Euroopa kultuuripealinn 2024 – Tartu!

Allikas: Mana Kaasik

Euroopa kultuuripealinn 2024 – Tartu!

Üks kolmest 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnast on meie oma kodune Tartu. Võit tuli tasavägises heitluses Narvaga, otsuse tegi rahvusvaheline sõltumatu ekspertkomisjon. Nüüd ka selgunud suur osa programmist.

Eesti suuruselt teise linnaga on igal eestlasel oma suhe – kes on siin tarkust taga nõudnud, kes külastanud muuseume ja näitusi, kes aga lihtsalt läbi sõites linna imetlenud. See linn ei jäta kedagi külmaks, ka läbisõitja tunnetab siinset õhustikku. Vanamoeliselt võiks seda ehk nimetada Tartu vaimuks?

Legendaarne Inglisild Toomemäel

Foto: Jaak Nilson, Visit Estonia

Aastal 2024 on Tartu kord olla läbi aasta terve Euroopa tähelepanu keskpunktis. Saavutatud tiitel tõi suurepärase võimaluse veelgi elavdada linna kultuurielu, tutvustada oma kultuuriväärtusi kogu maailma külalistele ning tuua kultuurisündmused ja -pärand linnarahvale koju kätte.

Tartu on juba rahvuslikust ärkamisajast peale olnud Eesti vaimne ja kultuuriline keskus, väljendab seda ka linna hüüdnimi: Emajõe Ateena. Siin on laulupidude traditsiooni häll, siin sündis esimene rahvuslik teater ja alustasid oma tegevust esimesed ajalehed ning kultuuriseltsid. Olles Eesti kultuuri sünnikohaks, on Tartu alati koondanud häid mõtteid ja tarku inimesi.

Ajalooline Raekoja plats

Tekst

Foto: Riina Varol, Visit Estonia

Kultuuriaasta programm

Suur osa programmist on juba lukku löödud. On teada, et Tartu 2024 kolm programmiliini on Elu ja Keskkond, Inimene ja Oskused ning Omapära ja Euroopa. Vaatame üle, mida iga alapunkt sisaldab.

Elu ja Keskkond

 • «Metsavaimud masinas» on korraga nii Eesti Rahvaluule Arhiivi kogudest koostatud looduspärimuse veebiantoloogia ning ka rahvusvaheline digikunsti näitus, mis avab vanade pärimuste tähendust.

 • ReVogue moefestivali eesmär­giks on suunata inimesi kiirmoekettidest ja kasutute moekaupade ostmiselt läbimõeldumale moetarbimisele. Toimuvad moesündmused, sealhulgas moemess ja kolm moeetendust – MoodPerformanceTants, OmaMood ja Antoniuse Moeetendus.

 • «Emajõe ja Suure Järvistu taasavastus» on rahvusvaheline laevafestival, mis annab nii eestlastele kui külalistele Euroopast võimaluse teha lähemat tutvust Võrtsjärvest Peipsini ulatuva põneva ja veel vähe tuntud veteilmaga. Festivali raames toimub sadamates mitmekesine kultuuri- ja haridusprogramm nii laevadel kui kallastel.

 • «Loodus loob» on festival, mis paneb publiku märkama elurikkust meie ümber. Festivali tegevustega süvenetakse looduse ja kultuuri seostesse linnaruumis ning publikule esitletakse loodusest inspireeritud loomingut.

 • «Kureeritud elurikkus» toob ja loob Tartu kesklinna parkidesse ja haljasaladele rikkalikumalt elu – rohkem inimesi, lopsakamat taimestikku, huvitavaid tegevusi, mängu- ja sportimisvõimalusi, maastikukunsti. Tartu muutub selliselt veel mõnusamaks paigaks nii taimedele, putukatele, väikestele loomadele kui inimestele.

 • «Stencibility läheb Euroopasse» tutvustab nii kohalikule kui ka rahvusvahelisele publikule Tartu tänavakunsti eripära ja tänavakunstnikke.

 • «Kasvades oma toiduga» on keskkonnasõbraliku toidu kasvatamise algatus, mis haarab õppeasutusi ja peresid kogu Lõuna-Eestist. Programmi raames õpetatakse lapsi väärtustama toitu seemnest kompostimiseni. Sõnum omakasvatatud puhtast toidust jõuab üle Euroopa!

