Uued väljapanekud Eesti suuremates muuseumites

Allikas: Berta Vosman

Uued väljapanekud Eesti suuremates muuseumites

Muuseumites on tavaliselt püsiväljapanekud ja nende kõrval ajutised näitused, mis läbivad aeg-ajalt uuenduskuuri või täieliku asendamise uue teemaga. Toome siin loos välja uued ajutised väljapanekud, mida suuremates muuseumites ja kunstikeskustes näha saab.

Tule ja vaata, mismoodi kunstnikud ühiskondlike mõtteviise tõlgendavad ja mis teemad on fookuses – saad kindla peale inspiratsiooni ja elamusi.

Allveelaevad ja helikopterid

Foto: Kristi Hyrri

Lennusadam

Lennusadamas näeb järgmise aasta alguseni näitust "Juminda". "Kas teadsid, et üks ajaloo suurimaid meretragöödiaid toimus Eesti rannikuvetes? 27. augustil 1941 algas Tallinnas punavägede evakueerimine Saksamaa pealetungi eest – üle 30 000 inimese ja enam kui 200 laeva võtsid suuna Leningradi peale. Paraku sõideti otse Saksa ja Soome mereväe seatud lõksu. Järgmisel kahel päeval sõitis miinile, sai torpeedo või lennukipommi tabamuse üle poolesaja laeva ja hukkus hinnanguliselt 15 000 inimest." Sellest sündmusest näitus pajatabki.

Adamson-Ericu muuseum

Tallinna vanalinnas asuva Adamson-Ericu muuseumi saalis näeb septembri keskpaigani näitust nimega "Mõjukas materjal. Disain ja uued tehnoloogiad."

"Näitus kutsub kaasa mõtlema, milline on meie isiklik suhe materjalidesse ning missugust sotsiaalset ja keskkondlikku mõju materjalid avaldavad. Uuritakse, kuidas avardavad digitaalsed tehnoloogiad, 3D-printimine, lasergraveerimine või ultraheliõmblused traditsiooniliste materjalide – portselan, klaas, puit või tekstiil – kasutusvõimalusi ning väljendusrikkust. Käsitöö ja digitehnoloogiate koostöös sünnib põnevaid lahendusi, mis pakuvad uutmoodi esteetikat, kuid sunnivad ühtlasi ümber mõtestama kunstniku harjumuslikku autoripositsiooni," on öeldud näitust tutvustavas kirjas.

AHHAAS jagub põnevust kõigile

Foto: Teaduskeskus AHHAA

Teaduskeskus AHHAA

Teaduskeskuses AHHAA  on 2. aprillist avatud uus kaasahaarav spordinäitus! Kõike saab proovida, katsetada ja kogeda ning seekord ka põrgatada, visata ja hüpitada.

Isu tekitamiseks kirjutab AHHAA koduleht oma uuest näitusest nii: "Kas tead, kui kiiresti lendab sinu visatud pall ja kui täpne see vise on? Või kui kaua suudad vastu pidada lõputul mägironimisel? Kas sinu hüppe kõrgus võiks ligilähedalegi küündida maailmarekordile? Spordinäitus on täis põnevaid vastuseid küsimustele, mis võivad ette tulla igapäevaelus või, vastupidi, mille peale sa tavaelus üldse ei mõtlegi. Pane end sõpradega proovile stardijoonel ja selgita välja, kes on ikkagi kiirem. Katseta, kas laua all saab jalgpalli mängida. Aga kanalisatsioonitorus lauatennist? Või uuri, mis on kehamassiindeks! AHHAA näitusel saad oma jõu proovile panna isegi köietõmbamises!"

Eesti Rahva Muuseum

ERMis on ajutine näitus nimega "Värvide ilu. Eesti kuldaja kunst Enn Kunila kollektsioonist".

Näituse fookuseks on värvi erinevad kasutusviisid Eesti vanemas maalikunstis. Eksponeeritud on 20. sajandi esimese poole olulisimate maalikunstnike teosed, kelle seast tõuseb suure kimbu maalidega esile Eesti kunsti suurkuju Konrad Mägi. Teiste autorite seas on esindatud Nikolai Triik, Johannes Võerahansu, Ants Laikmaa, Endel Kõks, Villem Ormisson, Paul Burman, Richard Uutmaa, Eerik Haamer, Ado Vabbe ja paljud teised.

Kadrioru Kunstimuuseum

Mai keskpaigast alates näeb Kadrioru ilusaimas hoones näitust "Stiilsed asjad. Mööbel ja tarbekunst Eesti kogudest."

