Uued näitused ja värsked väljapanekud Eesti muuseumites

Allikas: Aron Urb

Uued näitused ja värsked väljapanekud Eesti muuseumites

Kas teadsid, et Eestis on üle 250 muuseumi? Neid on suuremaid ja väiksemaid, lastele ja täiskasvanutele, siseruumides ja väljas tegutsevaid, teemamuuseume, hariduslikule sisule ja meelelahutuslikumale poolele orienteerituid. Paljud neist on uuendanud oma väljapanekuid, muutudes seeläbi veelgi huvitavamaks ja atraktiivsemaks. 

Allveelaevad ja helikopterid

Foto: Kristi Hyrri

Lennusadam

Lennusadamas näeb jaanuari alguseni mereväe- ja luureametniku Bruno Linnebergi näitust. Ta liitus mereväega 19-aastaselt Eesti Vabadussõjas ja sai üheks silmapaistvamaks ohvitseriks. Tegemist on esimese näitusega, mis avab ukse Eesti luuretegevusele 20. sajandi esimesel poolel. Seda näeb Lennusadama Väikeses näitusesaalis.

Adamson-Ericu muuseum

Tallinna vanalinnas asuva Adamson-Ericu muuseumi saalis näeb novembri lõpuni näitust „Kimono. Jaapani ilu puudutus", mis esitleb käesoleva ning eelmise sajandi eri tüüpi kimonoid ja obisid. 

Näitust tutvustavas infos on öeldud, et teiseks on võimalus näha kimonoajaloo ning traditsiooniliste tekstiilitehnoloogiate uurija ja kunstniku Tokitomo Hisako loodud kimonote autorikomplekte. "Tokitomo tegevust jaapani tekstiili- ja värvimistehnoloogiate uurimise, kasutamise ja õpetamise vallas on pärjatud austava nimetusega – jaapani kultuuri saadik. Muuseumi keldrikorrusel eksponeeritakse geišakultuuri uurija Aihara Kyōko fotosid Kyōto hanamachi geikode ja maikode kimonokandmise traditsioonidest."

AHHAAS jagub põnevust kõigile

Foto: Teaduskeskus AHHAA

Teaduskeskus AHHAA

Teaduskeskuse AHHAA uuel näitusel saab aimu gravitatsioonist. Kuni 31. jaanuarini 2022 saab kogeda, mis on see jõud, mis paneb kõiki ja kõike omavahel tõmbuma. "Me tunneme seda lihastes, kui midagi tõstame, kuid tegelikult ei pane seda igapäevaelus üldse tähele. Miks kukub õhku visatud õun varem või hiljem alla ehk Maa keskpunkti poole? Või mis põhjusel on kosmoseraketil vaja nii palju jõudu ja võimsust, et end maa küljest lahti rebida?"

Tule katseta neid atraktsioone: pööritav inim-tsentrifuug, hiiglaslik vabalangemise liumägi, inim-jojo ja planeetide rallimäng.

Eesti Loodusmuuseum

Loodusmuuseumis näeb kuni septembri lõpuni näitust "Hirmutav armas nahkhiir", mis annab sügavuti aimu nahkhiirte salapärasest elust ja olukorrast: tule jalutama öisesse metsa, vaatama järve ääres toituvat nahkhiirt, külastama mugavas toasoojas talvekoobast ja lendama nahkhiirega suveöösse.

Kadrioru Kunstimuuseum

23.04.2021 – 31.10.2021 näeb Kadrioru ilusaimas hoones suurejoonelist flaami kunsti näitust 15.-17. sajandist pärit töödest. Kujutatud on pika traditsiooniga religioosset kunsti, mis mõtestab üksikindiviidi tähtsust ja kasvavat eneseteadvust. Samas on see kõrvutatud moraliseeriva satiiriga. 

Šedöövreid sellistelt tähtnimedelt nagu Hans Memling, Catharina van Hemessen, Frans Floris, Peter Paul Rubens ja Anthony van Dyck.

Sillaotsa Talumuuseum

Talumuuseumi küünis on 2022. sügiseni üleval näitus teemal "Puud ja inimesed", kus näeb hulgaliselt erinevaid puust esemeid. Kunstnik Meelis Kihulane sai inspiratsiooni etnoloog Ants Viireselt, kes leidis, et naiste käsitöö on saanud aastasadu ohtralt tähelepanu, kuid meeste oma on jäänud tahaplaanile – just seda lünka see näitus täitma peakski. Tööde juures on kasutatud tekste Ants Viirese raamatust. Sillaotsa jääb viimaseks paigaks, kus seda haruldast näitust näha saab.

