Parimad marja- ja seenekohad

Allikas: Aron Urb, Visit Estonia

Parimad marja- ja seenekohad

See on ammutuntud tõde, et kõige paremini maitsevad omakorjatud metsaannid. Eestis on metsi palju, seega on lihtne üles leida ka marja- ja seenepaigad. Siiski on rikkaliku korjamiskoha leidmine pigem õnneasi ning hea meelega oma salapaiku teistega ei jagata. Enne kui hakkad samme metsa poole seadma, vaata üle ka alljärgnevad kohad!

Tavapäraselt käiakse metsas maasikal, vaarikal ja mustikal. Aga eestlaste lemmikmarjad on ka murakad, pohlad ja jõhvikad. Kõik need on maitsvad nii kohe süües, kui hoidistades. Perenaistel retseptidest juba puudu ei tule! Seentest on enimhinnatud kukeseened, seda nii hea maitse kui omapärase välimuse tõttu. Koorekaste nendest kollastest kaunitaridest koos värskete kartulitega on üks parimaid suviseid roogi üldse!

Kukeseeni on kõige lihtsam leida Lõuna-Eestist (Põlvamaa, Valgamaa) ning Pärnu- ja Saaremaalt. Samuti maitsevad suurepäraselt puravikud, riisikad, sirmikud ja võiseened.

Männiriisikad leidub enamasti Harjumaal, Ida-Virumaal ja Võrumaal. Pilvikuid kasvab tihedalt Läänemaal, Jõgevamaal ja Võrumaal. Puravikud laiutavad aga Valgamaal, Lääne-Virumaal ja Põlvamaal. Võiseeni mine otsima Jõgevamaale, Tartumaale ja Lääne-Virumaale.

Kas teadsid, et Eestis pakutakse ka seeneretki, kus kogenud juhendaja kaasabil õpitakse seeni tundma ja määrama. Keri edasi, nimekirja leiad altpoolt. 

  • Põhja-Eesti

Oandu taimetarga rada on kui looduslik botaanikaaed. Sügisel kasvab raja äärde vabaõhu-seenenäitus, kus saab näha kuni 60 liiki seeni.
Paukjärve loodusrada on hästi tuntud suurepäraste mustika-, pohla- ja kukeseenekohtade poolest.

  • Lõuna-Eesti

Esimesed jõhvikakorjamise maailmameistrivõistlused toimusid Emajõe Suursoos, nii et selle koha võiksid kõrva taha panna kõik jõhvikasõbrad. Järvselja ürgmetsa loodusõpperada on huviliste seas tuntud oma suurepäraste mustikakohtadega, kuid samuti tasub külastada kauni loodusega Vapramäe - Vellavere - Vitipalu matkaradu või kiigata Peipsiveere marja- ja seeneretki.

  • Saared

Meie suurim saar Saaremaa on kuulus oma seene- ja marjakohtade poolest. Näiteks sea sammud Harilaiu matkarajale (võid valida nii kuue- kui üheteistkümne kilomeetrise raja), kus kuulu järgi head seened kasvavad, või Koigi matkarajale, kust marju leiad. Hiiumaal soovitame külastada Leemeti matkarada. Mustikaid ja kukeseeni võib leida ka Tallinna lähistelt Naissaare matkarajalt.


Retked koos juhendajaga

Kui sa tunned, et seene- ja marjamaailmas end väga koduselt ei tunne, siis tasub võtta appi giid, kes tunneb eri seeni ning metsamarju ja oskab sind juhendada. Näiteks:

RMK on kokku pannud väärt nimekirja parimatest seene- ja marjakohtadest üle Eesti.


Tähtis teada

Mida kaasa võtta?

Kui lähed metsa omal käel, veendu, et kaasas oleksid vihmakeep, veekindlad jalanõud, täislaetud akuga telefon (hea kui sellel oleks ka kompassirakendus või võta kaasa päris kompass), laetud akupank ja sääsetõrjevahend. Puugihammustuste vältimiseks kanna heledat, pikkade varrukatega riietust, püksisääred tuleks toppida sokkide või kummikute sisse.

Mida korjata ja mida mitte?

Eesti metsades on külluslikult erinevaid söögiseeni, kuid võib välimus võib petta. Kui vähegi kahtled, jäta seen korjamata. Kasulik on enne metsaminekut ära teha kodutöö ja tutvuda meie metsades kasvavate söödavate seente ja marjadega.

Kuhu mitte minna?

Kaitseväe harjutusaladel ja nende läheduses liikudes tuleb turvalisuse huvides jälgida liikumispiiranguid ja ohutusnõudeid. Selliste alade piirid on tähistatud valge-punase- või kollase-punasetriibuliste postidega. Igale postile on märgitud must nool, mis näitab, millisesse suunda jääb harjutusväli.

Kui juhtub, et metsas hätta jääd või ära eksid, siis helista numbrile 112.