ERSO kontsert "Elu kui paljutõotav algus'"

ELU KUI PALJUTÕOTAV ALGUS
R, 21. september 2018 Estonia kontserdisaal

kell 18 – eelkontsert ja raamatu “Elu kui paljutõotav algus. Peeter Lilje” esitlus
kell 19 – sümfooniakontsert
Piletid: 23 € / 16 €

Johannes Brahms
“Traagiline avamäng” (“Tragische Ouvertüre”)
Edvard Grieg
Klaverikontsert a-moll
Dmitri Šostakovitš
Sümfoonia nr 15 A-duur

KALLE RANDALU klaver
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent NIKOLAI ALEKSEJEV
“Maestro” sarja teise kontserdi ja raamatu “Elu kui paljutõotav algus” ilmumisega meenutatakse ERSO endist peadirigenti Peeter Liljed (1950–1993).

Partei asemele valis ta partituuri,
intriigitsemise asemele interpreteerimise.
Tundlik, haavatav, õrn.
Ja äge, kui muusika asemel kiputi noote mängima.
Selline oli Peeter Lilje.
(Mikk Mikiver, 1993)
Orkestri ette astuvad Lilje head sõbrad: koolikaaslane Leningradi konservatooriumi päevilt ja ERSO endine peadirigent Nikolai Aleksejev, kelle kontaktid ERSOga said alguse 1987. aastal just tänu Peeter Liljele, ning kauaaegne lavapartner ja mõttekaaslane Kalle Randalu, kellega ta koos musitseeris Eestis ja paljudes Nõukogude Liidu linnades, nii ERSO kui välisorkestritega. ERSO praegusest koosseisust on pisut enam kui veerandsada muusikut  pikemat või lühemat aega Peeter Lilje juhatusel ka mänginud.
Kavagi on väga Lilje nägu. Avateosena kõlav Brahmsi “Traagiline avamäng” oli esimene teos, mida ta ERSO ees juhatas, kui oli teatavaks saanud Neeme Järvi peadirigendikohast loobumise ja Nõukogude Liidust emigreerumise otsus. Griegi klaverikontsert oli 1980ndatel sageli tema repertuaaris nii Peep Lassmanni kui Kalle Randalu soleerimisel. Randaluga mängiti seda Lilje viimasel kontserdil ERSOga Estonia kontserdisaalis 1993. aasta aprillis ja oktoobris Kuopios – vaid mõni nädal enne Lilje lahkumist igavikku. 
Kontserdi teises pooles tuleb ettekandele Šostakovitši viimane, 15. sümfoonia, mida Peeter Lilje samuti mitmel korral juhatas – Eestis ja ka Saksamaal. Otsekui grandioosse loomingulise kokkuvõttena sisaldab sümfoonia arvukalt viiteid nii Šostakovitši enda varasematele kui ka mitmete teiste heliloojate (Rossini, Wagner, Glinka, Mahler) teostele.
Esitletakse esimest ulatuslikku käsitlust Peeter Lilje muusikuteest, mille autoriteks on Tiina Mattisen, Maia Lilje, Ene Pilliroog ja Merike Vaitmaa.

ELU KUI PALJUTÕOTAV ALGUS
R, 21. september 2018 Estonia kontserdisaal

kell 18 – eelkontsert ja raamatu “Elu kui paljutõotav algus. Peeter Lilje” esitlus
kell 19 – sümfooniakontsert
Piletid: 23 € / 16 €

Johann

Ajad ja hinnad
Kesklinna linnaosa, Estonia kontserdisaal, Tallinn

ERSO kontsert "Elu kui paljutõotav algus'"

21.09.2018, 19:00 - 23:59

Hind alates: 16 €
Maksimumhind: 23 €
Omadused