Autoga reisimine on nii tavaline – meie soovitame teisi variante

Allikas: Tallinn Airport

Autoga reisimine on nii tavaline – meie soovitame teisi variante

Autoga reisimine on nii igapäevane, et sellest me seekord ei räägi. Vaatame üle mõned teistmoodi transpordivahendid ja praktilised teadmised sellest, kuidas Eestis reisida. Näiteks kuidas ja kustkaudu saab väikesaartele, kus asuvad väiksemad sadamad või millised on võimalused mööda mandrit seiklemiseks.

Võta ette reis väikesaartele

Tallinnast on lihtne sõita Aegnale, Naissaarele või Pranglile. Regulaarliiklus Aegnale kestab maist septembrini. Liiklust korraldab laevafirma Kihnu Veeteed laevaga Vesta, mis väljub Tallinnast Patarei sadamast Linnahalli kailt (endine Linda Liinide kai).

Liinireis Naissaarele kestab maist oktoobrini, 200-kohaline laev Venus väljub Tallinnast Naissaarele Lennusadamast kailt A3. Pranglile sõidab aga Tuuleliinide laev Wrangö, mis väljub Viimsist Leppneeme sadamast aprillist oktoobrini iga päev. Talvegraafik on pisut hõredam.

Suvehooajal saab sõita liinilaevaga ka Pakri saartele – siis kurseerib Paldiski Lõunasadama ja Väike-Pakri saare vahel regulaarselt väikelaev Ahti 11. Kui on aga soov sõita sinna hooajavälisel ajal, saab tellida endale personaalse kiirpaadi.

Läänepool on külastatuimad saared Vormsi, Kihnu ja mandrist kõige kaugemal asuv Ruhnu. Kihnu pääseb Munalaiu sadamast. Võimalus on tellida endale ka personaalne kiirpaat. Vormsile jõudmiseks tuleb sõita Rohuküla sadamasse. Pileteid praamile saab osta ainult Vormsi piletikioskist – suures sadamahoones Vormsi piletite müüki ei toimu. Kioskist saab osta ainult edasi-tagasi pileti, sest Vormsi saarel pileteid ei müüda. Praam Ormsö võtab peale ka autosid. Ruhnu saab sõita nii Pärnust, Kuressaarest kui ka Munalaiu sadamast. Kiirkatamaraan "Runö" alustab navigatsioonihooaega 1. mail ja lõpetab 31. oktoobril.

Suvisel ajal soovitame külastada Piirissaart, kuhu saab laevaga Tartu kesklinnast. Kusjuures Emajõel saab teha ka niisama lõbusõite.

Saaremaalt saab sõita nii Abrukale kui Vilsandile. Suvel 2021 käivitus e-piletimüügi ja broneerimise keskkond www.saarelaevapiletid.ee – osta piletid neile saartele interneti kaudu.

Kogu info Eesti saartele reisimise kohta on leitav ka Puhka Eestis lehelt transpordiinfo alt.

Tule oma paadiga!

Rannikuäärsete asulate või saarte vahel võib reisida ka enda paadiga. Selleks tuleb vaid teada, kus asuvad väikesadamad. Kuna neid sadamaid on Eestis väga palju, pole mõistlik neid siin kõike üles kirjutada. Täieliku ülevaate leiab Puhka Eestis lehelt, kui otsida märksõna "väikesadamad".


Eesti väikesadamad ootavad külastamist. Millised oled läbi käinud?

Pilt: Visit Estonia


Avasta Eestimaad rongiga

Millal viimati sõitsid rongiga kuskile selleks, et seal lihtsalt ringi vaadata ja kohaliku eluoluga tutvuda. Et oleks nagu väike linnapuhkus või ekskursioon, aga auto asemel kasutad teist transporti. See on üks äraütlemata lahe viis reisimiseks – teel saad rahulikult aknast välja vaadata, näha Eestimaad täiesti uue nurga alt ja lähedastega mugavalt juttu puhuda.

Otsid rongiga reisimiseks ideid? Siin on 5 Eesti linna, kuhu siuhti rong kohale viib ja pärast ka tagasi toob. Igas neist linnas on omad vaatamisväärsused ja erilaadne atmosfäär.

Sõiduplaani, piletiinfo ja rongipiletite ostmise leiab veebilehelt elron.ee. Siit saab tellida oma meiliaadressile ka operatiivsed teavitused sõiduplaani muudatuste ja rongide hilinemiste kohta. Reisirongide ooteplatvormid ning Elroni rongid sobivad kasutamiseks piiratud liikumisvõimega ja puuetega reisijatele. Elroni kodulehelt leiab info ka lapsevankriga, jalgrattaga ja lemmikloomaga reisija.


