Foto: Danel Rinaldo

Kihnu

Kunagine hülgeküttide ja kalurite saar säilitab visalt oma identiteeti. UNESCO on kandnud Kihnu kultuuriruumi maailma vaimse pärandi nimekirja.

U 600 elanikuga Kihnu saarel valitsevad kogukondlik elulaad, vanad kultuuritavad ja kihnu keel ning laul, tants ja pillimäng on elu lahutamatu osa. Et kogeda vanu traditsioone, tasub Kihnut külastada rahva- või kirikukalendri tähtpäevade, näiteks jaanipäeva, kadripäeva või jõulude ajal. Elamusterohkemad üritused on Kihnu merepidu juulis, Kihnu tantsupäev augustis ja Kihnu viiulifestival oktoobris.

Paljude aastate jooksul on Kihnu mehed veetnud suure osa ajast merel ja jätnud saare asjad naiste ajada. Naistest on saanud saare käsitööd, tantse, mänge ja muusikat hõlmava kultuuripärandi hoidjad ja edasikandjad. Senimaani võib kohata neid kihnu pikitriibulises seelikus ehk kördis mootorrattaga mööda sõitmas.

Kihnu on suurepärane koht ka ühepäevaseks väljasõiduks ning seda on hea avastada jalgrattaga, mida saab saarelt laenutada. Kultuurihuvilist ootavad kodukülastused, kastiautosõidud, kalastusretked. Tuletorni tipust saad suvel nautida kaunist vaadet kogu saarele, ümbritsevatele laidudele ja merele.

Aasta läbi külalisi võõrustav Kihnu muuseum annab ülevaate saare ajaloost, sh kuulsa kohaliku kapteni Kihnu Jõnni (hääldada palataliseerimata, sest tegu on Kihnu variandiga nimest Enn) elust. Muuseumis saad teha meistrite juhendamisel näputööd, mängida mõnd pilli, nautida folklooriansambli Kihnumua esinemist ning tähistada põneval moel rahva- ja kirikukalendri tähtpäevi.

Hea külma talvega saab saarele mööda jääteed. Miks mitte seda teha matka vormis suuskadel, tõukekelguga või hoopiski kepikõnniga? Lumesaan kohaliku kalamehega viib jääalusele kalapüügile, Kihnu taludes saad nautida saunamõnusid ja kohalikku toitu.

Kihnu sadama automaattanklast saavad peale autode kütust ka meresõidukid. Suvel tegutseb nädalavahetustel sadamaturg, kus kaubeldakse kohaliku toidu ja käsitööga.

NB! Kihnus ei ole rahaautomaati, seega võta sularaha kindlasti kaasa.

Kuhu minna ja mida teha