Neli põhjust, miks minna lapsega muuseumi

Allikas: Lastemuuseum Miiamilla

Neli põhjust, miks minna lapsega muuseumi

Autor:

Mari Tammar
Lastemuuseum Miiamilla külastusjuht


Juuni algusest on uksed avanud taas mängutoad ning interaktiivsed ja mängulised muuseumid. Teiste seas ootab jälle endale külalisi ka Lastemuuseum Miiamilla Kadriorus. Miks võiks aga mängutoa asemel muuseumi külastamist eelistada? Pakume selleks neli vahvat põhjust. Muuseas, võimalusi, millist muuseumi külastada, on Eestis väga palju. Nimelt on Eestis 190 muuseumi 249 külastuskohaga, milles säilitatakse kokku ca 7,4 miljonit museaali.

Muuseum annab võimaluse põnevaks ajaveetmiseks ja ühiste mälestuste kogumiseks

Tähtsam kui kallid kingitused on lapsele oma vanemaga koos veedetud aeg ning üheskoos kogutud elamused. Just sellest jäävad lapsele mälestused, mida aastakümneid hiljem on üheskoos hea meenutada. Ühine tore päev muuseumi külastamiseks võib alata juba rongi- või trammisõiduga, jalutuskäiguga vanalinnas või rattasõiduga läbi metsa. Väike sissejuhatav tegevus enne muuseumi külastamist on kindlasti hea, et rääkida, kuhu ja mida vaatama minnakse, last eesootavaks häälestades. Kui muuseum asub mõnes põneva ajalooga piirkonnas (Tallinnas näiteks Kadriorus või vanalinnas), tasub kindlasti võtta aega, et ka ümbrusega tutvuda.

 

Muuseumide külastamine avardab lapse silmaringi ja julgustab olema uudishimulik

Tuntud teadlane Albert Einstein on öelnud, et tal ei ole ühtegi annet, ta on lihtsalt uudishimulik. Tõepoolest on uudishimu liikumapanev jõud: see sunnib meid otsima vastuseid ja esitama küsimusi, tekitab meis soovi rohkem teada saada ja seeläbi midagi uut avastada. On isegi öeldud, et uudishimu on intelligentsuse lahutamatu osa.

Muuseumid, mis on lapse jaoks pungil tundmatuid asju, on ideaalne keskkond uudishimu sütitamiseks. Seejuures on muidugi oluline, et lapsevanem oleks koos lapsega uudishimulik ja aitaks ta küsimustele vastuseid leida. Kuigi juba muuseumi interjöör ise võib kujuneda lapsele elamuseks omaette, on lapsevanema suunav roll selle uurimisel oluline. Vanem saab lapse tähelepanu suunata, ühe või teise asja vastu huvi tekitada, lapse küsimustele vastata ja selgitada. Mida rohkem sedaviisi üheskoos ringi uudistatakse, seda harivamaks külastus kujuneb.

Muuseumi külastamine annab hea võimaluse rääkida lapsele enda mälestusi

On teada ütlus, et kes minevikku ei mäleta, elab tulevikuta. Kuigi muuseumid võivad talletada sadade ja tuhandete aastate vanust informatsiooni, on väikese inimese jaoks erakordselt olulised ka tema vanemate ja vanavanemate lood. Läbi nende kujuneb lapse identiteet ja arusaam sellest, millisesse kultuuriruumi ta kuulub. Sestap on väga oluline rääkida lastele ka oma mälestusi. Muuseumi külastades või pärast muuseumi kohvikus istudes on seda väga sobilik teha.

 

Avalike kultuurisündmuste ja -asutuste külastamine arendab lapse sotsiaalseid oskusi

Sotsiaalseteks oskusteks on näiteks võõras keskkonnas ja võõraste inimestega suhtlemine. Samuti üheskoos teistega mängimine, abivalmidus, empaatiavõime, ent ka otsusekindlus ning oskus nõuannete ja reeglite järgi käituda. Kõiki neid sotsiaalseid oskusi on võimalik muuseumi keskkonnas väga märkamatult õppida, sest muuseum pakub uut keskkonda, uusi inimesi, ent ka teatud reegleid ja tingimusi, millele vastavalt tuleb käituda. Eelkõige pakub muuseum aga siiski põnevust. 


Tallinna Linnamuuseumil on kokku seitse filiaali - linnamuuseum, fotomuuseum, Kiek in de Köki kindlustustemuuseum, Kalamaja muuseum, Peeter I maja, Tallinna Vene Muuseum, ent kõige pisematele sobib hästi alustada just Lastemuuseumist Miiamilla.

Viimati muudetud: 20.06.2022

Teema: Tallinn, Kultuur ja Ajalugu