 • «Metsikud bitid» on tehnoloogilise kunsti vabaõhunäitus, mis paneb vaataja mõtlema looduse ja tehnoloogia seoste üle.Küll on ilus, kui linnast voolab läbi jõgi

Pilt: Mana Maasik


Inimene ja Oskused

 • «Peaasi ajab naerma!» sõnum on, et ehkki vaimne tervis on oluline osa elust, on meie mured on tihti nähtamatud ja häbimärgi pitseriga. Seepärast on oluline luua toetav ja hooliv vaimsest tervisest rääkimise kultuur. «Peaasi ajab naerma!» lisab vaimse tervise teemade avamisele huumori nüansi ning kutsub selleks Lõuna-Eestis ellu vaimse tervise kohvikud, improkomöödia harrastusgrupid ning stand-up-etendused, kus laval jagavad oma vaimse tervise lugu nii professionaalid kui kohalikud inimesed.

 • «Kunst loob lähedust» arendab kunsti abil sotsiaalseid oskusi ja vastastikust mõistmist. Projekti käigus luuakse kunsti- ja sotsiaalvaldkondi siduv haridusprogramm, suhtlust toetavad kunstiteosed ja toimub rahvusvaheline kaasaegse kunsti näitus.

 • «Läbi linna» on elav lugu Tartust ja tartlastest, kus kogutakse eriilmeliste linnaosade elanike eriilmelisi mälestusi. «Läbi linna» paneb Tartu linnapildi loominguliselt kihama ja annab hääle neile, kes muidu kunstiliselt kaasa ei räägi. Publik saab kogeda linnaosa ja selle inimeste lugusid läbi rändava lavastuse.

 • «Hinge helid» on ambient-muusika elamuskontsertide sari Tartus. Publikule luuakse elektroonilise muusika, psühhogeograafilise teatri, visuaalide ja valguse mänguga terviklikke kogemusi. Igale elamuskontserdile eelneb temaatiline kuuldematk.

 • «Varjatud maailmade avardumine» tegeleb erilist tuge vajavate inimeste loominguliste eneseväljendusvõimaluste avardamisega.

 • Autsaiderkunsti tutvustatakse laiemale publikule ja 2024. suvel avatakse rahvusvahelise autsaiderkunsti näitused kolmes Eesti linnas – Tartus, Narvas ning Viljandis.

 • Kirjandusfestival Prima Vista 2024 «Paremad ja halvemad tulevikud» on valdkondade ülene kirjandusfestival, mis käsitleb kunstilises ja kriitilises vormis utoopiate ja düstoopiate tänapäevast tähendust. Festival kutsub kokku erinevate maade kirjanikud, kunstnikud, akadeemikud ja kultuuripubliku, et kaardistada ja mõtestada võimalikult mitmekesiselt ja laiapõhjaliselt meie tulevikuga seotud ühiskondlikke hirme ja lootusi.

 • Põlvest põlve toob kohaliku ja rahvusvahelise publikuni vanemate põlvkondade ununema kippuvad oskused. Aastatel 2023–2024 toimuvad Tartus ja Lõuna-Eestis erinevad arhailise oskuste töötoad.

 • Sürrealism 100 raames korraldatakse Tartu Kunstimuuseumis ja Eesti Rahva Muuseumis neli kunstiprojekti, mis on pühendatud sürrealismi manifesti 100. aastapäevale. Sündmustega kaasneb mitmekülgne publiku- ja kõrvalprogramm.

 • «Peedist pesumasin» on Eesti Maanteemuuseumi, Eesti Põllumajandusmuuseumi ja Tartu Linnamuuseumi ühine näituseprojekt leiutamisest, leidlikkusest, taaskasutusest ja isetegemisest. Pole oluline, kas oled sa noor või vana ning mis on sinu oskused, «Peedist pesumasin» tahab äratada igaühes isetegemise pisiku!


Tartu viimaste aastate suur hitt on olnud Autovabaduse puiestee. Jalakäijatel on mõnusalt ruumi, saab julgelt liikuda ja suveilma nautida.Pilt: Maanus KullamaaOmapära ja Euroopa

 • Performa Borealis on rahvusvaheline professionaalne etenduskunstide festival, mille teemaks on sotsiaalselt vastutustundlik ja keskkonnateadlik teater. Festival toimub nii teatrisaalides kui linnaruumis ning publik saab vaadata nii visuaalteatrit, poliitilist teatrit, dokumentaalteatrit, kaasaegset tantsu ja tsirkust jne. See kõik on 2024. aastal tõeliseks inspiratsiooniks ja maiuspalaks.

 • «Toomemäe taasavamine» – Tartu linna keskne koht Toomemägi ärkab ellu valguse, kultuuri ja teaduste kaasabil. Tartlased ja Tartu külalised saavad jalutada toomkiriku varemete vahel, mida kaunistab terviklik valguslahendus ja kogeda Toomemäel üllatavaid installatsioone, mis tutvustavad Tartu Ülikooli kultuuripärandit. Toomemägi on väärt avastamist!

