Eesti muuseumide pingerida Tripadvisoris

Allikas: Tanel Kindsigo, Visit Estonia

Eesti muuseumide pingerida Tripadvisoris

Reisijate hinnangutel ja kommentaaridel põhinev Tripadvisori portaal esitleb Eesti parimaid muuseume 2020. aasta alguse seisuga. Maailma kõige tuntumasse ja kasutatumasse reisiportaali lisandub iga minutiga ligi 200 hinnangut ja kommentaari. Suhteliselt hiljuti avatud suurte interaktiivsete muuseumide kõrval tuletab tabel eestlastele meelde ka muuseume, mis lipulaevade kõrval on ehk pisut varju jäänud. Näiteks millal käisid viimati Trükimuuseumis või väisasid Rüütliordude muuseumi?

TripAdvisor on maailma enim allalaaditud rakendus ja maailma suurim reisisait. Siiski tuleb meeles pidada, et nimekirja võib ajas muutuda.

Kas teadsid, et Eestis on Euroopa riikidest kõige rohkem muuseume 100 000 elaniku kohta? Meil on kokku 190 muuseumi 249 külastuskohaga, milles säilitatakse kokku umbes 7,4 miljonit museaali.

TYPA trüki- ja paberikunstikeskus

Foto: Roser Cusso

TYPA trüki- ja paberikunstikeskus

TYPA trüki- ja paberikunstikeskus asub Tartu vanas saapatehasehoones. Siin saab näha kuidas tehakse paberit, luuakse paberskulptuure, millised näevad välja vanad ajaloolised trükipressid. Uudistada võib erinevaid teemakohaseid ekspositsioone ja vahetuvaid näitusi. Avastamisrõõmu jagub nii lastega perele kui erialaspetsialistile.

Teaduskeskus AHHAA

Teaduskeskus AHHAA on keskus, mis väärtustab õppimist, pakkudes üllatusi nii suurtele kui väikestele. Siin leiab seiklusi, mõnusat ajaviidet, teadust ja põnevaid tegevusi. Võimalus on kõike ise tunnetada ja järgi proovida, sest kõik näitused on üles ehitatud "käed-külge"-meetodil. Baltimaade lõbusaim teaduskeskus asub Tartus.

Lennusadam

Foto: Arne Maasik

Lennusadam

Lennusadam on Euroopa üks kõige uhkemaid meremuuseume ning asub ajaloolises vesilennukite angaaris, kus on välja pandud ligi 200 ehtsat eksponaati. Siin on allveelaev Lembit, sajandivanune aurik-jäämurdja Suur Tõll, vesilennuk Short 184, vanima Eesti päritolu laeva vrakk, paadid ja purjekad, miinid, kahurid ning palju muid elusuuruses eksponaate. Lennusadama külastus on meeldejäävaks elamuseks kogu perele.

Eesti Tervishoiu Muuseum

Huvitava väljapaneku ja mitmekesise programmiga Tervishoiu muuseum asutati juba 1924. aastal. Muuseum asub Tallinna vanalinnas ning eksponeerib anatoomia-, füsioloogia- ja tervishoiuteemalist ekspositsiooni, mis aitab oma keha paremini tundma õppida ning innustab tervise eest paremini hoolt kandma.

Tallinna Rüütliordude Muuseum

Foto: Tallinna Rüütliordude Muuseum

Tallinna Rüütliordude Muuseum

Rüütliordude muuseum oma ainulaadse üle 700-st esemest koosneva kollektsiooniga tutvustab rüütliordude ajalugu kogu maailmast. Siin on ordenimärke, -tähti, -kette, riiklikke teenetemärke ning teisi autasusid. Suurem osa originaaleksponaate on kuninglike, vürstlike või vaimulike rüütliordude ordenid, kõik väljapaneku eksponaadid on originaalid, mis on mitme aastakümne vältel hoolikalt kogutud.

Tartu Mänguasjamuuseum

Mänguasjamuuseum on koht, kus nii lastel kui nende vanematel on palju põnevat vaatamist, äratundmist ja tegutsemist. Välja on pandud nukke ja nukumaju, kaisuloomi ja mänguautosid, haruldased Eesti filminukud, suveniir- ja kunstnikunukud, töötav mudelraudtee, üleskeeratavad mänguasjad ja palju muud nostalgiat tekitavat. Suvisel ajal on avatud sisehoov koos karuselli, veetünni, liivakasti ja õuemänguasjadega.

Eesti Rahva Muuseum

Foto: Eesti Rahva Muuseum

Ka Tallinnas asuvas Nuku- ja teatrimuuseumis leiab palju põnevat tegevust:

Eesti Rahva Muuseum

Eesti Rahva Muuseum on meie rahvusmuuseum, mis kajastab eestlaste kultuuri, elamise viisi ja laadi, silmas pidades siinset ajalist, ruumilist ja sotsiaalset eripära ning mitmekesisust. Lisaks kohalikule kultuurile pööratakse tähelepanu ka teistele soome-ugri rahvastele.

Kuressaare loss

Foto: Saaremaa muuseum

Kuressaare loss

Kuressaare linnus, mis on tuntud ka Kuressaare lossi nime all, on üks huvitavamaid ja paremini säilinud kindlusrajatisi Eestis. Praegu asub siin ajaloomuuseum, mis esitleb külastajatele lugusid Saaremaast ja saarlastest iidsetest aegadest tänase päevani ning pakub tegevusi vibulaskmisest aaretejahini.

Eesti Vabaõhumuuseum

Vabaõhumuuseumi 14 talu annavad ülevaate taluperede elust 18.–20. sajandil. Külas asuvad ka kirik, kõrts, koolimaja, veskid, pritsikuur, külapood ning võrgumajad mere ääres. Muuseum pakub igal aastaajal mõnusat ajaviidet, toredaid sündmusi ja töötubasid.

KUMU kunstimuuseum

Foto: EAS

KUMU kunstimuuseum

KUMU on tuntud kui Eesti Kunstimuuseumi peahoone ning see on kõige suurem ja esinduslikum näitusepaik Eestis. Kui püsiekspositsioon annab ülevaate Eesti kunstist, siis umbes pooled vahetuvatest näitustest tutvustavad Eesti kunsti ja ülejäänud rahvusvahelist kunstiajalugu ning kaasaegset kunsti.

Viimati muudetud: 22.02.2021

Teema: Kultuur ja Ajalugu