Abrukale ürgmetsa nautima

Allikas: Krista Lember

Abrukale ürgmetsa nautima

Abruka saare lummavad merevaated, ürgse ilmega liigirikas laialehine mets ja rahulik saarekultuur sobivad hästi vaikust ihkavale puhkajale.

8,8 ruutkilomeetri suurune Abruka saar asub Riia lahes Saaremaa lõunakülje lähistel. Abruka ümber paikneb veel 16 väiksemat saart ja laidu, mis on koduks paljudele merelindudele.

Saarel kasvab ürgilmeline, lopsakas ja liigirohke laialehine mets, millele annavad salapära harulised ja mühklikud pärnad. Üle 200 aasta vanune pärnamets saarel on ka maailma liigirikkaim, kui arvestada seeneniidistikku. Jaheda salumetsa taimestikule lisavad põnevust sõnajalad – võimsad kilpjalad – ning juunis-juulis õitsevad kollased iirised. Levinud on ka metsõunapuud ja pähklipuud. Tõeline pärl on Abruka orhideehuvilise jaoks – siinsetel ranna- ja puisniitudel kasvab kümmekond liiki kaitsealuseid orhideesid.

Loomadest võid Abruka metsades kohata kitsi, põtru ja hirvi. Päris kindlasti satud kokku šoti mägiveistega, kes saare rannikualasid hooldavad.

Lisaks ürgsele metsale ootavad külalist lummavad merevaated. Ette võiks võtta ka linnuvaatlusretke: saare vaatetornist saab jälgida veelindude ja merikotka tegemisi, samuti lindude rännet sügisel ja kevadel.

Abrukalt on pärit ja seal on suvitanud palju kirjanikke. Rahva hulgas on levinud ütlus, et kui Abrukal sulle üldse keegi vastu tuleb, on see kas kalur või kirjanik. Saare keskel asuvas rookatusega Abruka majas on väike väljapanek saare ajaloost. Püsielanikke on tänaseks Abrukale jäänud alla 20.

Reisimine Abrukale

Abrukale saab Saaremaalt Kuressaare lähedal asuvast Roomassaare sadamast, kust on saarele ainult 5 kilomeetrit – paras maa nii suviseks süstaretkeks kui ka talviseks jalgsimatkaks jääl. Kevadest sügiseni ehk jäävabal ajal on Kuressaare ja Abruka vahel ka regulaarne paadiühendus.

Samuti on Abruka hea peatuspaik meritsi matkajatele: korralik sadam sobib nii kaatri kui ka jahiga reisijale. 

Suvehooajal toimib koostöös Saaremaa vallaga Abrukale ka turismiliin 1926.aastast pärit Eesti ajaloolise purjelaevaga Hoppet otse Kuressaare kesklinnast, Linnuse kõrvalt. (www.hoppet.ee, www.purjelaevad.ee)

Soovitused Abruka külastajale

Abruka infopunkt, raamatukogu ja internetipunkt asuvad sadamas. Samast leiad laagripaiga ning soovi korral saad väliköögis süüa teha. Oma toit tuleb kaasa võtta, sest poodi saarel pole. Kui aga endal pole viitsimist toidutegemisega jännata, siis kosutavat kõhutäit pakub kohvik „Võta aega maha" Abruka sadamas ning Abruka külamajast saab karastusjooke, jäätist ja kerget einet.

Matkama pääsed samuti sadamast, kust saavad alguse kõik Abruka loodusrajad.

Kuigi saar on väike, ei pea seal ainult telkima – võid veeta ka mõnusaid õhtuid Vahtra turismitalus või Innu talus.

Rohkem infot:

Viimati muudetud: 08.06.2021

Teema: Saared, Loodus