 • Suudlev Tartu on inimliku hoolivuse ja lugupidamise algatus, mis koosneb haridusprogrammist, suurest kontsertlavastusest ning enneolematust ühissuudlusest. Asjadest räägitakse lihtsalt ja ausalt ning sündmustel pakutakse suurepärast meelelahutust. Eestvedajate sõnum on: «Sest mis on elu ilma suudlemiseta? Lihtsalt morn kulg.»

 • «Maailma maaliin» avab Lõuna-Eestit marsruut-etendustega erinevate keelelis-kultuuriliste gruppide silmade läbi. Karakterid, lood ja oskused on Lõuna-Eestis alati au sees olnud!

 • Tartu maailmaülikool on kogukonna-akadeemiate sari. Neis inspireerivad üksteist ja parandavad maailma Lõuna-Eesti aktiivsed kogukonnad ning maailma tippteadlased ja -kultuuritegelased. Osavõtjad otsivad koos teiste ärksameelsetega lahendusi globaalsetele probleemidele lokaalselt ja vastupidi.

 • Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm on kogu piirkonda hõlmav arendus- ja kaasamisalgatus, kus sõna on vägevatel kogukondadel, kelle loodud eripäraste sündmuste kaudu tutvustatakse siinsete paikade ja inimeste lugu tervele Euroopale.

 • Ellujäämise Kunstide Dokprogramm loob dokumentaalfilmide kogumiku. Need Lõuna-Eesti mitmekesisust näitavad teosed valmivad Eesti ja maailma režissööride koostöös. Lühifilmid liidetakse kokku «Ellujäämise kunstide» filmikassetiks, mida on võimalik vaadata kinodes üle Eesti, telekanalitest või linastustel pisikestes külades. Kellele sobivad pigem õhtukleit ja ülikond, naudivad neid filme Lõuna-Eesti erilisusest mõnel Euroopa mainekal filmifestivalil.

 • Hübriidarvamusfestival Tartus ja Euroopas. Aastal 2024 on Tartu samal ajal digitaalne maailmalinn ja roheline väikelinn. Tulevikust hoolivaid inimesi kutsutakse kaheks päevaks Tartu [eel]arvamusfestivalile ja üle-Euroopalisele Hybrid European Democracy Festivalile. Aruteludes luuakse huvitavaid mõttelõngu, mis viivad igale poole Euroopasse, Lõuna-Eesti suitsusaunadest Lääne-Euroopa ülikoolilinnakuteni.

Tartu ajalugu

Kas teadsid, et Tartu on Baltikumi vanim linn? Seda kinnitavad vanad Vene kroonikad, kus Tartut on esmakordselt mainitud juba 1030. aastal, kui Jaroslav Targa väed linna vallutasid. Läbi ajaloo on Tartu käinud käest kätte, olnud sakslaste, venelaste, poolakate ja rootslaste võimu all. Oma pika ja värvika ajaloo vältel on Tartu kandnud palju erinevaid nimesid – Tarbatu, Dorpat, Dorpt, Dörpt, Derpt ja Jurjev.

Rootsi ajal 1630. aastal asutati siia esimene gümnaasium ja kaks aastat hiljem, 1632. aastal ülikool, kus on õppinud ja õpetanud mitmed maailmakuulsad teadlased ja haritlased. Siinsest ülikoolist võrsus esimene Eesti rahvuslik eliit. Tänasel päeval kuulub Tartu ülikool esimese 400 hulka maailma mainekamate ülikoolide reas.

Rohelust täis linn, mille poolitab Emajõgi

Foto: Sven Zacek, Visit Estonia

Linn on koduks pea 100 000 tartlasele. Omanäolised puitlinnaosad, väärikas ülikool, huvitavad arhitektuuripärlid, mõnusad väikesed kohvikud, kirev kultuuri- ja spordielu, värvikas tänavakunst, arvukad muuseumid – neil kõigil on jutustada oma lugu.

Festivalid, kontserdid, teatrietendused, kogu elav ja värvikirev kultuurielu on linna omanäolise vaimse ja boheemlasliku õhkkonna säilitanud tänase päevani. Ajal on siin oma tempo ja mõõde.

Osale Tartu virtuaaltuuril või tule Tartusse ja saa sellest kõigest ise osa!

Viimati muudetud: 08.04.2022

Teema: Lõuna-Eesti, Kultuur ja Ajalugu