Tartu urkabaaride asemel võtavad maad "hipster-vaibiga" kohvikud

Allikas: Riina Varol

Tartu urkabaaride asemel võtavad maad "hipster-vaibiga" kohvikud

1990ndatel iga endast lugupidavat kortermaja ilmestanud keldribaarid on suuresti kadunud, samuti tolle ajastu hõngu kandvad oaasid. Aga loodus tühja kohta ei salli – hipsterliku "vaibiga" kohvikud ja baarid vallutavad linna lausa mühinaga.

Alustame baaridest

Jakobi on Itaalia stiilis aperitivo baar otse Karlova südames, kus nautida koos sõpradega kokteile, seltskonda ja toitu.

Pilt: Jakobi kokteilibaar


Esimesena võtame vaatluse alla Barlova – see on Karlova südames asuv kogukonnabaar, kust leiab eest hubaselt mõnusa sisustuse, värvikad tegelased nii kundede kui töötajate seas ning meeleolukad õhtud.

Mekkida saab kohalikke käsitööõllesid, Saicafi kohvi, Itaalia veine ja kui eriti hästi läheb, saab midagi hamba alla ka.

Kultuuriprogrammil tasub Facebooki kaudu silma peal hoida, sest igal kuul ripub baari seintel uus kunstinäitus, aeg-ajalt saab nautida muusikalisi etteasteid või panna proovile oma teadmised mõnes viktoriinis.

Õdus baar on ka Toomemäel asuv ULA, kus on kaunis õueala, toimuvad laua- ja mälumänguõhtud, tehakse lõket ja mõeldakse välja igasugu üllatus-vigureid (näiteks lumekindluse ehitamine jms).

No ja siis kindlasti tuleb ära mainida käsitööõllesid pakkuv Möku, mis meelitab soojadel suveõhtutel (ja ka muul ajal, mil tahe värsket õhku nautida) oma õuealaga. Kas oled kuulnud Riki Tiki kokteilibaarist? Aparaaditehases asuv baar pakub troopilisi kokteile ja ka atmosfäär on aastaajast olenemata palmisaarelik.

Mainimata ei saa jätte ka Jakobi kokteilibaari, kus on Eesti loodusest inspireeritud joogid, Vein ja Vine veinibaari, kus saab taskukohase hinnaga häid jooke, ning muidugi Genialistide Klubi, mis on subkultuuride kohtumispaik.


Barlova on Karlova südames asuv kogukonnabaar, kust leiab eest hubaselt mõnusa sisustuse, värvikad tegelased nii kundede kui töötajate seas ning meeleolukad õhtud.

Pilt: Aleksandr Heifets


Nüüd vaatame üle kohvikud, mis oma õdusa atmosfääriga külla kutsuvad


Soovid head kohvi? Siis kindlasti käi läbi Karlova Kohvi ökorösti röstikojast. Hommikuti saab seal ka putru. Kesklinnas saab head kohvi Säde kohviteegist, kus on ka imemaitsvad küpsetised.

Heade saiakeste pärast oleme valmis rändama ka teise linna otsa, eksole?! Näiteks Supilinnas asuv pereäri Saiasahwer ja sealne lõhn ei suuda kedagi külmaks jätta. Ka kõige põikpäisemal dieedipidajal hakkab suu vett jooksma.

Lastesõbralikuks kohvikuks on tunnistatud aga perekohvik Anna Edasi, kus valmistatakse kõik tooted kohalikust Eesti toorainest ja pakutakse õiglase kaubanduse kohvi. Mainime ära ka kohviku Wedur, Saiapalee Tüümian ja koogipoe Mandel.


Idülliline koogipood Mandel. Vaiksel Veski tänaval Toomemäe nõlval ootab kõiki maiasmokke koogipood Mandel, kus lookas koogileti kõrval püüab pilku hubane interjöör ning igal mööbliesemel ja toidunõul on oma lugu rääkida.

Pilt: Katrin Käis

Paigad, mis just suvisel ajal elu sisse saavad

Soojade ilmadega koondub ööelu Emajõe kallastele: avatakse promenaadi suvekohvikud, näiteks Mojitobaar Väike Kuuba, Riffen ja TOKO. Ilmselt saab suvebaaride osa sel aastal ka täiendust.

Üle ega ümber ei saa ka juba klassikaks kujunenud kohtadest nagu Aparaaditehas, mis koondab hipstereid, kunsti- ja kultuuritegelasi ning samuti Kultuuriklubi Salong, mis asub Tartu Kirjanduse majas. Vaatamist ja kogemist väärt baar on ka tARTu kunstipoes tegutsev kokteilibaar Napp.

Kohalikud väiketootjad

Tartus asuvad Peninuki Distillery ja Pühaste Pruulikoda, kuhu saab minna uudistama, kuidas tootmisprotsess käib. Kohapeal saab valmistoodangut ka mekkida ja kaasa osta.Suvine Emajõe äär on rahvast täis. Pildil Mojitobaar Väike Kuuba.

Pilt: Väike Kuuba
Viimati muudetud: 20.05.2022

Teema: Lõuna-Eesti, Söök, Jook ja Ööelu