Rongisõit on huvitav – näeb kohti ja maastikke, kuhu niisama ei satu

Pilt: Rasmus Jurkatam

Lenda lennukiga...mööda Eestit!

Kas tead, kus asuvad Eestis toimivad lennujaamad? Eks ikka suurtes linnades nagu Tallinn, Tartu, Pärnu, Kuressaare, Kärdla.

Liinil Pärnu-Ruhnu-Kuressaare lendab 8-kohaline lennuk 1. oktoobrist kuni 30. Aprillini. Infot broneeringute ja piletihindade kohta vaata https://eestilennud.ee/. Lennuliinid on ka suundadel Kuressaare-Tallinn ja Kärdla-Tallinn.
Eestisiseste lendude hinnavahemik jääb paarikümne euro kanti – mõnus viis tutvustada lähedastele Eestimaad ja teha seda niivõrd erilise transpordiga, mis on kiire ja samas põnevustpakkuv.


Reisimine lennukiga ei tähenda sugugi ainult välismaale lendamist. Oled sa õhumasinaga näiteks Saaremaal või Hiiumaal käinud?

Pilt: Sven Zacek

Bussiga saab pea igale poole

Bussiga reisimine on omaette elamus – sama nagu rongi puhulgi. Oled teatud mõttes vabam, samas on sõidugraafikute järgi su päev ikkagi planeeritud ja korraldatud. Kui tekkis nüüd soov minna bussiga reisima, siis kogu info bussimarsruutidest ja väljumistest üle Eesti leiab veebilehelt tpilet.ee, siit saab osta ka sõidupiletid. Reisiplaneerijat kasutades saab marsruudi paika panna veebilehel peatus.ee. Siin on info asula- ja maakonnasiseste ning -üleste liinide kohta.

Suuremates linnades on võimalik kasutada ühiskaarti, selle saab soetada müügipunktidest üle Eesti. Info raha kaardile laadimise ja pileti ostmise kohta annab veebileht pilet.ee. Ühiskaardid on ristkasutatavad üle Eesti ning kehtivad ka osa kaugliinidel.

Kui soovid bussiga sõites ka oma jalgratta kaasa võtta, siis Lux Expressiga sõites saad soetada tasuta jalgrattapileti. Igale reisile saab broneerida kuni 5 jalgrattakohta. Lisaks on igas bussis olemas ka jalgrattaümbrised, et kaitsta nii kaherattalist kui ka muud pagasit.


Millal viimati bussiga mööda Eestit reisisid?

Pilt: Patrik Tamm

Kui reisid rattaga...

Rattaga saab muidugi liikuda igale poole, kuid nüüdseks on kaardistatud ka suured rattamatkamarsruudid (enam kui 70 teed), mis on üle vaadatud rattasõidu spetsialistide poolt, et need ikka hästi viidastatud ja sõidetavad oleksid nii kogenud ratturile kui alles algajale. Iga rattamarsruudi juures on kirjeldus, kuidas rada kulgeb (pinnaseinfo, mida vaadata jne).

Pikkadest marsruutidest on üks kihvtimaid rada mööda rannikut – EuroVelo 10. 981-kilomeetrine marsruut läbib lõunast Läti poolt tulles kuurortlinna Pärnut, suurimaid saari, pealinna Tallinna ja Eesti vanimat, Lahemaa rahvusparki, lõpetades oma teekonna Venemaa piiril.

Väntamist jagub ka Oandu-Ikla 375 kilomeetri pikkusel matkarajal ning sellega risti asetseval 628-kilomeetrisel Peraküla-Aegviidu-Ähijärve matkateel. Võid need teekonnad jaotada ka lühemateks juppideks ja kasvõi nädalavahetuseti mõne lõigu ette võtta.

Eelnevalt väljatoodud rajad pole teps mitte ainsad rattateed Eestis. Neid on tohutul hulgal – saad oma plaanid sättida ka selle järgi, kus asuvad ilusad lõkkeplatsiga puhkepaigad, et vahepeal mõnus grill teha ja väntamisest väsinud jalgu puhata.

Kui soovid oma kaherattalist võtta kaasa rongi või bussi, siis tea, et Elronis tuleb alates 2021. aasta suvest perioodil aprillist oktoobri lõpuni oma rattale pilet osta. Lux Expressiga sõites saad soetada tasuta rattapileti (igale reisile saab broneerida kuni 5 rattakohta).

Viimati muudetud: 01.11.2021

Teema: Aktiivne puhkus