Näituse kohta on kirjutatud nii: "See võtab luubi alla barokk-, rokokoo- ja ampiirstiili ning nende 19. sajandi uustõlgendused. Väljapanek ei püüa siiski terviklikult rekonstrueerida ajaloolisi interjööre, vaid tõstab valitud objektide kaudu esile ajastute ja stiilide karakterit ning vormi- ja dekoorielemente, kutsudes vaatajat neid märkama ja ära tundma ka väljaspool näitusesaali. Miks mitte otsida näitusel eksponeeritud barokset mööblit kaunistavat voluudimotiivi ka mujalt Kadrioru lossist või võrrelda jõulise baroki ja elegantse rokokoo väljendusi kujutavas ja tarbekunstis?"

Pärnu Uue Kunsti Muuseum

Pärnus näeb mai lõpuni näitust nimega "Eesti Maalikunstnike Liidu juubelinäitus ARMASTUSE LUGU / LOVE STORY"

"Kunstnikud on armastuse teemat käsitlenud avaralt, alates abstraktsetest tõlgendustest ( Liisa Jugapuu, Vano Allsalu, Mirjam Hinn, Liis Koger, Anne Parmasto jt.) kuni kuraatoritekstist inspireeritud stseenideni, armastajapaaridega peaosas (August Künnapu, Nelly Drell, Lilian Mosolainen jt.), Paljude keskmise ja vanema põlvkonna kunstnike aineses on jälgitav metafoorsel tasandil juurdlemine tegelikkuse üle, need on maalid, kus suurepärane tehniline pagas on paaris filosoofilise sügavutiminekuga (Tiit Pääsuke, Mari Roosvalt, Jüri Arrak, Kristiina Kaasik, Tiiu Pallo-Vaik jt.) Erki Kasemetsa maalitud surmatantsu allegoorial on kujutatud kahemeetrist, tikkontsadel supermodelli. Poliitilse kunsti otseütlevas võtmes on maalitud Valeri Vinogradovi psühholoogiline portree."

Eesti Vabaõhumuuseum

Kindlasti ei jäta kedagi külmaks Vabaõhumuuseumi uus atraktsioon, milleks on autentne kolhoosiaegne kortermaja, milles näeb eluolu 60ndatest tänapäevani: Kuidas kulges argipäev ühiskorteris? Milline oli pereelu õitsval sotsialismiajal? Mis juhtus maal pärast kolhooside lagunemist? Kuidas elatakse sellistes majades tänapäeval jne. Tegemist on püsinäitusega.

Maja transporditi muuseumisse kaks aastat tagasi Lõuna-Eestist Räbi külast. 4-korruseline kolhoosimaja on ehitatud 1963-1964 tüüpprojekti nr 61 järgi (arhitekt Boris Mirov) Sookuru lauda töötajatele. Sarnaseid tüüpprojekti järgi valminud kolhoosiaegseid elamuid kohtab kõikjal üle Eesti.

Tartu Kunstimuuseum

Tartu Kunstimuuseumis Tartmus näeb kuni mai lõpuni uut näitust nimega "Unistuste Muuseum".  See on väljapanek 87 kooliõpilaste nägemusest unistuste muuseumist.

Näitus sündis sellest, et muuseum kutsus üles kõiki koolilapsi kaasa mõtlema sellest, milline üks maailma parim muuseum olla võiks. Olgu selleks siis parim olemasolev muuseum, kus käidud on, või mõni muuseum, mida tahaks ükskord kindlasti veel külastada. Või muuseum, mida praegu veel ei ole, aga kindlasti peaks olemas olema, või hoopis muuseum, mille tahaks ise kunagi valmis ehitada.

KUMU

Augusti keskpaigani näeb KUMUs ajutist näitust nimega "Mõtlevad pildid".

"Näituse keskmes on Moskvast ja Baltikumist pärit kontseptuaalse kunsti vaheline dialoog 1970.–1980. aastatel. Tollases hilisnõukogude keskkonnas tähendas kontseptuaalsus igapäevaelust pärinevate žestide, lausungite, narratiivide, kujutiste, objektide nihestamist viisil, mis õõnestas nende tähendust, pööras selle ümber või lagundas hoopiski.

Kumu suures saalis esialgu sõjavastase protestina ilma teosteta avatud näitus „Mõtlevad pildid" hakkab alates aprilli teisest poolest täituma teostega. Igasse teemaruumi lisandub paarinädalase intervalliga üks teos või teosteseeria, mis avab selle teema tuuma või astub dialoogi varasemate teostega. Antud lahendusega soovib muuseum esitada küsimusi kaasaja teravaimate sündmuste kohta ja panustada arutellu kultuuri rolli üle praeguses olukorras."

