Digitaalne aastaring ehk 12 digiteenust E-Eestis

Allikas: Taaniel Malleus

Digitaalne aastaring ehk 12 digiteenust E-Eestis

Eesti on vaid sajandiga arenenud põllumajandusega tegelevast maast digitaalseks ühiskonnaks – tänaseks oleme maailma esimene e-teenusena toimiv riik.


Eesti riik pakub oma kodanikele sadu e-teenuseid ja ettevõtetele on neid veelgi rohkem. Mõned neist tunduvad ulmelistena, teised aga nii igapäevastena, et me ei kujuta elu ilma nendeta enam ettegi. Tänu neile säästame tunduvalt nii aega, jõudu kui raha. Kas teadsid, et ainuüksi digiallkirjastamine hoiab aasta jooksul kokku 5 päeva ehk terve töönädala jagu aega? Iga kuu säästetakse Eestis tänu paberivabale asjaajamisele Eiffeli torni kõrgune paberikuhi! Isegi kui kodanik ei ela Eestis, võib ta taotleda Eesti e-residentsust, kasutada digiallkirja ning e-teenuseid, näiteks luua Eestis oma ettevõte ja juhtida seda sõltumata oma asukohast üle veebi.

Milline võiks siis olla digitaalne aastaring, kui pakkuda iga kuu kohta välja üks digiteenus? Loomulikult võib enamust neist kasutada ka aastaringselt.

Suhtlemine kooliga käib elektrooniliselt

Foto: Tõnu Runnel


September: e-kool

Jälle algab kool ja tänu eKoolile saavad lapsevanemad jälgida oma laste arengut ning vajadusel suhelda õpetajatega. Iga päev sisestatakse süsteemi üle miljoni hinde.


Oktoober: e-valimised

Selleks, et valimistel oma hääl anda, ei pea minema valimisjaoskonda, e-hääletamine on lihtne ja mugav. See on sama turvaline ja anonüümne kui traditsiooniline hääletamine ja seda kasutatakse juba 2005.aastast.

Kasuta tehnoloogiat looduse avastamiseks

Foto: Taaniel Malleus


November: digiretsept

Kui eestlane haigestub, ei lähe ta apteeki, paberretsept näpus. Perearst sisestab digiretsepti üle interneti otse retseptikeskuse andmebaasi, kus see on koheselt apteekidele kättesaadav. Mine ükskõik millisesse apteeki ja osta rohi välja!


Detsember: jõulukuusk äpiga

Mis võiks olla lõbusam kui talvisest metsast oma jõulupuu otsimine? RMK mobiilirakenduse või veebilehe abil on lihtne tuvastada riigimetsa asukoht, tutvuda kuusetoomise juhistega ning puu eest tasuda.

Turvaline digiallkirjastamine

Foto: Rasmus Jurkatam


Jaanuar: digiallkiri

Eesti ID-kaart on maailmas üks eesrindlikumaid. See annab juurdepääsu kõigile riigi e-teenustele, on Euroopa reisidokument, kinnitab tervisekindlustust ja võimaldab turvaliselt dokumente allkirjastada.


Veebruar: õpime keeli

Kuigi eestlased on head keelteoskajad, õpivad nad meelsasti juurde uusi tarkusi. Selleks on suurepärane vahend Lingvist. Turistid saavad tasuta proovida eesti keele lühikursust ning selgeks õppida 100 kõige vajalikumat eesti sõna.

E-teenused säästavad aega ja raha

Foto: Visit Estonia


Märts: tuludeklaratsioon läbi e-maksuameti

E-maksuametis on tuludeklaratsioon eeltäidetud, inimese osaks jääb vaid selle üle kontrollimine ja kinnitamine. Kas saab olla veel midagi lihtsamat? Eestis makstakse 95% maksudest internetis.


Aprill: sünnitunnistus

Digitaalne elu algab Eestis varakult - osa haiglaid pakub elektroonilist sünnitunnistust. See tähendab, et lapse sündi saab registreerida internetis, jättes paberitöö ära.

Eesti on start-up paradiis

Foto: Rasmus Jurkatam


Mai: alusta oma äriga

Eesti on maailmas tuntud riigina, millel on üks suuremaid start-up ettevõtete arve ühe elaniku kohta. Üheks põhjuseks on kindlasti see, et oma ettevõtte alustamine on lihtne. Alates 2011.aastast saab uue ettevõtte registreerida internetis ja see ei võta aega üle 20 minuti. 98% uutest ettevõtetest kantakse e-äriregistrisse digitaalselt.


Juuni: mobiilne parkimine

Mobiilne parkimine on lihtne ja mugav, enam pole vaja selleks raha kaasas kanda. Parkimisteenuse eest saab maksta mobiiltelefoniga, kasutades kas äppi või SMS-i ning M-parkimine on võimalik nii eraparklates kui linnade tasulistel aladel.

Raha liigutamine on lihtne

Foto: Magnus Heinmets


Juuli: liiguta raha

Suvine reisihooaeg on alanud ning aegajalt võib tekkida vajadus välismaale raha saata. Kuid tasub tähele panna, et pangatasud võivad ulatuda kuni 5%-ni summast. Nutikas lahendus on Wise - kahe eestlase poolt käivitatud rahaülekandeteenus, mis võimaldab seda teha kuni 8 korda odavamalt kui pank.


August: pakid saabuvad pakirobotiga

Lase tassimistöö ära teha robotidel! Eesti ettevõte Starship Technologies kasutab kauba tarnimiseks isejuhtimisega roboteid. Cleveroni robotterminalid võimaldavad aga pakkide saatmist ja vastuvõtmist.

Viimati muudetud: 22.10.2022

Teema: Kultuur ja Ajalugu