuspark ja RMK Oandu Külastuskeskus

Lääne-Viru maakond, Oandu küla

Lahemaa rahvuspark on asutatud 1971. aastal ning on loodud Põhja-Eesti looduse ja kultuuripärandi, bioloogilise mitmekesisuse, maastike, rahvuskultuuri ning alalhoidliku looduskasutuse säilitamiseks, uurimiseks ja tutvustamiseks. Lahemaa on Euroopa tähtsamaid metsakaitsealasid. Oandu looduskeskuses tutvustatakse Lahemaa rahvuspargi loodust ja looduses liikumise võimalusi, metsa ning puidu kasvatamist ja kasutamist läbi aegade. Looduskeskuse õuelt pääseb Oandu loodusmetsarajale ja Võsu-Oandu matkarajale, ühendusradade kaudu ka Koprarajale ja Altja õpperajale.

Loe edasi

Aegviidu-Kõrvemaa puhkeala ja külastuskeskus-teabepunkt

Harju maakond, Aegviidu alev

Kõrvemaa kohta räägib rahvasuu, et vanapagan oli Kõrvemaa maapinna kortsu lükanud. Maastikule on iseloomulikud "mäed", sood, rabajärved ning metsad. Mäed on mandrijää sulamisest tekkinud järsud oosid. Suuremad rabad on Koitjärve, Kõnnu Suursoo ja Võhma ning Kakerdaja. Järvi ja suuremaid rabalaukaid on pea sada. Matka, sõida rattaga, suusata või jaluta. Telkimisalad ja lõkkekohad kutsuvad nii loodusfotograafe, linnu- ja loomavaatlejaid kui seenelisi-marjulisi. Külastuskeskuses jagatakse infot puhkevõimaluste ja matkateede kohta, uudista näitusi, loodusfilme ja õppeprogramme.

Loe edasi

Meenikunno raba matkarada

Põlva maakond, Nohipalo küla

Matkamajad, vaatetorn ning laudtee meelitavad Meenikunno sohu palju loodusnautlejaid. Tegu on kauni puhkealaga. Laudteel jalutades võib silmata tavalisemaid sootaimi: hanevits, küüvits, kukemari, sookail ja tupp-villpea, raba servas kasvab ka vaevakaske. Kõige arvukamalt on mitmevärvilisi turbasamblaid. Sooserva lähedal tugevasti kinni kasvanud kraavist võivad julgemad proovida omapärase maitsega rabavett. Hea teada:  Meenikunno matkarajal Päikseloojangu metsamajast kuni Suur Soojärveni on ehitatud uus laudtee. Mööda laudteed on võimalik sõita ka lapsevankri või ratastooliga.

Loe edasi

Peipsiveere looduskaitseala

Tartu maakond, Kavastu küla

1981. aastast riikliku looduskaitse all oleva Peipsiveere, endise nimega Emajõe-Suursoo looduskaitseala, väärtuseks on märgade elupaikade mitmekesisus ja deltasoostik. Soostiku pindala on ligikaudu 25 000 ha, sellest 7000 ha on üleujutatav. Ala kuulub Natuura 2000 linnu- ja loodusalade hulka ning on pindala suuruselt viies Eesti soostik ja ühtlasi Eesti suurim deltasoostik.  Kantsi kõrtsihoone juurest algaval 3 km pikkusel laudteega Emajõe õpperajal on telkimine ja lõke lubatud ainult selleks ettevalmistatud ja tähistatud kohtades.  Piirkond sobib ideaalselt linnuvaatluseks ja kalapüügiks.

Loe edasi

Alam-Pedja looduskaitseala ja Ilmatsalu kalatiigid

Tartu maakond, Ilmatsalu küla

Alam-Pedja looduskaitseala, mis loodi 1994. a, on Eesti üks suurimaid kaitsealasid, kuuludes Natura 2000 kaitsealade hulka. Madaliku põhiväärtuseks on ökoloogiline mitmekesisus, sookooslused ja jõed, mis pakuvad kaitset kaitsealustele lindudele ja nende elupaikadele. Alale pääseb ligi Ilmatsalu Kalatiikide kõrvalt, kust saab alguse ka Ilmatsalu- Kärevere Linnutee matkarada, linnuvaatlustorni,  õppeklassi  ja lõkke- ning piknikuplatsidega.  Matkarada ning kalatiikide ümbruskond on üks olulisemaid veelindude rändepeatuspaiku, kus kokku võib kohata kuni 200 linnuliiki, millest mitmed on ohustatud.

Loe edasi

RMK Neljateeristi õpperada

Hiiu maakond, Mägipe küla

Neljareeristi õpperada kulgeb Kõpu poolsaare põhjarannikul. Rajal saab tutvuda Kõpule iseloomulike kooslustega. Möirasoo on väike rannaastanguline allikasoo, kohata võib kaitsealust jugapuud, Mägipe rändrahn ja rannas Süllasoo Jaanikivi on mälestusmärgid jääajast. Rannal asub omanäoline kalurikoda. Raja läbimiseks kulub ca 1 tund ning kuival ajal läbitav ilma kummikuteta. Rada on varustatud suunaviitade ja infotahvlitega. Raja lähedal on Kalurikoja metsaonn, kus on kamin, istepingid ja laud. Onni kõrval on telkimisala ja lõkkease.

Loe edasi

RMK Rae järve matkarada ja telkimisala

Pärnu maakond, Laiksaare küla

Rae järve matkarada ja telkimisala on metsade keskel paiknev rahu ja vaikust pakkuv puhkepaik. Lisaks ujumis- ja kalastamisvõimalustele saad nautida vaheldusrikast loodust ning läbida mööda Rae järve kallast kulgev 1,7 km pikkune matkarada, kus võib näha nii jäälinde kui ka kopra tegevusjälgi.  Puhkekoha lähedal teetammi kõrval asub 2003.a valminud korralik kalatrepp, võimaldamaks kaladel jõuda Ura jõest Rae järve. Telkimisalal on olemas kolm lõkkekohta, lõkkepuud puukuuris, külakiik, käimlad ja prügikastid. NB! Rae järve matkaraja lõpus olev vaatetorn on amortiseerunud ja kasutamiseks suletud.

Loe edasi
Viimati muudetud: 08.03.2022

Teema: Aktiivne puhkus, Loodus

Uudiskiri