10 ägedaimat tuletorni Eestis

Allikas: Visit Estonia

10 ägedaimat tuletorni Eestis

Oma ligi 4000 km pikkuse rannajoonega on Eesti tõeline majakate maa. Aegadel, mil tuletorne veel polnud, püüti seilama minnes rannikut mitte silmist kaotada. Pimeduse saabudes süüdati kõrgematel kohtadel lõkked, et merelolijad leiaksid kätte kodutee. Aegade edenedes kasvas aga vajadus püsivalt töötavate tuletornide järele. Majakate arhitektuur ja välimus on muutunud käsikäes majanduse ja teaduse arenemisega, kuid alati on peaeesmärgiks kindlustada meresõitjatele kaugele nähtav tuli, mis kergesti eristub teistest tuletornidest. Paljud tuletornid on tänapäeval külastajatele avatud ning tornitipust saab imetleda vaadet üle mere ja maa. Mõne majakaga saab siiski tutvust teha vaid väljast – tee enne külastamist kindlaks, kas on võimalik ka üles minna. Võta kaasa pere või sõbrad ning korraldage endale mööda Eesti rannikut ja saari romantiline ning hariv tuletorniretk!

Kihnu tuletorn

Kihnu tuletorn ehk kohalikus keeles puak jääb saare kõige lõunapoolsemasse tippu Pitkänä ninale. Tuletorn toodi siia 1864. aastal osadeks lahti monteerituna Inglismaalt ja pandi kohapeal uuesti kokku. See on üks neljast meie randade säilinud malmtuletornist. Torn on valge, koonilise kujuga ning varustatud laternaruumi ja rõduga. Tule kõrgus merepinnast on 29 m. Torni renoveeriti 2018. aastal. Huvitav teada! Torn on ehitatud samal ajal Vormsi ja Virtsu tuletornidega ning nendega ka välimuselt sarnane.

Loe edasi

Pakri tuletorn

Tuletorn asub Pakri poolsaare loodetipul kõrgel paeklindi äärel ja märgistab põhjaranniku merepoolset serva tähtsa laevatee ääres. Ehitis võis Pakri poolsaare kõrgel kaldapealsel olla juba Rootsi võimu ajal. 1724. aastal püstitati Peeter I käsul uus paekivist tuletorn. 1760. aastal ehitati poolsaarele uus 48 jala kõrgune paekivist tuletorn. Võimalik, et tegemist oli varasema rekonstrueerimisega. 1889. aastal valmis 80 m kaugusel vanast tuletornist uus kivist tuletorn. Vana tuletorn oli kaldavaringu tõttu jäänud paeklindi servale ohtlikult lähedale, mistõttu see lammutati.

Loe edasi

Kõpu tuletorn

Eesti, ühtlasi Läänemere ja Baltimaade vanima tuletorni ajalugu algas rohkem kui 500 a tagasi, mil maamärki vajas ennekõike Hansa Liit. Hiiumaast läks mööda Põhja-Euroopa tähtsaim Ida-Lääne kaubatee ja kaupmehed kurtsid laevade kadumist Läänemerel. Nii ehitatigi laevade Hiiu madala eest hoiatamiseks Kõpu tuletorn. Tuletorn ehitati 67 meetri kõrgusele üle merepinna Hiiumaa kõrgeimasse punkti. Tuletorni kõrgus maapinnast on 36 meetrit ja tuli on merepinnast 102,6 meetri kõrgusel, millest kõrgemal majakatulesid Läänemere ääres ei ole.

Loe edasi

Tahkuna tuletorn

Tahkuna tuletorn asub Hiiumaa põhjatipus. Malmist tuletorni ehitust alustati 1873.a. Tuletorn on monteeritud nn Gordoni süsteemi malmosadest. Süsteem põhineb tehases valmistatud detailidel, mida on kerge transportida, mistõttu ka selle kõrge torni monteerimine osutus võrdlemisi lihtsaks. Huvitav teada: • Tsaari-Venemaa ostis tuletorni Pariisi maailmanäituselt 1871 • Eesti randade kõige kõrgem malmist tehtud torn – merepinnalt 42,7 m Kultuurimälestiste riiklik register

Loe edasi

Suurupi tuletornid

Aastal 1760 rajati uus massiivne paekivist tuletorn paeklindi nukile asendamaks vana tulemärki, et hoiatada varitsevate karide eest ja juhatada laevad turvaliselt Revali sadamatesse. Alguses leegitses tuletorni tipus päris lõke. Tuletorn on ainuke 18. sajandist säilinud kehandiga töötav tuletorn Eestis. Tuletorni ümbritseb tuletorni linnak. Kompleks on muinsuskaitse all. Kompleks on eravaldus.  Ettetellimisel giidiga eksursioonid tuletornide ja Suurupi ajaloost. Tuletorni sisse ei pääse!