Eesti Vabaõhumuuseum

Kindlasti ei jäta kedagi külmaks Vabaõhumuuseumi uus atraktsioon, milleks on autentne kolhoosiaegne kortermaja, milles näeb eluolu 60ndatest tänapäevani: Kuidas kulges argipäev ühiskorteris? Milline oli pereelu õitsval sotsialismiajal? Mis juhtus maal pärast kolhooside lagunemist? Kuidas elatakse sellistes majades tänapäeval jne. Tegemist on püsinäitusega.

Maja transporditi muuseumisse kaks aastat tagasi Lõuna-Eestist Räbi külast. 4-korruseline kolhoosimaja on ehitatud 1963-1964 tüüpprojekti nr 61 järgi (arhitekt Boris Mirov) Sookuru lauda töötajatele. Sarnaseid tüüpprojekti järgi valminud kolhoosiaegseid elamuid kohtab kõikjal üle Eesti.

Tartu Kunstimuuseum

Tartu Kunstimuuseumis Tartmus näeb kuni oktoobri alguseni näitust "Metsikud", mis jutustab loo 90ndate elust, mil liberaalsusele ja vabaturumajandusele üleminek andis ka kultuurile oma hoobi. Kunstnikud katsetasid piiridega ja esitasid esteetikale väljakutseid. See oli nooruse, uljuse ja uute võimaluste aeg, mille metsikus aegamööda taltus.

Maja teises saalis näeb Soome helilooja ja erakollektsionääri Juhani Komulaineni Eduard Wiiralti (1898–1954) teoste kogu. 58 originaaltöö hulgas on palju ainulaadseid akti- ja kujundijooniseid, portreesid, visandeid ja joonistussari "Pühakud".

KUMU

Kuni septembri alguseni näeb KUMUs Läti ühe kuulsaima kunstniku (Janis Rozentāls, 1866–1916) näitust pealkirjaga "Elutants". Teda peetakse mõjukamaks kultuuritegelaseks, kes nii oma loomingu kui ka kunstikriitiliste ja -teoreetiliste kirjutistega tõi Läti ja Baltimaade kunstiväljale Lääne-Euroopa uuemad kunstisuunad – impressionismi, juugendi ja sümbolismi. Värsketele tuultele avatud kunstnikuna püüdis ta oma teostes alati ühendada rahvusliku ärkamisaja ideaalid euroopalike moevooludega.


Kumus on mitmeid erinevaid püsi- ja tähtajalisi näitusi – tule vaata, milline sind enim kõnetab!

Pilt: Jarek Jõepera


Eesti Tervisemuuseum

Kuni järgmise aasta maini saab Tervisemuuseumis mõtiskleda kaasa teemal, mis on õnn – näitus heaolust, vaimsest tervisest ja tasakaalust. Saad teada, mis teeb inimesed õnnelikuks ning millised on põhilised vaimse tervise ja -toimetulekuga seotud küsimused. Lisaks kuhjaga praktilisi näpunäiteid, kuidas keskenduda positiivsele jõule enda sees ja muuta teadlikult oma elu paremaks.

Eesti Noorsooteatri Muuseum

Muuseumipoolel on avatud näitus "Väike Gavroche". Tegemist on lauanukkude püsinäitusega, mis keskendub Anni Rajase fantaasiarikkale kunstiteosele. Esitatakse kõik samanimelise lavastuse nukud tegelaste kirjeldustega: osa kujundusest, kõige huvitavamad rekvisiidid, kostüümid ja fotod. Külastajal on võimalus ka ise proovida lauanuku animatsiooni.

Eesti Arhitektuurimuuseum

Kuni novembri keskpaigani näeb seal mõtlemapanevat näitust "Need on majad, mida me vajame.", mille sisuks on terve inimkond ning tema tulevik. Näituse loojate sõnul kõnetab see aina tõelisemaks muutuvaid ülemaailmseid ohte – olgu need meie endi põhjustatud nagu potentsiaalne kliimakatastroof või tehnoloogiline singulaarsus, või meist sõltumatud nagu mis tahes ähvardav jõud avakosmosest. "Andsime näitusel osalevatele ruumiloojatele lähteülesande kavandada tinglikult majaks nimetatav objekt, mille eesmärk on kindlustada ilusam, turvalisem ja rahulikum tulevik planeedil Maa."​


Muidugi on Eestis mitmeid teisi muuseume oma uute väljapanekute ja põnevate vaatamisväärsustega, mida kõike siin üles loetleda ei jõua. Aitame sul neid paremini leida: meie veebilehelt leiad kõik muuseumid ja näitused.

Viimati muudetud: 31.07.2021

Teema: Kultuur ja Ajalugu

Uudiskiri