Kumus on mitmeid erinevaid püsi- ja tähtajalisi näitusi – tule vaata, milline sind enim kõnetab!

Pilt: Jarek Jõepera


Eesti Tervisemuuseum

Tervisemuuseumi ajutine näitus on avatud hoopiski Tallinna Sadamas Admiraliteedi basseini ääres. Teemaks on "Jälle see pandeemia! Sajandi jagu haiguspuhanguid ja ravi."

"Näitus käsitleb eelmisel sajandil Eesti elanikke tugevalt mõjutanud nakkushaiguste puhanguid. Kasutades fotosid, plakateid jm visuaalset materjali ning statistikat räägime, kuidas meditsiiniasutused ja erinevad valitsused on nende olukordadega toime tulnud. Kuigi näitus keskendub Eestile, tutvustab see ühtlasi 20. sajandi pandeemiate üldist ajalugu. Vaatluse all on viirused gripist HIVni ja vaktsineerimise edulood. Näituse mahuka virtuaalversiooni leiate veebiaadressilt pandeemiad.ee."

Eesti Noorsooteatri Muuseum

Muuseumipoolel on avatud näitus "Esimeste teatrielamuste Helle Laas".

90ndatel võttis Helle Laas nõuks hakata looma selliseid väikelastelavastusi, mis on lühikesed ning kus teksti peaaegu polegi. Ta lähtus mõttest, et 2-4aastaste laste elukogemus on veel nii väike, et neile on vaja lihtsaid lugusid. Nii on mitmed põlvkonnad lapsi saanud oma esimese teatrielamuse, külastades just Laasi sirmiteatrilavastusi. Helle Laasi 80. sünnipäevale pühendatud näitusel on eksponeeritud tema esimese väikelastele suunatud sirmiteatrilavastuse „Roosa muinasjutt" (1994) peategelane ning sellele järgnenud nelja lavastuse nukud 1990ndatest, et rännata üle 25 aasta tagasi paljude tänaste täiskasvanute esimeste teatrikülastuste juurde."

Eesti Arhitektuurimuuseum

Selle muuseumi puhul tasub tuua välja püsiekspositsiooni, mis on saanud ka ka auhinna "Suur muuseumirott 2019." Tegemist on väljapanekuga nimega "Uuri ruumi".

"Lastele ja noortele mõeldud püsinäitus õpetab kogema ruumi ja tabama arhitektuuri olemust. Rotermanni soolalao võlvkeldrisse loodud keskkond pakub elamusi erinevatele meeltele, suunates kõiki huvilisi arhitektuuri nii nuusutama, katsuma kui kogu kehaga kogema. Suur roll on valguskujundusel, kus valguse ja varjude mängus joonistuvad välja soolalao vanad võlvid ning punastest tellistest sambad – kõik muide kaetud alatise soolaka kihiga."

Saaremaa muuseum

Kuressaare loss on ühtlasi ka Saaremaa muuseum. Soovitame minna vaatama näitust "Viikingid enne viikingeid". See jutustab Salme viikingilaeva leidudest ja sellest, kuidas Saaremaa on kirjutanud ümber maailma viikingite ajaloo.

"Septembris 2008 tuli Tehumardi–Salme jalgrattatee kaablitrassi kaevetöödel päevavalgele inimluustike jäänuseid, mõõkade katkeid, neete, mängunuppe, täringuid jm. Arheoloogiliste päästekaevamiste käigus (juhatajad Jüri Peets, Külli Rikas ja Marge Konsa) selgus, et leiud pärinevad teetöödega osaliselt lõhutud laevmatusest (Salme I). Kuu hiljem satuti 50 m eemal Salme koolimaja juures trassitööde käigus veel teiselegi laevale (Salme II), mida uuriti aastatel 2010–12 (juhataja Jüri Peets). Salme teise laeva näol on tegemist tõenäoliselt Läänemere vanima teadaoleva purjelaevaga, mis pärineb umbes aastaist 700–750. Just purje kasutuselevõtt oli üks olulisi eeldusi pikemateks ülemere rüüsteretkedeks."Muidugi on Eestis mitmeid teisi muuseume oma uute väljapanekute ja põnevate vaatamisväärsustega, mida kõike siin üles loetleda ei jõua. Aitame sul neid paremini leida: meie veebilehelt leiad kõik muuseumid ja näitused, Tallinnas olevate muuseumite ja kunstikeskuste uuenenud näituste info leiab siit.

 

Viimati muudetud: 24.05.2022

Teema: Kultuur ja Ajalugu

Uudiskiri