Eesrindlik ja vanamoeline eestlane

Allikas: Renee Altrov, Visit Estonia

Eesrindlik ja vanamoeline eestlane

Autor:

Mihkel RaudKirjanik


Eestlased on vastuoludest pakatavad inimesed. Neile meeldib endist kui maailma edumeelseimatest inimestest mõelda ja mõnikord on selleks ka põhjust. Teisalt kandideerib eestlane universumi kõige vanamoelisema olendi tiitlile.

Eesrindlik metsamees

Foto: Mariann Liimal

Kuna Eesti vabanes nõukogude ikkest 1990. aastate alguses, õnnestus neil üks mujal maailmas läbipõetud arenguetapp vahele jätta ning faksimasinad, flopikettad ja piiparid pole Eestis kunagi ülearu populaarsed olnud. Eestlane sööstis pärgamendi-ajastust otse 21. sajandisse ning oma elu digiteerimisel on nad tõepoolest märkimisväärseid edusamme teinud. Nii Skype, mobiil-ID, internetis mõne minutiga täidetavad maksudeklaratsioonid kui ka e-valimised on pärit Eestist, vähemalt meeldib eestlastele endile seda uskuda.

Ettevõtte loomiseks ei pea eestlane lillegi liigutama, kui, siis äärmisel juhul arvutihiirt. Ettevõtlus on Eestis sama püha nagu ramadan Iraanis või barbeque-kastmete festival Ameerika Ühendriikides ning seetõttu on ettevõtte moodustamine Eestis naeruväärselt lihtne. Igaühel õnnestub oma firma paari minutiga internetis ära registreerida ja kohe äritegevusse sukelduda, olgu selleks nafta kaevandamine või suhkruvati tootmine, mis on Eestis võrdselt populaarsed ettevõtlusliigid (NB! – naftat Eestis siiski ei leidu).

Kontor Eesti moodi

Foto: Renee Altrov

Kui ülejäänud maailmas tuleb maksudeklaratsiooni esitamiseks eraldi arvepidaja palgata, käib eestlastel kõik viuhti! Sukeldu aga veebi, logi maksuameti veebilehel sisse, pane paar linnukest, vajuta „Enterit” ja ongi valmis. Ilma naljata: tuludeklaratsioonid täidavad end Eestis peaaegu ise ning üle kümne minuti ei lähe selleks kunagi.

Niisiis on Eesti tõeline tulevikuriik, millele kannule jõudmiseks peab ülejäänud maailm tublisti vaeva nägema. Teisalt suudavad eestlased tõeliste ürginimeste moodi käituda ja – mis veel hullem – mõelda.

Nii jumaldab eestlane kõikvõimalikke posijaid, selgeltnägijaid, kaardimoore, nõidasid ja tervendajaid. Eestlane ei tee ühtegi olulist eluotsust enne, kui pendliga mees pole tema energiavälju uurinud ja oma õnnistust andnud. Posijad aitavad eestlast hea meelega, kuigi selle eest tuleb kõvasti kukrut kergendada, sest autoliisingut peab ka nõid maksma, kui ta just luuavarrel ringi ei pane.

Eestlane mõnulemas oma suvila aias

Foto: Renee Altrov


Iga eestlase öökapp on täis kõikvõimalikke peente nimedega kristalle. Tõsi mis tõsi: imettegeva jõuga kivikesed on eestlaste suurim rahvuslik uhkus ja kui sa magama minnes tervendavat kristalli padja alla ei pane, pole sa ilmselt õige eestlane.

Eestlaste usk teispoolsusest saabuvasse abisse on vankumatu. Sestap pole ka imestada, miks nad lihtsasti kättesaadavaid maiseid mõnusid pahatihti väärtustada ei oska. Võib-olla just seepärast jõuavad ülejäänud maailma moeröögatused Eestisse hilinemisega.

Kui Apple uue iPhone’i välja laseb, saab eestlane sellele alles aasta pärast küüned taha. Kui maailmakuulus laulja Eestisse esinema jõuab, hakkab tema populaarsus juba hääbuma. Ja kui eestlane mõne moevoolu ohvriks langeb, võib üsna kindel olla, et ülejäänud maailmas hakkab vastav asi juba moest välja minema.

Niisiis on eestlane täis karjuvaid vastuolusid. Kuid seda põnevam on nendega suhelda, sest kunagi ei tea, millal nad oma külalistega vesteldes hologrammiks muutuvad või – vastupidi – tõelise ürginimesena esinevad. Igav nendega ei hakka, selles võib igatahes kindel olla!


Vaata, kuidas välismaalased Eestit kogevad: #EstonianWay!

Viimati muudetud: 02.02.2022

Teema: Kultuur ja Ajalugu