Paide, Türi, Käru – kuhu minna Kesk-Eestis?

Allikas: Visit Järva

Paide, Türi, Käru – kuhu minna Kesk-Eestis?

Autor:

Piret SihverVisit Järva infospetsialist

Ära veeda pikka päeva autoroolis puhkusele sõites, vaid ole pärast tunnist sõitu juba kohal. Nii jääb aega üle tutvuda paikadega, millest sul enne aimugi ei olnud. 

Järvamaa kui 2022. aasta Eesti toidupiirkond viipab sisse astuma siinsetesse söögikohtadesse. Kohvik-restos Ajatu Türil kaob aeg käest ja kiiret enam pole ning teetass käes saad jalutada mööda tervistavat Kirna mõisa parki.

Eesti suurim maanteerestoran Tikupoiss on varmas pakkuma kaasaegseid maailma maitseid. Häid maitsed erinevatest  ajastutest leiad Ajastu maitsete restoranis Paides Vallitorni tipus. Gurmeetoitu pakub  Hindreku talu rabaresto, mis asub nii salajases paigas, et sinna saab ainult kanuuga.

Kui toidust küllalt saab, astu sealsamas sisse rikkalikuma Eestis toodetud veinivalikuga kambrisse. Süümepiinu tundmata saab maiustada piknikul A.H.Tammsaare muuseumis Vargamäel, kus pakutakse kirjanikuhärra teostest inspireeritud piknikukorvi, mille sisu on kalamarjast koogini.

Tühja kõhuga siinkandis ei jää, iga mõnekümne kilomeetri järel on söögikoht, mis küllust kinnitab. Järvamaa on muinasmaa, kus voolavad piimajõed ja kõrguvad pudrumäed ning tunnusmõttega soovime rõhutada, et meie toit saab alguse piimast, mis on küllusele teed rajav etniline tooraine.

Järvamaa maitsed

Foto: Helje Mets, Visit Järva

Eesti piimandusmuuseumi töötubades saab ise käed külge lüüa piimastes töötubades, kus antakse õpetust kohukese, või, jäätise ja kohupiimajuustu valmistamisest. Muuseumis on võimalus end proovile panna lehma lüpstes, sest simulaatorid Juuli ja Maali on käsitsi lüpsiks kogu aeg valmis. Proovi esiemade kombel tooraine hankimist.


Eesti piimandusmuuseum

Foto: Silver Köster, Visit Järva

On teisigi Järvamaa muuseume, mis kannavad oma nimes „Eesti“ laiendit ja on ainulaadsed terves riigis: ringhäälingumuuseum, jalgrattamuuseum. Neis peituvaid kollektsioone mujal ei näe ega ka kuule – näiteks lapsevankrite ja -kärude lugusid teisal kui Kärus. Mõtlikuks muutud Järva-Jaanis tuletõrje ajalooga tutvudes ja ühtäkki adud maailma hullust kui kuuled lugusid Maljuta Skuratovist, Rimski-Korsakovist  ja neljast kuningast, kellest räägitakse paekivist tornis, mis üle Paide linna majade katuste paistab.

Käru muuseum

Foto: Silver Köster, Visit Järva

Kui sul on tung liikuda, siis püüa päeva näiteks puu otsas Türi elamuspargis turnides. Oma energia saad suunata sõudmisse mõnel Järvamaa kaunil jõel kanuuga sõites, harjutades tasakaalu SUP-laual weikpargis või varahommikuses udus Kakerdaja järvel või Aravetel kartautos rallides. Matkamise paradiisi leiad laudteedel, mis kulgevad üle Järvamaa rabade. Need on hetked, mis panevad südame põksuma ja on suust suhu pärandatavad lood.

Sup-jooga Kakerdi järvel

Foto: Margus Kontus, Visit Järva

Ja kui oled lootusetult loomaarmastusest pakatav persoon, püüa päeva siinsetes loomafarmides. Silita hiidjäneseid, kraasi alpaka villa, küsi jaanalinnult omletti, patsuta mägiveise pehmet lakka, korralda endale üks ponisõit, kuula papagoide lobisemist või piilu noorukest boamadu. Nunnumeeter võib rikki minna, ole valvas! 

Vana-Veski puhkekeskus

Foto: Visit Järva

Kõiki neid tegevusi Kesk-Eestis ühe päevaga ära ei tee, võta päev korraga ja tule jälle tagasi. Tallinn-Tartu maantee on kui Kesk-Eesti peatänav, kus saad igal ristmikul uude kvartalisse pöörates end leida kohast, kus varem olnud pole ning kus on hiiglamapalju avastamisväärset.

Lase kiire mööda ja peata hetk, soovitab Visit Järva ja see on üleskutse terveks suveks.

Viimati muudetud: 29.05.2023