Vana Tallinna lood ja legendid

Allikas: Andres Raudjalg, Visit Estonia

Vana Tallinna lood ja legendid

Igal keskaegsel linnal on oma lood ja legendid, mis on sajandeid säilinud ja mida on põlvest põlve edasi jutustatud. 800-aastane Tallinn on selliste lugude ja legendide poolest eriti rikas.

PS! Tallinn oma legendide ja muu iluga on ka mujal maailmas tunnustust leidnud – Suurbritannia ajakiri Wanderlust korraldab igal aastal konkursi parimate sihtkohtade leidmiseks. Hääletuse tulemusel sai Tallinn teise koha kategoorias "Euroopa kõige ihaldusväärsem linn, mida külastada".

Olles Tallinna vanalinnas, tõmbad iga sammu ja hingetõmbega endasse ajalugu, igas vanas majas on mingi saladus. Mitmed vanalinna tuurid ja ekskursioonid on inspireeritud ühest või teisest iidsest legendist ning uurivad nendega seotud tegevuspaiku.

Just siin langes taevast Taani lipp

Foto: Oliver Moosus, Visit Estonia

Interaktiivne muuseum-teater Tallinna Legendid on omamoodi meelelahutuslik kogemus, mis tutvustab põnevaid lugusid etenduste, väljapanekute, videote ja animatsioonidega. See on seiklus, mida ei saa sõnades ümber jutustada, vaid peab ise kogema. Programm muutub pidevalt, sest müüte ja lugusid on palju.

Legendidega on seotud Taani kuninga aed, Kik in de Kök, linna kummitusterikkamateks kohtadeks peetakse Lühikese ja Pika jala torne, Neitsitorni, Tallitorni.


Kuidas Ülemiste vanake linna uputas

Kõik teavad legendi Ülemiste vanakesest, kes lubanud Tallinna linna ära uputada, kui linn ükskord valmis saab. Vähem teatakse aga seda, et Ülemiste järv ongi mitu korda linna uputanud.

Legendid ärkavad ellu

Foto: Mart Vares, Visit Estonia

Raeprotokollidest on teada, et üks suuremaid üleujutusi toimus 5. juunil 1867, kui Ülemiste veed murdsid tormiga läbi tõkkeks ehitatud muldvallide ja tormasid mööda praegust Tartu maanteed mäest alla. Vee hulka näitab kirjeldus, et vesi kerkis Maakri tänaval veerand tunniga koguni 1,8 meetrit ja tänava asemel voolas juba sügav jõgi

Lugu räägib, et kohalik voorimees, kelle nimi oli Tuttenberg, aitas hätta sattunud inimesi veevoogudest välja. Seejärel kiirustas ta aga tuttava paadiomaniku juurde Kalamajja, et paati laenata ja sellega Maakri tänavale naasta. Inimesi tookord õnneks hukka ei saanud, kuid eeslinnade elanikud kannatasid suuri kahjusid.


Kummitav munk

Kummituslugusid, mis on seotud munkadega, liigub Tallinnas palju. Järgnevalt neist üks süütum. Lai tänav 29 asuva maja kohta räägitakse, et seal kuuleb kedagi lohisevate sammudega ringi käimas, vahel koputatakse ustele ja seintele. Märgatud on, kuidas majaseinalt kaob värv ja müüritis ning tekkinud avausest vaatab välja ahastava ilmega mees.

Ümberringi ajalugu

Foto:  Visit Estonia

15. sajandil elas selles majas koos oma perega noor neiu Margarethe. Linnas liikus sel ajal ringi hea jutustajaandega munk, kelle nimi oli Johann von Hilten. Munk hakkas neiu perega tihedalt läbi käima ning loomulikult armus neiusse, see aga lükkas ta tagasi. Legendi järgi otsibki seesama munk nüüd oma armastatut taga.


Neitsitornil mitu lugu

Ka Neitsitorni kohta räägitakse, et siin kummitab – tornis olla nähtud küll mustas riietuses vanameest, küll noort preestit, legend räägib saatanaga kokkuleppe sõlminud prostituudist... Nähtud olevat ka noort tüdrukut, kelle kohta liigub ringi legend, et ta olla siia müüride vahele elusast peast maetud.

Mida uskuda ja mida mitte?

Viimati muudetud: 21.11.2022

Teema: Tallinn, Kultuur ja Ajalugu