TOP 10 põnevat arhitektuurileidu sotsialismiperioodist

Allikas: Siiri Kumari

TOP 10 põnevat arhitektuurileidu sotsialismiperioodist

Kuna Eestis kestis sotsialismiperiood üle 50 aasta, siis on ka mõned kõige silmapaistvamad ehitised rajatud just sel ajajärgul. Domineeris 2 suuremat arhitektuurivoolu: stalinistlik klassitsism ajaperioodil 1940-50ndad ja nõukogude modernism aastatel 1950-1980. Tähtsamad arhitektuurilised väärtused ongi loodud neil ajaperioodidel ja vastavalt tolleaegsele stiilile. Kui nimetada neist ainult mõnda, siis võib välja tuua nii Tallinna Laululava, Teletorni kui Linnahalli. Tänu unikaalsele keskaegse ja kaasaegse, kohati lausa euroopaliku arhitektuuri segule oli Tallinn nõukogude ajal populaarne paik filmivõteteks. Ka suured magalarajoonid Lasnamäe, Mustamäe ja Õismäe tekkisid just sel ajal ning on jäänud arvestatavaks osaks kinnisvaramaastikul tänapäevani.

Tallinna Teletorni vaateplatvorm

Tere tulemast Tallinna Teletorni vaateplatvormile!170 meetri kõrgusel avaneb sulle üks võrratuimaid vaateid Eesti pealinnale. Saad nautida lummavat panoraamvaadet, mis ulatub kaugemale kui silm seletab. Võid jälgida kiiret linnaelu, vaadata kaunist päikeseloojangut ning tunnetada tuult. Teletorni vaateplatvorm on tõeline aken ajalukku ja tänapäeva.   Tänasel päeval lasub Teletornil kolm põhifunktsiooni: üle-eestiline side tagamine, traditsiooniliste Eesti maitsete pakkumine restoranis ning elamuste pakkumine. Tallinna teletornist on maaliline vaade igal aastaajal olenemata ilmast!

Loe edasi

Tallinna Lauluväljak

Tallinna Lauluväljak on populaarne ürituste toimumispaik. Ennekõike küll Eesti rahvuslike laulupidude toimumispaigana tuntud, aga toimuvad siin ka regiooni suurimad välikontserdid. Laulukaare alla mahub ligi 15 000 lauljat ja pealtvaatajaid alale 100 000. Siin on ajalugu ja vaated! Võimalus on minna ka 42 m kõrguse Tuletorni tippu, kust avaneb vaade Tallinna linnale ja lahele. Lauluväljaku kompleks on arhitektuurselt väga hinnatud ja on esimene sõjajärgne moderne ehitis Tallinnas, mis valmis 1960. a. Park on avatud jalutamiseks, sportimiseks ja piknikuks. Kultuurimälestiste riiklik register.

Loe edasi

Okta Centrum

1977. aastal valminud KEK-i hoone on kui monument nõukogudeaegsele arhitektuurile. Ehitis meenutab maandunud UFO-t. Huvitav teada: * Hoones on kõik kaheksanurkne - nii põhiplaan kui ka isegi prügikastid. * Efektne on maja ruumilise peegeldusena näiv kaheksanurkne tiik. * Hoone arhitektid on Toomas Rein ja Aulo Padar. * Nõukogude ajal käidi erilist hoonet uudistamas üle kogu Nõukogude Liidu.

Loe edasi

Tallinna Linnahall

Muinsuskaitseobjektiks olev Tallinna Linnahall valmis Moskva 1980. aasta suveolümpiamängudeks. Huvitava hoonekompleksi välisilme meenutab iidseid maiade püramiide ning vanu Rootsiaegseid bastione, mis ümbritsevad Tallinna vanalinna. Keskuse mereäärne asukoht, ligidus sadamale, 4200 kohaline vaatesaal, jäähall ja kohvikud muutsid hoone linnarahva seas nii kultuuriliselt kui linnaruumiliselt tähtsaks. Linnahall jääb talveunne - nii öeldi viimasel üritusel detsembris 2009. Hetkel toimuvad läbirääkimised vaid väljast vaadeldava kompleksi renoveerimisest ja kasutusele võtmisest konverentsikeskusena.

