Vormsi

Vormsi sobib puhkusepaigaks puutumatu looduse ning rahu ja vaikuse otsijaile, samuti rannarootsi ajaloo huvilistele.

Vormsi kadakavälju, mereäärseid aasasid, rändrahne ja majakaid on kõige parem avastada jalgsi või jalgrattaga. Auto võid jätta Rohuküla sadamasse ja ratta laenutada Sviby sadamast.

Rannikuäärsed rohumaad, roostikud, metsad ja lahed pakuvad elupaika rohketele, ka haruldastele taime- ja linnuliikidele, mille hoidmiseks loodi 2000. aastal kaitseala.

Läbi Rumpo poolsaare lookleb viiekilomeetrine matkarada, kus võib näha haruldasi samblikke ning jälgida platvormidelt rannikulinde. Saxby lubjakivivallidega rannikul saab uurida sadu miljoneid aastaid tagasi troopilises madalmeres elanud olendite kivistisi ning huviväärsuseks on ka Huitbergi paekühm, Eesti vanemaid rifistruktuure.

Vormsi kalmistul asub maailma suurim rõngasristide kogu. Rõngasriste on säilinud üle 330 ja neid ei valmistanud meistrid, vaid tahusid pae- ja liivakivist talupojad ise, mistõttu varieerub nii nende välimus kui ka sinna kirjapandu korrektsus. 14. saj pärit Püha Olavi kiriku eripäraks on torni puudumine.

Kunagisest rannarootsi elulaadist annab hea ülevaate talumuuseum, mis on fotode ja põgenenud rannarootslaste mälestuste järgi terviklikult taastatud rannarootsi talu.

Samal teemal:

Kuhu minna ja mida teha