Romantiline Rannatee – 250 km poeesiat

Allikas: Mart Vares, Visit Estonia

Romantiline Rannatee – 250 km poeesiat

Autor:

Eveli Loorents
Romantilise Rannatee koordinaator

Autor:

Anneli Haabu
MTÜ Lääne-Eesti Turism

Kiire linnaelu paneb otsima rahu ja vaikust, igapäevarutt nõuab linnakärast ning kiirustamisest hoo mahavõtmist ja hingetõmbamist. Tahaksid rahulikku olemist, vaikust ning miks mitte ka romantikat? Lonely Planet 2024 nimetas selle raja üheks parimaks reisisihtkohaks.

Seda kõike leidub küllaga Romantilisel Rannateel, mis kulgeb mööda Pärnumaa rannajoont Virtsu kadakate vahelt Ikla liivarandadeni. Rannatee hõlmab erilise hõnguga Kihnu ja Manija saart ning sügavate metsade ja soodega sisemaa alasid. See on paik, kus võtta aeg maha, nautida puhkust romantilistes rannakülades, vaadata imelisi päikeseloojanguid mere ääres, seigelda inimtühjades paradiisirandades või teha hoopis paaripäevane ringsõit läbi kaunite rannakülade ja salapärase sisemaa.

Kui võõras siiakanti satub, ei pruugi ta omapäi kõike huvipakkuvat kohe üles leida. Romantiline Rannatee koondabki selle kandi toitlustus-, majutus, teenindus-, kultuuri- ja muid asutusi ning ettevõtjaid, kultuuri-, ajaloo- ning loodusväärtusi ja toredaid sündmusi. Ühte sellisesse kohta sisse astudes saab asjatundlikku nõu, mida piirkonnas veel külastada.


Suvi Romantilisel Rannateel

Suvekuudel on armastatuimad paigad muidugi rannad ja ujumiskohad. Kes ihkab mere ääres privaatsemalt puhata, neile soovitame valida põhjapoolsema Matsi ranna. Rannamelu nautijatele passivad aga Pärnu külje all asuv Valgerand  ja Läti piiri lähedal Kabli rand. Puhkuse Kabli kandi rannakülades muudab veelgi erilisemaks juunist augustini kestev kultuurimaraton Kabli Päikeseloojangu festival, kus  kuu aja jooksul pea igal õhtul ootavad suvekülalisi õdusad õuekontserdid, filmi- ja teatriõhtud, romantilised õhtusöögid ja matkad.

Sündmusi ja festivale jagub Romantilise Rannatee igasse nurka ja paljud neist toovad esile just kohaliku toidu eripärasid. Hooaja avavad tavaliselt mai esimesel poolel RäimeWest Lao kalasadamas ja Kihnu Räimeretk, mil randadesse jõuab siinse piirkonna uhkus – räim. Umbrohugurmaanide kohtumispaik Võilillefestival Kihlepas on pühendatud väekale kollasele lillele, kuid ka teised metsikud taimed ei jää tähelepanuta. Juuni alguses oodatakse külalisi Kihnu saarele, et pakkuda üks hea „Kihnu Keretäüs“. Hea huumorimeelega saareelanikud loomulikult ei nüpelda oma külalisi, vaid pakuvad kodukohvikutes Kihnu toite. Samal ajal toimub Häädemeestel koostöös lätlastega Põhja Liivimaa festival. Kohaliku toidu eripärasid toovad esile veel ka Kurgifestival Tahkurannas, Uulu Lamba Vest  ning Merepäevad Fishing Villages. Aastal 2015 osales piirkond konkursil EDEN ehk European Destinations of Excellence, kus juhitakse tähelepanu säästvale turismile ja vähem tuntud sihtkohtadele. Rannatee oli nominent kategoorias „EDEN. Eesti avastamata aarded. Toiduturismi sihtkoht“.

Kogemaks kohaliku kogukonna melu ja saada osa ehedast külapeost, külasta ka Kihnu Mere Pidu, Meie Küla Pidu Lindil või Nädalalõppu Varblas. Väärt kohalikku toitu ja muud ehedat kraami tasub otsima ja ostma minna Lavassaare vanavara laadalt ja pasunakooride ülevaatuselt ning Mihkli laadalt. Kihnu saare kultuuri tutvustavad Kihnu kudumisfestival, Kihnu Tantsu Päev ja Viiulifestival.


Romantiline loodus

Romantilise Rannatee suurim uhkus on mitmekesine loodusmaastik: puutumatud sood ja rabad, rändlinnurikkad rannaniidud, Baltikumi kõrgemad liivaluited, liivarannad ja kivised meresopid, marja- ning seenerikkad metsad. Nii siin- kui sealpool Rannateed leidub ohtralt matkaradu kõige selle imetlemiseks. Põhja pool soovitame avastada iidset ja salapärast  Soontagana maalinna  ning Kurese muinasküla. Nende lähedusse jääb ka Euroopa üks suurimaid ja liigirikkamaid puisniite Nedrema  ning vanu aegu mäletav Mihkli tammik. Lõunas, Läti piiri ääres, tasub uudistada inimasustusest kaugel olevat Nigula looduskaitseala  ning rannaniite ja luitemetsi koondavat Luitemaa looduskaitsela ja  sealseid matkaradasidKogu rannaäärset piirkonda läbib Lätist kuni Eesti põhjarannikuni kulgev Ranniku matkarada.

Kui puhkad koos väiksemate pereliikmetega ning rannas või matkamas on juba käidud, siis võiks ette võtta Teispere talu looma- ja linnupargi, Liblikamaja ja Küti-Uuetoa linnufarmi. Seiklushimulisematele on Valgeranna seikluspargi, Jõuluvana Korstna talu  ja muidugi laste lemmiku, Lottemaa teemapargi, külastus suisa kohustuslik.

Erilisteks külastusteks soovitame veel läbi põigata ja tellida veinimõisatuur Allikukivi veinimõisast  või tutvuda Tõstamaa mõisa  põneva ajalooga. Spordisõbrad ei tohiks reisikavast välja jätta Jõulumäe tervisespordikeskust ja seda eriti just talvisel ajal, mil sealseid suusaradu hinnatakse Eestimaa parimateks. Samal ajal, kui kalastushuvilised veedavad aega Fishing Villages  või Ermistu puhkekülas, soovitame aiandushuvilistel läbi sõita Panga talu roosiaiast, Tamme talu ürdiaiast või saada teravaid elamusi Kärsu tšillide kollektsioonaiast.

Muuseumid ja vaatetornid, rannad ja ujumiskohad, matkarajad ja lõkkekohad, kirikud, mõisad, ratsatalud, kalastamine ja aiandus, räätsa-, tõukekelgu-, suusa- ja uisumatkad, loomulikult kohalik toit ja festivalid – no Rannateel on tõesti kõike! Õdusaid peatuspaiku, kus veeta ööd, leidub Rannateel rohkesti. 


Kordumatuid ja mõnusaid elamusi Romantiliselt Rannateelt!

Viimati muudetud: 23.11.2023

Teema: Lääne-Eesti, Kultuur ja Ajalugu