Loe edasi

Sillamäe linn

Sillamäe linn asub Soome lahe ääres Sõtke jõe suudmes. Tööstuslinna alguseks saab lugeda aastat 1946, mil otsustati rajada põlevkivimaake ümbertöötlev metallurgiatehas, et saada lõpptulemusena uraanioksiide. Selle tööstusharu tõttu oli linn tuntud suletud linnana. Täna saad linnas tutvuda sõjajärgsest ajast pärinevate stalinistliku ajastu hoonetega, klassikaliste alleede ja muuseumidega. Tellimisel pakub Sillamäe muuseum ja Sillamäe muuseumi filiaali ekspositsioon Sillamäe kultuurikeskuses linnaekskursioone eesti, vene ja inglise keeltes.       

Loe edasi

Original Sokos Hotel Viru

Legendaarne Hotell Viru on läbi aegade olnud keskne Tallinna linnasüdame sümbol ja teetähis. Asume linna peamise vaatamisväärsuse, keskaegse vanalinna väravate jalamil. Peamised meelelahutuskeskused ning vaatamisväärsused kõik vaid mõne minuti kaugusel. Jagame meie inimeste parimaid soovitusi, et puhkus Tallinnas oleks tõeliselt meeldejääv. Hotellis on hubased põhjamaise disainiga Standard toad ning eraldi hotellitiib 93 Superior toaga. Sviidid ja saunaga deluxed on ideaalsed erilisemateks hetkedeks. Pereseikluseks soovitame lõbusaid peretubasid, kus spetsiaalsed lastele mõeldud lisavarustus.

Loe edasi

Kosmonautika Puhkekeskus

Otse mere kaldal, endises legendaarses “Vzmorje” puhkekeskuses, veedad kõige päiksepaisteliseima suvepuhkuse Eestimaal! Teenekate kosmonautide ja teadlaste suvituskohaks valiti omal ajal uuringute tulemusel paik, kus paistab kõige rohkem päikest kogu NSVL läänerannikul.   Apartement-tüüpi majutus on ideaalseks suvituskohaks peredele või väiksematele seltskondadele.  Lisaks perepuhkusele saab meie juures korraldada ka suvepäevi ja seminare koos toitlustamisega. Väiksemate ürituste tarbeks on võimalik rentida eraldi saunamaja.

Loe edasi

Kino Sõprus konverentsiruum

Vanalinnas asuva kino Sõpruse hubane saal on sobilik seminaride, koolituste, firmapidude, privaatsete filmiõhtute ja teiste eriürituste korraldamiseks. Tallinna vanimas repertuaarkino saalis on 228 mugavat, teatristiilis istet, kaasaegne tehnika, suur ekraan, kvaliteetne helisüsteem, traadita internetiühendus ning kinobaar. Hubane atmosfäär, sõbralik kollektiiv ning paindlik hinnapoliitika aitavad tagada ürituse õnnestumise.

Loe edasi

Villa Andropoff

Villa Andropoff on looduskauni asukohaga puhkekeskus, mis sobib ideaalselt perepuhkuseks, firmaüritusteks, tähtpäevade pidamiseks ja ka privaatsust ning romantikat otsivatele külastajatele. Argielu unustamapanev keskkond, hinge kosutav männimets, imeline liivarand – see on paradiis neile, kes armastavad loodust!  Puhkekeskus pakub majutust suurepärase lahendusega apartement-tüüpi tubades omapärase arhitektuuriga peamajas või mändide vahel asetsevates ridaelamutes.

Loe edasi

Maarjamäe memoriaal

Maarjamäe memoriaal (arhitekt A. Murdmaa, skulptor M. Varik) on rajatud Pirita tee äärde Tallinna lahe ja Lasnamäe paekalda vahelisele platool. Maarjamäe memoriaal koosneb arhitektuursetest ja maastikukujunduslikest elementidest. Memoriaali keskne objekt on 35 meetri kõrgune Jääretke obelisk, mälestusansamblisse kuuluvad veel miiniristlejate „Avtroil" ja „Spartak" madruste hauad, dolokiviga vooderdatud kaldseinad, muruga kaetud kaldpinnad, nende vahel kulgevad teed ning hukkuvat linnuparve kujutav pronksskulptuur.

Loe edasi
Viimati muudetud: 04.04.2022

Teema: Kultuur ja Ajalugu