Loe edasi

Ristna tuletorn

Tuletorn asub Ristna põhjaneemel, suhteliselt lähedal Kõpu majakale, mis on ehitatud kõrgendikule keset soid ja on seetõttu vahel uduga varjatud. See oli ka põhjuseks, miks ehitati Ristna tuletorn. Ristna tuletorn telliti 1873.a Prantsusmaalt ning hakkas tööle 1874.a. Tuletorni paigutati ka 7-puudane vaskne udukell. Tuletorni jalamil on avatud väike söögikoht. Kultuurimälestiste riiklik register

Loe edasi

Kiipsaare tuletorn

Kiipsaare tuletorn valmis 1933. aastal ja see on 26 meetri kõrgune. Algselt ehitati torn ligikaudu 100 meetri kaugusele rannast, kuid tänapäeval paikneb see rannajoone muutumise tõttu meres. Tugevate tormituulte ja lainete mõjul vajus järsul rannikul asuv tuletorn aastaid tagasi viltu. Seetõttu sai majakas omale hüüdnimeks Saaremaa Pisa Torn. Tuuleiilid ja lained lükkasid majaka hiljem jälle enamvähem sirgeks. Kasulik teada: Kuna tuletorn asub Vilsandi Rahvuspargi territooriumil, pääseb sinna ainult jalgsi. Teekond parklast majakani on ca 5 km ja majakas on vaadeldav vaid väljast.

Loe edasi

Saxby tuletorn

Saxby tuletorni 27 meetri kõrgusel plinkiv tuli juhib sissepääsu Väinamere saarestikku ja on oluline dominant Vormsi kultuurimaastikul. 1864. a valminud torn on vanim Gordoni süsteemi järgi malmosadest monteeritud tuletorn. Torn on ehitatud samal ajal Kihnu ja Virtsu tuletornidega ja nendega välimuselt sarnane, seepärast räägib Kihnust pärit legend tuletornide ehitamisest, et maailmas on neid vaid kolm: üks Kihnus, üks Vormsis ja kolmas merepõhjas, mis olevat omakorda mereteel olles teadmata kohas kaduma läinud. Tuletorn on avatud ja selle tipust avaneb kaunis vaade Vormsi looderannikule.

Loe edasi

Sõrve tuletorn

Aastal 1646 laskis Liivimaa kindralkuberner Gabriel Oxenstierna ehitada Sõrve poolsaare tipus asuvale väikesele saarele algelise tuletorni - tulepaagi. Sügistormid näitasid, et tulepaagi asukohaks valitud väikesaar oli sobimatu ja tulepaak koliti ümber Sõrve poolsaare tippu. 1770. aastal püstitati sinna kivitorn mis hävis II maailmasõjas. Praegune kooniline monoliitbetoonist tuletorn püstitati 1960. aastal.  Kõigil huvilistel on suveperioodil võimalik Läänemere kõrgema majaka tippu ronida.  Hea teada: • Sõrve tuletorni kõrgus jalamist on 52 meetrit, merepinnast 53 meetrit.

Loe edasi

Naissaare tuletorn

Juba kauges minevikus on Naissaar olnud üle Soome lahe Tallinna poole sõitvatele laevadele meremärgiks. 1788. aastal ehitati Naissaare põhja- ja lõunatippu esimesed puidust tuletornid. Praegune torn valmis 1960. aastal. Alt valge ja ülevalt punase raudbetoontorni kõrgus jalamist on 45 meetrit ja tule kõrgus merepinnast on 48 meetrit. Veel 2004. aastal oli Naissaare tuletornil ühena viimastest komandant, tänaseks on saanud tuletornivahi ametist ajalugu.

Loe edasi
Viimati muudetud: 02.02.2022

Teema: Aktiivne puhkus