Perega Tartusse? Siis soovitame külastada neid kohti.

Allikas: Konstantin Sedev

Perega Tartusse? Siis soovitame külastada neid kohti.

Nimeta koht Tartus, kuhu iga laps tahab minna! Eks muidugi AHHAA keskus. Aga mis veel? Ära rohkem pead vaeva – siit leiad veel mõned paigad, kus lastel mingil juhul igav ei hakka. Panime kirja söögikohad, muuseumid, üritused jms, mida külastades on positiivselt meeldejääv perepuhkus garanteeritud.

Parimad söögikohad lastega peredele


Alustame söögist, sest kui kõht on tühi, ei ole tuju ka midagi muud ette võtta. Eesti Lasterikaste Perede Liit hakkas eelmisest aastast andma välja peresõbraliku söögikoha märgist – ka mõned Tartu söögikohad said tunnustuse. Näiteks Cafe Truffe, sest seal on õdus atmosfäär ja palju ruumi liikumiseks. Spargel, sest neil on suurepärane mängunurk.

Vaga Mama sai kiita oma hubasuse eest ning Juulamõisa kohapärimuskohvikus saab osa tõelistest looduse maitsetest nagu kuusevõrsed, marjad või kasemahl. Tasub meenutada, et ka restoranides Aparaat, Hõlm, Joyce ning Dorpat on hea mängunurgas askeldada.

Kaasahaaravad festivalid

Aastaringselt pakuvad sulle unustamatuid elamusi Tartu uued ja ka traditsioonilised sündmused: tänavakunstifestival Stencibility, linnaloodust esile toov Tartu Loodusfestival, tänavateatri suursündmus TaDaa! Festival, üllatusi täis Tartu linna päev, keskaegse hõnguga hansapäevad, maitseelamusi pakkuv Tartu toidu- ja veinifestival ning mitmed teised tervele perele suunatud suurüritused.

Põnevad avastused

Sündmusterohkesse Tartusse mahuvad ära paljud muuseumid ja teaduskeskused, mis pakuvad lisaks väärtuslikele teadmistele ka põnevaid käed-külge tüüpi näitusi. Laste lemmikuteks on kujunenud Tartu Mänguasjamuuseum, kus saad mängida ja tutvuda erinevate ajastute mänguasjadega ning Teaduskeskus AHHAA, mis teeb läbi mänguliste eksponaatide teaduse ja loodusseadused arusaadavaks ka kõige pisematele lastele.

Teadus ei peida end ainult AHHAAS. ​​Kas oled kuulnud Hullu Teadlase kabinetist? See on Tartu Ülikooli muuseumis asuv teemaruum, mis kutsub nii lapsi kui ka täiskasvanuid avastama ja saama sõbraks teaduse ning teadlase tööga. Fantaasiarikas ja põnevate mehaaniliste interaktiivsete mänguasjadega ruum on koduks ning tööpaigaks Hullule Teadlasele, keda innustavad pidevalt tuhanded uued ideed ja küsimused ning kes ennastunustavalt püüab neile vastuseid leida. Hullu Teadlase kabinetti saab sisse Tartu Ülikooli muuseumi piletiga.

Kui füüsikast küll saab, keerab aga Tagurpidi Maja kõik su varasemad teadmised pea peale. Koos kooliealiste ja vanemate lastega tasub kindlasti külastada ka Eesti Rahva Muuseumit, mis tutvustab Eesti ajalugu ja kultuuri läbi nii esemelise kui ka virtuaalse maailma.

Sellest pole räägitud palju, aga Tartus on Eesti üks vingemaid loodusmuuseume: Tartu Ülikooli loodusmuuseum. Näitusel saad uurida miljonite aastate taguse elu jälgi, imetleda säravaid mineraale, jälgida liblikate "öist lennujaama" või Devoni ajastust pärit rüükala liikumist. Tõtt saad vaadata esimese Eestist püütud šaakaliga ja kogeda inimkeha roomaja pilgu läbi. Kohtud ka külastajate mitme põlvkonna lemmikutega: põdra, piisoni ja kaelkirjakuga. Elavnurgas pakuvad elevust paljud eksootilised väikeloomad.

Lõbusad seiklused

Kui oled aktiivne ning tahad oma vastupidavuse ja julguse proovile panna, siis vägevad rajad ja õhusõidud ootavad nii koolieelikuid kui ka vanemaid lapsi suveperioodil Tartu Seikluspargis ning aastaringselt Lõunakeskuse liuvälja kohal paiknevas siseseikluspargis. Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi elamusnäitusel „Kõik mängu!" saavad mitmesugustes pallimängudes kätt proovida lisaks spordihuvilistele noorukitele ka mudilased.


Vesi on Tartus tähtsal kohal – seda nii tänu Emajõele, Aura Keskusele kui V Spale. Suvisel ajal võid terve perega Emajõel nautida linnavaateid lõbusõitudel Pegasusel ja Alfal, seilata lodjal Jõmmu ja suuremate lastega viikinglaeval Turm.

Aasta ringi võivad aktiivse puhkuse huvilised veeatraktsioonidel lõbutseda Aura Keskuses, kus vanemad lapsed saavad lasta alla liutorudest, harjutada kätt veekorvpallis ja proovida jõudu veekahuri all, mudilased aga lustida väikestel liumägedel. V Spas ootavad põnne hullama vahvate atraktsioonidega lastebassein ja väikelaste laevaujutustee.


Ja kui parajasti pole isu ei ürituste või muuseumite järele, võib ka niisama mööda Emajõe kallast jalutada, mängida mänguväljakul või ronida Kassitoome küngastel. Mõnusaid elamusi!

Viimati muudetud: 23.08.2022